Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 04 17

Kai valstybė nesaugo: kol teisėsauga tiria bylą, prekybos žmonėmis auka nuo laisvėje esančių skriaudikų ginasi pati

Apie narkotikų gabentojų veiklą teisėsaugai papasakojusi moteris atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje: ją į užsienį išvežti ketinę banditai teismo laukia laisvėje, o bylos tyrėjai nemato reikalo saugoti prekybos žmonėmis aukos, kuri, kaip ir įtariamieji, gyvena tame pačiame Kupiškio rajone ir kartais juos sutinka tiesiog gatvėje.
Vaida
Vaida / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Pareigūnai mėgsta pasigirti, kaip triuškina prekeivių žmonėmis grupuotes.

Tačiau kartais ši sėkmė turi išvirkščią pusę – davusios parodymus šių nusikaltimų aukos tyrėjams tampa nebeįdomios.

Paklausti apie liudininkų apsaugą, teisėsaugininkai pirštu baksnoja į įstatymus, o tuo metu į banditų pinkles papuolę žmonės, kurių gyvenimo aplinkybės ir taip sudėtingos, turi atlaikyti nusikaltėlių vizitus ir grasinimus.

Į tokią situaciją pateko Kupiškio rajone gyvenanti Vaida (tikrasis vardas redakcijai žinomas – aut.). Ji 15min sutiko papasakoti, į kokį liūną įpuolė sutikusi iš Kolumbijos į Vokietiją gabenti narkotikus, tačiau lemiamu momentu pabėgusi iš oro uosto.

Pareigūnams Vaida davė nuodugnius parodymus, o dabar nuo į laisvę išėjusių nusikaltėlių save ir vaikus saugo prie durų pasidėjusi kirvį arba skambindama 112, nes bylą tiriantys pareigūnai net nepasiūlė savo telefono numerio tam atvejui, jei nusikaltėliai bandytų daryti įtaką.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kupiškis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kupiškis

Kaip 15min pasakojo viename kaime prie Kupiškio gyvenanti keturiasdešimtmetį perkopusi Vaida, į narkotikų gabentojų tinklą ją prieš porą metų ėmė vilioti draugės duktė, vos daugiau nei dvidešimties metų Aistė (jos ir kitų įtariamųjų vardai pakeisti – aut.), kurią moteris pažįsta nuo mažens.

Su vyru išsiskyrusi Vaida turi tris vaikus, mažiausiajam sūneliui – šešeri, pinigų trūkumą moteris jautė dažnai.

Puikiai Vaidos gyvenimo aplinkybes žinojusi Aistė su draugu Donatu ėmė padėti: kartais nupirkdavo maisto, yra sumokėjusi už elektrą, nupirkusi vaistų, kai šeimoje nutiko nelaimė – mielai pavėžėjo į kitą rajoną.

Per visą šį laiką Aistė vis atsargiai pasiūlydavo vykti į užsienį gabenti narkotikų, drąsindavo, kad oro uostuose visi papirkti ir jai nieko negrėstų, tačiau Vaida atsisakydavo.

Vieną dieną pagalba baigėsi – Aistė su Donatu Vaidai pateikė sąskaitą už visas geradarystes. Anot Vaidos, suma ją išgąsdino, tuo metu kaip tik sirgo sūnus, o kita atžala įkliuvo dėl nusikaltimo, irgi susijusio su prekyba žmonėmis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vaida
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vaida

„Galiausiai, kai Donatas pasakė, kad reikės už viską grąžinti pinigus, nieko kito nebeliko. Aš tikėjausi, kad draugiškai... Buvo toks momentas, kad sūnų uždarė, reikėjo advokato, šiaip buvo trūkumas pinigų, labai sunkus laikas. Ji atvažiavo, ir aš sutikau“, – pasakojo Vaida.

Po to, kai davė sutikimą, Vaidos nuotrauka buvo nusiųsta bendrininkams į Šiaulius ir į Kauną, kad jie įvertintų moterį ir nuspręstų, ar ji tinkama kelionei. Ji tiko.

Vaida buvo supažindinta su šiauliečiu Viktoru, jis Aistei atsiuntė pinigų pagaminti Vaidai pasą.

Vaida atsidūrė Šiauliuose, buvo vežiojama po grožio salonus, jai sutvarkyti antakiai, plaukai, nupirkti drabužiai.

Vaida atsidūrė Šiauliuose, buvo vežiojama po grožio salonus, jai sutvarkyti antakiai, plaukai, nupirkti drabužiai. Nusikaltėliai nenorėjo, kad ji oro uoste išsiskirtų iš minios.

Parengtą planą Vaida sužinojo tik skrydžio į Vokietiją išvakarėse: ji kartu su savo tuometiniu gyvenimo draugu Algimantu vyksta į Vokietiją, ten gauna pinigų ir skrenda į Kolumbijos sostinę Bogotą.

Bogotoje pora savaitę pramogauja ir atostogauja, o paskui gabena narkotikus į Vokietiją.

„Jis sutiko, nes jis buvo daug kartų vykęs – jis žinojo. Iš pat pradžių man kalbėjo, kad būsiu palydovė jo, tačiau sužinojau, kad turėsiu pati pervežti lagamine“, – pasakojo pašnekovė. Vaida su kartėliu prisimena, kad ją įkalbinėjo į kelionę pasiimti mažąjį sūnelį.

Kokius narkotikus turėjo gabenti lagamine, Vaida sakė nesidomėjusi. Tačiau kriminalistų duomenimis, tai buvo kokainas, o už šį darbą porai buvo pažadėtas 4 tūkst. eurų atlygis.

Pabėgo iš oro uosto

Moteris 15min teigė, kad pabėgti nusprendė dar prieš atvykdama į oro uostą: „Iš pat pradžių aš bijojau, nes maniau, kad seka. Kai atvežė į Vilniaus oro uostą, buvo didelė baimė. Sėdėjau, žiūrėjau, dairiausi. Koks nors jaunas vyras eina – galvojau, pasiuntinukas. Taip ir drebi.“

Oro uoste skrydžių laukimo salėje ji SMS žinute pamelavo, kad jau yra lėktuve, o pakilus lėktuvui ji iš oro uosto pabėgo kartu su draugu: „Aš jam pasakiau – aš neskrisiu, daryk ką nori. Pagalvojau, kad man vaikai svarbiau. Aš geriau sausą duoną valgysiu ir tegu tas skolas jie kaip nori, taip išsimušinėja. „Daryk ką nori, aš pasakiau, kad neskrisiu“, mano buvo toks pasakymas. Ir jis neskrido.“

Po pabėgimo Vaida susisiekė su Panevėžyje gyvenančia pussesere ir pamelavo, kad turi problemų dėl sveikatos ir jai reikia apsilankyti pas gydytoją – taip kelioms dienoms gavo prieglobstį.

Grasino, kad sudegins namus

Nusikaltėliai tą pačią dieną atvažiavo į Vaidos namo kiemą ir vaikus prižiūrėjusiam buvusiam Vaidos vyrui ėmė grasinti, kad degs namai. Į kiemą banditai atvyko dviem automobiliais – vienas iš jų buvo taksi.

„Buvo ir skambučių grasinančių, buvo ir visko. Bet paskui galvojau – kaip bus taip, bet namo reikia sugrįžti. Na, ir grįžau“, – sakė ji.

Po pabėgimo jos tuometis gyvenimo draugas buvo sumuštas, o nusikaltėliai porai pateikė 20 tūkst. eurų sąskaitą – esą tiek jiems kainavo kelionės bilietai, viešbučių rezervacijos.

Algimantas sutiko atidirbti šiuos pinigus ir išvyko į Olandiją, iš kurios skrandyje atgabeno narkotikų krovinį.

Aš tiek bijojau, kad jei eidama pamatydavau važiuojančią mašiną – ir bėgu.

„Aš tiek bijojau, kad jei eidama pamatydavau važiuojančią mašiną – ir bėgu. Buvo grasinimai, kad netyčia partrenks, namai degs, sprogs. Visokių buvo. Būdavo, guli namuose, pamatai automobilį ir šoki iš lovos“, – kodėl nesikreipė į policiją, aiškino ji.

Didelėje baimėje gyveno dar kelis mėnesius, kol sužinojo, kad jos skriaudikai vienas po kito suiminėjami.

Narkotikai „išlindo“ aiškinantis prostitucijos bylą

Narkotikų gabenimas išaiškėjo Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnams aiškinantis kitą bylą, kurioje kupiškėnai su bendrais merginas iš Kupiškio įtraukinėjo į prostituciją ir organizavo jaunų merginų išvežimą į užsienį.

Būtent šioje byloje figūruoja Aistė, įkalbinėjusi Vaidą gabenti narkotikus.

Paaiškėjo, kad kadaise, dar būdama nepilnametė, ši mergina buvo užverbuota ir pareigūnų išgelbėta nuo sąvadautojų. Tačiau didžiai pareigūnų nuostabai, pati prostitute per plauką netapusi mergina susidraugavo su nusikaltimo organizatoriumi ir pati ėmėsi šio verslo.

Įtariamieji narkotikų byloje buvo pradėti suiminėti 2015-ųjų gegužę, kai kurie iki teismo už grotų praleido metus, kiti – mažiau.

Ikiteisminis tyrimas dar nėra pasibaigęs ir visa ketveriukė, kuri į nusikaltimą įtraukinėjo Vaidą, šiuo metu teismo laukia laisvėje, o dalis jų – tame pačiame Kupiškyje, kur ji dažnai glaudžiasi pas savo atskirai gyventi išsikėlusį sūnų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vaida
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vaida

Į Kupiškio rajone esantį kaimą moteris važiuoti bijo, nes jame – vos keli namai, į kuriuos su grasinimais vis atvykdavo nusikaltėliai.

Vaidai keisčiausia, kad bylos tyrėjai nesugalvojo jai paskambinti ir pranešti, kad žmonės, prieš kuriuos ji liudijo, išėjo į laisvę.

„Aš po pirmų parodymų davimo jiems sakiau, kad grasino, kad namus padegs – viską jie žino. Jie perdavė mane „Caritui“, bet daugiau nieko“, – pasakojo Vaida.

„Caritas“ šiuo metu rūpinasi Vaida – surado psichologą, advokatus. Nors advokatą nepasiturintiems asmenims skiria valstybė, „Carito“ atstovai mano, kad tokioje sudėtingoje byloje reikia labiau patyrusio teisininko.

Šiaulių VPK atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė 15min raštu atsiuntė atsakymą, jog „Baudžiamojo proceso kodeksas nenumato nukentėjusiųjų informavimo apie kardomųjų priemonių taikymą ir jų pakeitimą įtariamiesiems“.

Už grotų patupdė ilgam, bet vėliau paleido

Šiaulių VPK 15min taip pat informavo, kad ikiteisminis tyrimas šioje byloje atliekamas dėl prekybos žmonėmis, neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis bei jų kontrabandos.

Du įtariamieji šioje byloje buvo suimti metams, vėliau, prokurorų sprendimu, kardomoji priemonė buvo pakeista intensyvia priežiūra ir įpareigojimu nebendrauti ir neieškoti ryšių su nukentėjusiais. „Tai reiškia, kad šie įtariamieji yra stebimi 24 valandą per parą“, – rašė atstovė spaudai.

Kitas įtariamasis buvo sulaikytas pusmečiui, vėliau paleistas už užstatą, iš jo paimti dokumentai ir jis pasižadėjęs nesusisiekti su nukentėjusiaisiais.

Ketvirtas įtariamasis suėmimo metu buvo smarkiai sumuštas – sulaužytomis kojomis ir ranka – jį prilupo bendrai, įtarę, kad jis nuslėpė dalį pinigų. Iš jo buvo paimti dokumentai ir rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Dar du įtariamieji teismo laukia už grotų, nes yra nuteisti už kitus nusikaltimus.

Įtariamąjį sutiko tiesiog gatvėje

Per šį laiką Vaida teigia prisiklausiusi grasinimų. Norėdami įbauginti, nusikaltėliai yra naktį atvažiavę ir tiesiog vaikščioję po prie namo esantį sodą.

„Kol pareigūnus išsikviečiau... Nevažiuoja, klausia dėl ko, aiškinu, kad esu prekybos žmonėmis auka, kol pareigūnai atvažiavo – jie spėjo išvažiuoti. Taigi vėžės po lietaus, pareigūnai matė viską. Vien kol išsikvieti juos...“ – kalbėjo moteris.

Vaida sakė nenorinti peikti Kupiškio policininkų – iškviesti pareigūnai tą naktį stropiai patruliavo po kelis namus turintį kaimą ir žibintais pamirksėdavo tamsoje prie lango sėdinčiai Vaidai, kad ši žinotų, jog važiuoja policija.

„Pas mane visada yra kirvis prie durų, socialinis darbuotojas vieną kartą net paklausė, sako, kodėl tu čia laikai – vaikas mažas. Bet supranta, kad baimę turiu – visada yra ir kirvis, ir montiruotė“, – teigė ji.

„Kai sužinojau, kad paleido Donatą ir Viktorą... Jie gi turi kitų draugų. Draugų čia jie turi visur, ir net mūsų nuotraukas turi. Donatas laisvai vaikšto gatvėmis – Kupiškyje laisvai gali sutikti. Nors man ramiau, kai aš Kupiškyje. Ten (kaime – aut.) tai aš bijau, labai bijau“, – vos tramdydama ašaras kalbėjo moteris.

Kartą taip ir nutiko – įtariamasis ir nukentėjusioji susitiko tiesiog gatvėje. Vaidos teigimu, Donatas lyg nieko nebuvę paklausė, kaip ji gyvena, kaip sūnus – apie bylą vyras tuomet nekalbėjo.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kupiškis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kupiškis

Tačiau Aistė bandė daryti įtaką – įkalbinėjo Vaidą keisti parodymus, pasakyti tyrėjams, esą viską organizavo Donatas, o ji neprisidėjo. „Carito“ advokatai kreipėsi į policiją ir po to, anot Vaidos, Aistė su ja susisiekti nebandė.

Iš Šiaulių APK atstovės spaudai atsakymo reikėtų suprasti, kad Aistė narkotikų byloje nėra įtariamoji, nes, pasak G.Smagriūnienės, nukentėjusi moteris įtakos darymu apkaltino ne su šia, o su kita prekybos žmonėmis byla siejamą įtariamąją. Į šią kitą bylą yra įsipainiojęs Vaidos sūnus.

„Pastarosios bylos viena įtariamųjų ir bandė daryti poveikį moteriai, kuri pirmojoje byloje yra nukentėjusioji. Tad čia dvi skirtingos istorijos ir nederėtų jų sieti į vieną“, – rašė atstovė spaudai.

Vaida teigė nenorinti labai peikti Šiaulių pareigūnų, tačiau kartais jai susidaro toks įspūdis, kad davusi išsamius parodymus, ji tapo nebereikalinga.

„Jei ne „Caritas“, gal ir manęs čia nebebūtų, nes ne kartą norėjau ir sau ką nors pasidaryti. Būna ir žmonių patyčios, sako, kad pati važiavai, pati norėjai. Kupiškyje visi viską žino – kalba už akių, o kiti persako“, – teigė ji.

Apie ateitį Vaida galvoti bijo, nes ji miglota. „Buvo pasakyta – anksčiau ar vėliau jūs negyvensit. Jie yra kerštingi, aš tai žinau“, – sakė ji.

Vaidai baisiausia, kad nusikaltėliai ko nors nepadarytų sūnui, kuris juos, beje, gerai pažįsta: „Kai Donatas grįžo, dažnai kamuoja mintys, kad gali paimti vaiką, kuris juos gerai pažįsta. Kad ir dienai paimtų, aš išprotėčiau, gal net pasikarčiau, jei mano vaikas dingtų. Todėl aš jo niekur nepaleidžiu, net ir vienam neleidžiu kieme būti, jis lauke – ir aš lauke.“

Išvykti į užsienį ir ten pasislėpti nuo nusikaltėlių moteris nenori, o Lietuvoje ji daug sau leisti negali, nes pajamos – labai mažos.

Arba apsauga visą parą, arba apsisaugok pats

Svarbius parodymus duodantys liudininkai Lietuvoje gali pasinaudoti liudininkų apsaugos programa, tačiau ji yra suteikiama tik itin išskirtiniais atvejais, o jokio tarpinio varianto nėra: arba pareigūnai tave visą parą saugo konspiraciniame bute ir niekam neleidžia prie tavęs prisiartinti, arba – kitas kraštutinumas: esi pats sau su kirviu prie durų.

Anot Šiaulių AVPK atstovės, apsaugą žmogus gauna, jei buvo gauta patikrintų duomenų iš viešų ar konfidencialių šaltinių, kad jo gyvybei ar sveikatai gresia realus pavojus ar gali būti sunaikintas ar sugadintas asmens turtas ir jei asmuo aktyviai bendradarbiauja su teisingumo ir teisėsaugos institucijų pareigūnais, padėjo atskleisti nusikalstamą veiką ar suteikė kitos vertingos informacijos teisingumo ir teisėsaugos institucijų pareigūnams.

Ji pabrėžė, kad apsaugos priemonės taikomos tik esant visiems įstatyme numatytiems pagrindams.

„Jūsų minėtu atveju nebuvo visų pagrindų tam, kad būtų sprendžiamas klausimas dėl apsaugos nuo nusikalstamo poveikio priemonių taikymo. Mūsų atliekamo ikiteisminio tyrimo metu faktinių duomenų, kurie patvirtintų, kad nukentėjusiesiems gresia realus pavojus gyvybei, sveikatai ar turtui, nebuvo gauta“, – pabrėžė ji.

Pasak G.Smagriūnienės, „Carito“ globą nukentėjusioms moterims inicijavo patys pareigūnai.

Socialinė darbuotoja: nukentėjusieji patiria papildomas kančias

Vaidai padedančio Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro, kuris anksčiau buvo „Caritas“ programa, o po reorganizacijos atsiskyrė, socialinė darbuotoja Panevėžio regione Monika Murnikaitė 15min sakė, kad jai apmaudu, jog nukentėjusieji turi išgyventi papildomas kančias, vis laukdami, kokia jiems bus bausmė už bendradarbiavimą su policija.

„Tikrai nemanau, kad visais atvejais reikia brangiai kainuojančios liudininkų apsaugos programos, dažnai užtektų tyrėjo skambučio, pasiteiravimo ar saugu, ar nereikia pagalbos, patarimo, kaip elgtis poveikio atveju. Liudininkai neturi būti laikomi vien priemonėmis nubausti nusikaltėlius“ – teigė ji.

Dažnai užtektų tyrėjo skambučio, pasiteiravimo, ar saugu, ar nereikia pagalbos, patarimo, kaip elgtis poveikio atveju.

Asmenims, nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis, visą parą veikia šio centro numeris +370-679-61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius.

Šiuo numeriu skambinti centras kviečia ir šeimų narius, bet kokių tarnybų atstovus, įtariančius apie galimą išnaudojimo, smurto ar apgavystės atvejį. Specialistų komanda – socialinė darbuotoja, psichologė ir teisininkas – pasiruošę padėti tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas