Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gruodžio 23d. 06:00

Kaimynų ginčus kursto balkonai

Daugiabučių, kurių visi butai turi balkonus, gyventojai net nesuka galvos, kam reikia mokėti už balkonų renovaciją, o kam ne, nes renovavimo kaštai paskirstomi po lygiai.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Daugiabučių, kurių visi butai turi balkonus, gyventojai net nesuka galvos, kam reikia mokėti už balkonų renovaciją, o kam ne, nes renovavimo kaštai paskirstomi po lygiai.

Valstybė skatina gyventojus renovuoti daugiabučius, tačiau nepasirūpina sutvarkyti teisinės sistemos. Gyventojų nesantaiką kursto ginčai dėl to, kas turi mokėti už balkonų renovaciją – visi namo gyventojai bendrai ar kiekvienas balkono savininkas atskirai.

Sostinės Architektų gatvės 106-asis daugiabutis laukia renovacijos pradžios. Gyventojai, turintys butus be balkonų, nerimauja, kiek jiems reikės mokėti už namo sutvarkymą. „Ministerijų rekomendacijoje rašoma, kad kiekvienas butas turi mokėti už savo balkono renovaciją atskirai, tačiau galutinį sprendimą priimti teisė vis dėlto paliekama namo bendrijai. Kadangi daugiabutyje dauguma butų turi balkonus, natūralu, kad naudojantis demokratijos principais dauguma nubalsuos, kad už balkonų renovaciją turėtume mokėti visi bendrai. Kitaip ir būti negali, juk dauguma – turintys balkonus“, – guodėsi prisistatyti nepanoręs Architektų gatvės 106-ojo namo gyventojas. Jis apskaičiavo, kad nemokėdamas už kaimynams priklausančių balkonų renovavimą sutaupytų apie tūkstantį litų.

Susitarimo nėra

Aplinkos ministerijos darbuotojai sakė žinantys, kokia problema, tačiau, jų tvirtinimu, niekaip nepavyksta priimti ir įteisinti aiškaus sprendimo, nes nuomonės šiuo klausimu yra labai prieštaringos. „Iš vienos pusės, balkonas susietas su konkrečiu butu, naudojamos buto savininko ir, suprantama, laikytinas jam priklausančiu daiktu. Iš kitos pusės, balkonas yra fasado elementas, konstruktyviai susietas su namo išorine siena, kuri yra bendrojo naudojimo konstrukcija. Taigi jo techninė priežiūra priklausytų namo bendrojo naudojimo objektų administratoriui“, – abi puses pateisinti bandė Aplinkos ministerijos Statybos ir busto departamento vyriausiasis specialistas Vytautas Jonaitis.

Anot jo, Daugiabučių namų savininkų įstatyme balkonus laikančios konstrukcijos priskirtos bendrojo naudojimo objektams. Kiti balkono elementai priskirtini buto savininkui. „Manytume, kad toks prievolių, susijusių su balkonų naudojimu ir remontu, paskirstymas socialine prasme nėra teisingas. Šiuo metu Seime svarstomame Bendrijų įstatymo naujos redakcijos projekte Aplinkos ministerija siūlys pakeisti bendrojo naudojimo konstrukcijos sąvoką, išbraukiant iš jų balkonų konstrukcijas“, – sakė V.Jonaitis.

Paklaustas, ką šiuo konkrečiu atveju turėtų daryti skriaudžiamas besijaučiantis vilnietis, V.Jonaitis  patarė kreiptis į namo administratorių ar bendriją ir tikėtis kaimynų supratingumo.

Statistika

Lietuvoje per šiuos metus renovuota 310 daugiabučių namų. Šiuo metu atliekami darbai 140 namų, dar  su 153 pasirašytos valstybės paramos teikimo sutartys, kurios bus įgyvendintos kitais metais. Nuo kitų metų pradžios startuoja naujasis daugiabučių namų atnaujinimo modelis, kai valstybė finansuos nebe 50, o 15 proc. renovacijos išlaidų, tačiau teiks kreditus su 3 proc. palūkanomis. Aplinkos ministerija tikisi, kad kitąmet bus renovuoti ne vienas šimtas daugiabučių namų.

Temos: 1 Renovacija

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min