Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip perėjimas į vasaros laiką veikia mūsų sveikatą?

Mokslininkai nesutaria dėl to, kaip organizmą veikia perėjimas į vasaros laiką.
„Scanpix“ nuotr. / Mokslininkai nesutaria dėl to, kaip organizmą veikia perėjimas į vasaros laiką.
Šaltinis: 15min
0
A A

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį septyniems mėnesiams pereisime į vasaros laiką – pasuksime laikrodžius valanda į priekį. Medikai ir mokslininkai iki šiol nesutaria, kaip tai veikia mūsų organizmus.

Kaip jau buvo skelbta naujienų portale 15min.lt, Molėtų observatorijos astronomo Vytauto Straižio teigimu, artimiausias Saulės rodomam laikui yra žiemos laikas. Šis laikas artimiausias ir žmogaus bioritmams. V.Straižio teigimu, persukinėti rodyklių nereikėtų, tačiau kadangi taip daroma visoje Europos Sąjungoje, taip darome ir mes.

Reikia savaitės prisitaikyti

Tuo tarpu diskusijos dėl to, ar reikia persukinėti laikrodžio rodykles, netyla jau tris dešimtmečius. Vieni medikai tvirtina, kad nėra jokių įrodymų, jog perėjimas į vasaros laiką kažkaip veiktų mūsų organizmą.

Naujienų portalo newsru.com kalbinta specialistė Tatjana Dmitrijeva teigė, jog tai nesukelia jokių stipresnių emocinių, fizinių ar psichinių padarinių. Jos teigimu, net jeigu tai ir daro poveikį organizmui, prie to prisitaikoma per savaitę. Tačiau tai gali būti netgi naudinga – organizmas priverčiamas atsinaujinti.

Diskomfortą perėjimo prie vasaros laiko šalininkų nuomone, jaučia tik nedaug žmonių, tačiau net ir jiems diskomfortas praeina po vienos ar dviejų savaičių.

Tiesa, darbdaviai pastebi, kad persukus laikrodžių rodykles pirmadienį daug žmonių vėluoja į darbą. Tačiau dažniausiai tai sietina ne su pokyčiais organizme, o su paprasčiausiu darbuotojų aplaidumu.

Savižudybės ir stresas

Tuo tarpu kiti specialistai teigia, jog vidinis žmogaus laikrodis yra nustatytas pagal tikrąjį laikrodį ir perėjimas prie vasaros laiko žmogui gali būti netgi labai žalingas.

Mokslininko Imre Janszky atliktas tyrimas parodė, kad dėl tokių pokyčių nukenčia miego kokybė, daugėja širdies veiklos sutrikimų. Taip pat nustatyta, kad pirmomis trimis dienomis persukus laikrodžius padaugėja savižudybių.

Mokslininkas Tillas Roennebergas teigia, kad pokyčiai organizme persukus laikrodžius yra kur kas didesni, nei galima tikėtis. Tarp įvardinamų neigiamų efektų yra miego sutrikimai, stresas, apetito stoka. Tai nustatyta ištyrus 55 tūkstančius žmonių. Beje, adaptacija yra lengvesnė didmiesčiuose nei mažesniuose miestuose gyvenantiems žmonėms, o laikrodžių persukimas didesnę žalą daro pavasarį nei rudenį.

Ką daryti?

Specialistai sako, kad yra būdų, kaip palengvinti organizmo prisitaikymą prie naujojo ritmo, apgauti jį. Patariama mėginti eiti valandą ar dviem anksčiau miegoti. Taip pat rekomenduojama anksčiau pusryčiauti ir vakarieniauti. Vakarienei patartina rinktis lengvesnius patiekalus.

Padeda ir didesnis fizinis aktyvumas, buvimas dienos šviesoje. Medikai taipogi pirmosiomis dienomis persukus laikrodžius pataria vengti alkoholio ir kofeino. Sunkiau užmiegantiems žmonėms rekomenduojama gerti žolelių arbatas su valerijonu, melisa.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min