Dabar populiaru
Publikuota: 2009 lapkričio 9d. 14:33

Kaip nenusipirkti pavojingos sveikatai prekės? (nuotraukos)

Kiekvienais metais Europos Sąjungoje nesaugių prekių aptinkama vis daugiau. Didžioji dalis užregistruojamų nesaugių gaminių – žaislai vaikams.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Kiekvienais metais Europos Sąjungoje nesaugių prekių aptinkama vis daugiau. Didžioji dalis užregistruojamų nesaugių gaminių – žaislai vaikams.

Kiekvienais metais Europos Sąjungoje (ES) nesaugių prekių aptinkama vis daugiau. Didžioji dalis užregistruojamų nesaugių gaminių – žaislai vaikams. Specialistai tvirtina, jog vienintelis būdas neįsigyti nesaugios prekės – domėtis jomis.

Per šių metų pirmuosius aštuonis mėnesius ES skubaus keitimosi informacija apie nesaugius ne maisto produktus sistema RAPEX paskelbė 1391 pranešimą apie ES rinkoje rastus nesaugius gaminius. Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos atstovės Vitalijos Skrinskienės tvirtinimu, Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, nesaugių gaminių kiekvienais metais užregistruojama vis daugiau. „Šiemet radome jau 90 nesaugių produktų, pardavinėjamų Lietuvos rinkoje. Pernai per visus metus ši skaičius buvo 79, o užpernai – 57“, – sakė V.Skrinskienė.

Tačiau skaičius kasmet auga ne todėl, kad pavojingų produktų gaminama vis daugiau, o todėl, kad kiekvienais metais griežtėja kriterijai, pagal kuriuos nustatoma, ar produktas yra pavojingas. „Žaislams kriterijai gali pasikeisti net kelis kartus per metus. Į sąrašą vis įtraukiama naujų cheminių medžiagų, kurios gali sukelti pavojų“, – pasakojo V.Skirinskienė.

Daug dėmesio žaislų saugai

Europos Komisijos atstovė Vitalija Povilaitytė tvirtino, kad žaislų tikrinimui skiriama ypač daug dėmesio. „Vaikai – visuomenės prioritetas. Be to, jie yra labai jautrūs, todėl tai lemia, kad žaislai tikrinami itin atidžiai. Pati ES finansuoja programas, skatina rinkos priežiūros institucijas tikrinti šias prekes“, – kalbėjo V.Povilaitytė.

Specialistės tvirtinimu, dėmesys kreipiamas ir į kitas vaikų prekes. „Yra normatyvai, kokio ilgio turi būti virvelės ant vaikiškų drabužių, nes per ilgos virvutės sukelia pavojų vaikui pasismaugti. Taip pat pasitaiko atvejų, kai iš rinkos išimami labai ryškių spalvų drabužiai, kuriems dažyti naudojami kancerogeninių medžiagų turintys dažai“, – pasakojo V.Povilaitytė.

Jei vaikas praryja smulkių magnetų, jie gali susikabinti virškinimo sistemoje. Tada vienintelis būdas juos pašalinti – operacija“, – pasakojo Vitalija Povilaitytė.Neretai uždraudžiama prekiauti dviračiais, kurių stabdžių sistemos yra neveiksmingos, taip pat elektros priemonėmis, kurių laidai nepakankamai izoliuoti. „Išimami ir tokie nekalti produktai kaip pliušiniai meškučiai ar lėlės. Bėda ta, kad kai kurie pliušiniai žaislai neatlaiko tempimo ir jų kailis nusirauna. Ant lėlių yra smulkių netvirtai prikabintų detalių, pavyzdžiui, sagų“, – pavyzdžius vardino V.Povilaitytė.

Jos tvirtinimu, ypač daug dėmesio skiriama magnetiniams žaislams. „Jei vaikas praryja smulkių magnetų, jie gali susikabinti virškinimo sistemoje. Tada vienintelis būdas juos pašalinti – operacija“, – pasakojo specialistė.

Anot V.Skrinskienės, Lietuvoje kol kas buvo tik vienas atvejis, kai dėl nesaugios prekės nukentėjo mažametis. „Buvo atvejis, kai dešimtmetis berniukas garsinėmis kapsulėmis nusidegino ranką ir koją. Jis turėjo žaislinį pistoletą, kuris buvo užtaisytas garsinėmis kapsulėmis. Įdėtas į kišenę pistoletas nuo kūno temperatūros sušilo ir pradėjo šaudyti“, – pasakojo  V.Skrinskienė.

Pavojus tyko lėkštėse ir sofose

V.Povilaitytės teigimu, pastaruoju metu užfiksuota ypač daug atvejų, kai alergiją sukelia odiniai baldai ar kiti odos gaminiai. „Anglijoje buvo užfiksuota labai daug atvejų, kai odinius baldus įsigiję žmones pastebėjo stiprią alergiją, kurią, kaip vėliau paaiškėjo, sukėlė pavojinga medžiaga, skirta gaminiui apsaugoti nuo pelėsinio grybelio“, – pasakojo moteris.

Lietuvoje šiemet užfiksuota daug atvejų, kai prekyboje pasirodo pavojingų indų. Anot V.Skrinskienės, pavojus sveikatai atsiranda, kai daiktas pažeidžiamas mechaniškai arba nusidėvi. „Tada pavojingai cheminei medžiagai, kurios yra indo sudėtyje, atsiranda galimybė migruoti į maistą ir taip patekti į žmogaus kūną“, – aiškino specialistė.

RAPEX statistikos duomenimis, daugiausia pranešimų apie pavojingas prekes į sistemą atkeliauja iš Ispanijos, Vokietijos, Graikijos, Bulgarijos, Lenkijos, mat šios šalys daug prekių gamina pačios.

Daugiausia ES užfiksuotų nesaugių produktų patenka į žaislų, drabužių, tekstilės prekių, motorinių transporto prekių, elektros prietaisų ir kosmetikos kategorijas.

Nustatant nesaugaus produkto gamintoją paaiškėja, jog didžioji dalis nesaugių produktų yra pagaminami Kinijoje – tai sudaro 52 proc. užfiksuojamų atvejų.

Kaip išvengti?

V.Skrinskienės teigimu, užfiksavus pavojingą prekę, atsakomybę prisiimti turi gamintojas arba importuotojas. „Už pirmą kartą skiriama 500–5000 Lt bauda, jei atvejis pasikartoja,  – 5–15 tūkst. Lt bauda“, – sakė ji.

Moters tvirtinimu, jeigu pirkėjas įsigijo prekę ir paskui pastebėjo, jog ji pavojinga, turėdamas pirkimo faktą įrodantį dokumentą, gali grąžinti prekę pardavėjui net ir tuo atveju, jei ji jau buvo naudota.

Nustatant nesaugaus produkto gamintoją paaiškėja, jog didžioji dalis nesaugių produktų yra pagaminami Kinijoje – tai sudaro 52 proc. visų užfiksuojamų atvejų.Ar yra būdų, kaip iš viso nenusipirkti pavojingos prekės? Specialisčių tvirtinimu, žmonės, norintys išvengti tokios patirties, privalo nuolat domėtis pavojingomis prekėmis, kurios skelbiamos Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos svetainėje http://www.vnmpi.lt bei RAPEX internetinėje svetainėje http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/rapex_archives_en.cfm.

Pirkdami žaislą, pirkėjai turėtų apžiūrėti, ar jispaženklintas, įsitikinti, ar sudėtingas žaislas turi naudojimo instrukciją. Reikėtų perskaityti ženklinimo etiketę, žaislo surinkimo, naudojimo instrukciją bei saugos patarimus, pagalvoti, ar žaislas tiks vaikui pagal amžių. Taip pat vertėtų įsitikinti, ar žaislas bei jo konstrukcijos neturi aštrių briaunų, smaigalių, ar tarp judančių detalių nėra tokio dydžio tarpų, į kuriuos galėtų įstrigti pirštas.

Perkant vaikui dviratuką ar automobiliuką, reikėtų įvertinti, ar žaislas, kuris turi išlaikyti vaiko svorį, yra pakankamai tvirtas ir stabilus. Derėtų žinoti, jog žaisliniai šaunamieji ginklai su 6 mm skersmens šratais ir kitokiais svaidiniais gali būti pavojingi. Timpos pavojingos netgi tada, kai šaudymui pridėti minkšti svaidiniai, mat vaikas visada gali panaudoti kitą įrankį, pavyzdžiui, akmenuką.

Reikėtų atkreipti dėmesį, jog į burną kišami žaislai, tokie kaip švilpukai, dūdelių antgaliai, kelia užspringimo pavojų net ir vyresniems nei 3 metų vaikams. Žaisluose esantys stiprūs magnetai juos prarijus gali užkimšti žarnyną arba jį net perplėšti.

Artėjant šventėms reikia atkreipti dėmesį, jog karnavalinės kaukės turi turėti pakankamą vėdinimo plotą, kad vaikui nepritrūktų oro. Karnavaliniai kostiumai neturi būti pagaminti iš lengvai užsidegančių medžiagų.

Perkant žaislus kūdikiams, privalu žinoti, jog žaislo konstrukcijoje neturi būti lengvai nuplėšiamų smulkių detalių, nes kūdikis gali jomis užspringti ir uždusti.

Bet kurio žaislo korpusas turi būti pakankamai tvirtas, kad nesudužtų numestas ar ant jo užlipus. Tempiamų  žaislų virvelės gale neturi būti detalė, galinti padėti virvelei sudaryti kilpą, nes tai kelia pasismaugimo pavojų.

Nusipirkus žaislą, jo pakuotę reikėtų padėti atskirai, nes vaikas gali ją užsimauti ant galvos. Vis dėlto ženklinimo etiketę ir pirkimo kvitą vertėtų saugoti, nes tai suteiks galimybę esant reikalui pateikti pretenziją dėl žaislo saugos ar kokybės.

Be to, tėvai turėtų žinoti, kad kartais reikėtų peržiūrėti žaislus ir išmesti sulūžusius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

STT dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba sulaikė Šilutės merą V.Laurinaitį

Aktualu

Per didelės vaikų grupės Vilniaus darželiuose prieštarauja higienos normai, bet neišnyko

Aktualu

Atimtų vaikų drama: svarstoma sūnų ir dukrą atiduoti tik tėvui – motinai gali tekti gyventi atskirai

Verslas

A.Butkevičius piktinasi, kad S.Skvernelis savinasi jo nuopelnus dėl danų investicijų Marijampolėje

Aktualu

Seimo opozicija sieks, kad S.Skvernelio garso įrašo istoriją tirtų Nacionalinio saugumo komitetas

Aktualu

R.T.Erdoganas: yra pakankamai įrodymų, kad J.Khashoggi žmogžudystė buvo suplanuota

Aktualu

Popiežiaus vizito statistika: pinigai, dalyviai, savanoriai ir obuoliai jiems

Daugiau nei 12 tūkstančių Lenkijos savanorių mokosi ginti savo šalį

Aktualu

Donatas Puslys: Penki žingsniai į žiniasklaidos nelaisvę

Vardai

Manekenės D.Didžiūnaitytės nužudymu įtariamo R.Piniko vaizdo įrašas atsidūrė melo ekspertų rankose

Sportas

Neįgalieji džiaugiasi: pinigų bus daugiau, bet dar nežino, kaip juos pasiims

24sek

Dainius Adomaitis – apie trūkstamą oro gurkšnį „Rytui“ ir Manny Harriso problemą

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

Vardai

Stano privertė susimąstyti iš kauniečių atimtų vaikų istorija: „O tu nebijai, kad kaimynai praneš?“

Verslas

Marijampolės LEZ atidarytoje naujoje gamykloje dirbs iki 1000 žmonių

Gazas

Lietuvių „drifterio“ pergalė: įveikti rimčiausi varžovai ir galimybė varžytis su pasaulio stipriausiais

Gazas

Kas nutinka, kai 30 tonų autobusas nepaiso 9 tonų svorio ribos ir važiuoja per medinį tiltą

Jaunasis ūkininkas Darius Sabas – vienas didžiausių rapsų augintojų Lietuvoje

Verslas

CVbankas.lt: rekordiškai aktyvus ruduo Lietuvoje

Gazas

Vilniuje pristatytas naujasis „Rolls-Royce Cullinan“: prabanga ir komfortas bekelėje

Naujienos

Aktualu

Seimo komiteto garso įrašas atskleidžia, ką apie Mindaugą Siaurį kalbėjo Povilas Urbšys

Aktualu

STT dėl galimo piktnaudžiavimo tarnyba sulaikė Šilutės merą V.Laurinaitį

Aktualu

Per didelės vaikų grupės Vilniaus darželiuose prieštarauja higienos normai, bet neišnyko

Aktualu

R.T.Erdoganas: yra pakankamai įrodymų, kad J.Khashoggi žmogžudystė buvo suplanuota

Aktualu

Atimtų vaikų drama: svarstoma sūnų ir dukrą atiduoti tik tėvui – motinai gali tekti gyventi atskirai

Verslas

A.Butkevičius piktinasi, kad S.Skvernelis savinasi jo nuopelnus dėl danų investicijų Marijampolėje

Aktualu

Seimo opozicija sieks, kad S.Skvernelio garso įrašo istoriją tirtų Nacionalinio saugumo komitetas

Daugiau nei 12 tūkstančių Lenkijos savanorių mokosi ginti savo šalį

Pasaulis kišenėje

Pasakiška vieta Turkijoje – sūpynės virš debesų

Aktualu

Popiežiaus vizito statistika: pinigai, dalyviai, savanoriai ir obuoliai jiems

Aktualu

Donatas Puslys: Penki žingsniai į žiniasklaidos nelaisvę

Vardai

Manekenės D.Didžiūnaitytės nužudymu įtariamo R.Piniko vaizdo įrašas atsidūrė melo ekspertų rankose

Sportas

Neįgalieji džiaugiasi: pinigų bus daugiau, bet dar nežino, kaip juos pasiims

24sek

Dainius Adomaitis – apie trūkstamą oro gurkšnį „Rytui“ ir Manny Harriso problemą

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

Vardai

Stano privertė susimąstyti iš kauniečių atimtų vaikų istorija: „O tu nebijai, kad kaimynai praneš?“

Gazas

Kas nutinka, kai 30 tonų autobusas nepaiso 9 tonų svorio ribos ir važiuoja per medinį tiltą

Gazas

Lietuvių „drifterio“ pergalė: įveikti rimčiausi varžovai ir galimybė varžytis su pasaulio stipriausiais

Lietuviškų rapsų degalai

Verslas

Marijampolės LEZ atidarytoje naujoje gamykloje dirbs iki 1000 žmonių

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min