Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip ieškoti paparčio žiedo

Joninių šventimas
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Joninių šventimas
Šaltinis: 15min
0
A A

Etnologė Gražina Kadžytė, duodama interviu LTV, patarė, kaip reikėtų ieškoti paparčio žiedo.

Kaip švenčiate Jonines? Nuotraukas ir trumpą aprašymą siųskite 15min@15min.lt

Laidoje „Šiandien“ Gražina Kadžytė citavo šviesios atminties žolininkę, gamtos paslapčių ir tautos papročių žinovę daktarę Eugeniją Šimkūnaitę. Anot mūsų žiniuonės, jei paparčio žiedo ieškosi ne dėl savo naudos, o norėdamas gero visiems – jis pats Tave susiras...

Gražina Kadžytė sako, jai keista iš Joninių, kad dabar paparčio žiedo ieškojimą žmonės sutapatina su turtais. Senieji tekstai sako, kad tada ieškota išminties.

Rasų papročiai
Etnologė Gražina Kadžytė taip pat sakė, kad Rasos arba kitaip vadinamos Kupolės yra ilgiausių vasaros dienų ir trumpiausių naktų šventė, atėjusi iš gilios senovės.

Jei paparčio žiedo ieškosi ne dėl savo naudos, o norėdamas gero visiems – jis pats Tave susiras...
Joninės yra vardinės – birželio 24 d. – pagal mūsų tradicijas, varduvininkus sveikiname iš vakaro. Kodėl Joninės? pasak p.Gražinos, Jonams tiesiog pasisekė, jų vardai nėra niekuo ypatingi.

Joninės švenčiamos visoje europinėje kultūroje, kur yra senovės indoeuropiečių palikuonių. Geriausiai jas pažįsta baltai, slavai ir skandinavai, nes jie ilgiausiai išlaikė ryšį su senolių išmintimi.

Dieną yra papuošiami namų vartai, langinės, stogai. Prie Joninių apeiginės pievos irgi statomi vartai, pro kuriuos eina du ratai: viename – vyrai, kitame - moterys. Ir susitikę tarpvartėje poros gali pasisveikinti, pasibučiuoti. Tai yra likę iš senovinių, gentinių piršlybų. Joninių naktį visi maudydavosi ežeruose arba ryto rasoje. Tada sako žmonės būdavo skaistūs, stiprūs ir sveiki.

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min