Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip išsirinkti gerą statybininką?

Statybininkas (asoc.nuotr.)
„Scanpix“ nuotr. / Statybininkas (asoc.nuotr.)
Šaltinis: 15min
0
A A

Kokiais kriterijai vadovautis ir kaip išsirinkti profesionalų statybininką? Tam, kad ši užduotis nelengva, pritarė ir Lietuvos statybininkų asociacijos (LSA) prezidentas Dalius Gedvilas. Anot jo, žmonės neretai statybininkus renkasi atsižvelgdami į artimųjų, pažįstamų rekomendacijas ar kainą, tačiau norint pasirinkti tinkamai vertėtų atkreipti dėmesį ir į kitus dalykus – vienas jų, ar paslaugas ketinantis teikti statybininkas yra LSA narys, nes asociacijoje nėra vienadienių ar abejotinos reputacijos įmonių. D.Gevilas atskleidė, kad netolimoje ateityje gerą specialistą norintiems išsirinkti gyventojams turėtų būti lengviau – LSA kuria specialią statybininkus atsirinkti padėsiančią programą.

Išsirinkti nelengva

D.Gedvilas teigė, kad dažniausiai rinkdamiesi statybininką, taip pat projektuotoją, architektą ar kitus statybos proceso dalyvius, žmonės remiasi draugų, pažįstamų rekomendacijomis, galbūt bando įvertinti bendrovės turimą patirtį ir, žinoma, pirmiausia atsižvelgia į kainą.

Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas neslėpė, kad išsirinkti gerą specialistą – nelengvas uždavinys, o norint tai padaryti reikia atsižvelgti į kelis kriterijus. D.Gedvilas pasakojo, kad vienas iš galimų pasirinkimo kriterijų galėtų būti kaina. Vargu ar pasisamdęs labai pigiai dirbantį specialistą, žmogus gali tikėtis itin gerų rezultatų. „Viešuosiuose pirkimuose mažiausios kainos viršenybė turės užleisti vietą ekonominio naudingumo kriterijui. Apie ekonominį naudingumą, tarnavimo laiką, naudojamas medžiagas turi galvoti ir žmogus. Kaip ir perkant bet kokią kitą prekę ar paslaugas, pigiausias variantas toli gražu ne visada užtikrina geriausią kokybę“, – kalbėjo D.Gedvilas.

Kaip ir perkant bet kokią kitą prekę ar paslaugas, pigiausias variantas toli gražu ne visada užtikrina geriausią kokybę.

Lietuvos statybininkų asociacija vienija stipriausias šalies statybines organizacijas ir sudėtyje neturi vienadienių ir abejotinų pajėgumų įmonių, todėl bendrovės narystė asociacijoje gali būti vienu iš kokybės rodiklių, teigė D.Gedvilas. „LSA taip pat turi tinklalapį statybostaisykles.lt, kuriame nurodoma, kaip turi būti atliekami konkretūs statybų darbai. Kokybę garantuojančios įmonės yra prisijungusios prie šio portalo“, – dar vieną svarbų kriterijų įvardino LSA prezidentas.

D.Gedvilas patarė į sutartį, pasirašoma su statybininkais, įtraukti punkta, kad bus vadovaujamasi minėtomis taisyklėmis, tai turėtų padėti užtikrinti darbų kokybę. „Galiausiai, patarčiau susirinkti bent kelis statybininkų pasiūlymus, kad juos būtų galima paprasčiausiai palyginti“, – pridūrė LSA prezidentas.

Tikslas – speciali programa

Išsirinkti gerą, kvalifikuotą ir kokybiškai darbą atliksiantį statybininką – sunku. D.Gedvilas pasakojo, kad LSA ketina patvirtinti kriterijus, kuriais remdamiesi gyventojai galėtų lengviau išsirinkti statybininkus: „Lietuvos statybininkų asociacija, taip pat skaitmeninės statybos iniciatyvos Lietuvoje vystytojai siekia, kad šalyje darbus atliekančių specialistų atrankai būtų sukurtas ir patvirtintas kriterijų katalogas su matavimo vienetais. Pavyzdžiui, norint atsirinkti statytojų brigadą namui pastatyti reikėtų užpildyti išsamų klausimyną – ir gautume kriterines kompozicijas, pagal kurias atsirinktume specialistus.“

Tokia ir bus netolima ateitis – specialios programos padės atsirinkti statybininkų paslaugas, ir vadyba iš esmės pasikeis.

Anot LSA prezidento, sukūrus specialią programą, leidžiančią įvertinti ir palyginti statybininkų paslaugas, padėtis rinkoje pasikeistų į teigiamą pusę, būtent to link šiuo metu ir judama: „Tokia ir bus netolima ateitis – specialios programos padės atsirinkti statybininkų paslaugas, ir vadyba iš esmės pasikeis. Kiekviena valstybė pati kurs savo kriterijų katalogą, pasinaudodama jau esamais pavyzdžiais, taigi ir Lietuva turi apie tai galvoti.“

D.Gedvilas pridūrė, kad ateityje numatoma ir dar viena naudinga naujovė – rangovų kvalifikavimo sistema. „Siekiama, kad šalyje atsirastų rangovų išankstinio kvalifikavimo sistema. Tai padės ne tik mažinti biurokratiją ir popierizmą, bet ir padės klientui atsirinkti kokybinius reikalavimus atitinkančias įmones“, – kalbėjo LSA prezidentas.

Aplinkos ministerija primena, kad visos statybos turi būti vykdomos laikantis teisės aktų nustatytų reikalavimų. Statytojai privalo atsižvelgti į aplinkinių gyventojų, teritorijų, gamtos bei kultūros paveldo objektų gerovę. Neįvertinus visų aplinkybių ir veiklos galimų neigiamų pasekmių, rizikuojama sukelti grėsmę žmonėms, aplinkai ir kraštovaizdžiui.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
 

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min