Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 rugpjūčio 24d. 08:57

Kaip Rolando Pakso žentas pateko tarp turtingiausių Lietuvos žmonių

Aivaras Stumbras
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr. / Aivaras Stumbras
10 mln. eurų – taip vertinamas turtas, kurį valdo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos lyderio Rolando Pakso žentas Aivaras Stumbras. 15min.lt aiškinasi, kokie aitvarai sukrovė turtus jaunam verslininkui, valdančiam tris nuostolingas įmones.

A.Stumbras Lietuvos turtuolių klube išsiskiria iš minios. Ne tik nuostolingai veikiančiais verslais, bet ir pinigais, kuriuos gavo iš su „tvarkiečiais“ seniai siejamos verslo grupės.

Koja kojon su Antanu Bosu ir Jonu Valančiūnu

Į turtingiausių Lietuvos žmonių gretas A.Stumbrą pastatė žurnalas „IQ Top“. R.Pakso žentas su 10 mln. eurų įvertintu turtu dalijasi 139–159 vietas su būriu gerai žinomų verslo, politikos ir sporto veikėjų.

Tarp dviejų dešimčių milijonierių su panašia turto verte – ir Druskininkų mero tėvas bei Grūto parko savininkas Viliumas Malinauskas, ir žurnalų viršelių nevengiantis buvęs Seimo narys Antanas Bosas, ir buvęs „Leo LT“ vadovas Rymantas Juozaitis, ir spalvingos reputacijos verslininkas Kęstutis Verslovas.

Tiek pat turto, „IQ Top“ skaičiavimais, turi ir Lietuvos rinktinės „centras“ Jonas Valančiūnas. Tiesa, pastarasis netrukus turėtų smarkiai palypėti reitinge dėl didelės vertės naujos sutarties su Toronto „Raptors“.

15min.lt nuotr./Aivaras Stumbras „IQ Top“ turtingųjų sąraše rikiuojasi šala Jono Valančiūno
15min.lt nuotr./Aivaras Stumbras „IQ Top“ turtingųjų sąraše rikiuojasi šalia Jono Valančiūno

Trys verslai – ir trys nuostoliai

15min.lt turimais duomenimis, į turtingiausių Lietuvos žmonių klubą įrašytas A.Stumbras kol kas negali pasigirti didele savo verslų sėkme.

Registrų centro duomenimis, A.Stumbras šiuo metu turi trijų įmonių akcijų – tai bendrovės „Windlit“, „Relit“ ir „Oakwill“. Visus tris verslus vienijantis faktorius – nuostoliai. Ir tai, kad finansinėse ataskaitose už praėjusius metus visos trys įmonės nurodo veiklos nevykdžiusios.

Garantuotos pajamos 12 metų

Tiesa, šiemet vieno iš A.Stumbro verslų padėtis gerokai pasitaisė. „Relit“ laimėjo Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos aukcioną skatinamajai vėjo energijos gamybos kvotai.

„Relit“ gavo gana nemažą 4,9325 MW energijos gamybos kvotą ir 5,21 euro cento už kilovatvalandę tarifą. Sprendimą skirti kvotą ir nustatytą tarifą komisija patvirtino šių metų gegužę.

Vėjo jėgaines A.Stumbro verslas ketina statyti ne kur kitur, o „tvarkiečių“ kontroliuojamame Pagėgių krašte.

Taip R.Pakso žento verslas užsitikrino garantuotas pajamas ilgam laikotarpiui – fiksuotas vėjo jėgainėse pagamintos elektros energijos supirkimo tarifas „Relit“ galios 12 metų. O vėjo jėgaines A.Stumbro verslas ketina statyti ne kur kitur, o „tvarkiečių“ kontroliuojamame Pagėgių krašte.

R.Pakso žentas turi ryšių ir su bendrove „Fantastiškas automobilių stilius“. Tiesa, pastaroji Registrų centro informacinėje sistemoje žymima raudona spalva – mat įmonė, kuriai A.Stumbras kažkada vadovavo, finansinę ataskaitą Registrų centrui paskutinįsyk teikė prieš 7 metus.

Naujas partneris su interesais „tvarkiečių“ kontroliuojamoje ministerijoje

Atskiro aptarimo verta ir A.Stumbro įmonė „Oakwill“. Finansiniais rezultatais, kaip ir kitos dvi bendrovės, ji neišsiskiria. Tačiau yra kitas faktorius.

„Oakwill“ akcijas A.Stumbras valdo ne vienas. Registrų centro 15min.lt pateiktais duomenimis, R.Pakso žentas pernai spalį buvo vienvaldis bendrovės akcininkas, bet spalio 21 d. 90 proc. akcijų perleido kitam asmeniui.

Šis asmuo – tai Vytautas Banys, su „tvarkiečiais“ seniai siejamos „Vėtrūnos“ verslo grupės veidas. Beje, su V.Baniu susijusios įmonės pastaruoju metu smarkiai įsitraukė į valstybės finansuojamus projektus atliekų sektoriuje, kur neapsieisi be „Tvarkos ir teisingumo“ kontroliuojamos Aplinkos ministerijos palaiminimo – ir be tos pačios ministerijos skirstomų europinės paramos lėšų.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vytautas Banys nemėgsta kalbų apie jo verslo ryšius su „tvarkiečiais“, bet tapo partijos lyderio žento verslo partneriu
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vytautas Banys nemėgsta kalbų apie jo verslo ryšius su „tvarkiečiais“, bet tapo partijos lyderio žento verslo partneriu

Už kokią sumą V.Banys iš A.Stumbro įgijo 90 proc. „Oakwill“ akcijų, 15min.lt nustatyti nepavyko.

Rūšiavimo gamyklos – A.Stumbro partnerio rankose

V.Banio interesai „tvarkiečių“ kuruojamoje aplinkosaugos politikoje neapsiriboja didžiausiu atliekų rūšiavimo projektu Lietuvoje – su verslininku susijusios bendrovės „Energesman“ statoma Vilniaus atliekų rūšiavimo gamykla. Tokių projektų V.Banys turi ne vieną ir ne du.

2013 m. Šiaulių regionų atliekų tvarkymo centro konkursą atliekų rūšiavimo gamyklos statybai ir eksploatavimui laimėjo bendrovė „NEG Recycling“. Registrų centro 15min.lt pateiktais duomenimis, šią įmonę valdo V.Banys bei su juo susijusios įmonės. Su „NEG Recycling“ sudarytos sutarties vertė – 49,5 mln. Lt. Beje, konkurse buvo trys dalyvės, tačiau dvi iš jų pašalintos. Viena, bendrovė „Manfula“, teisme siekė užginčyti konkursą, tačiau 2013 m. lapkritį staiga persigalvojo ir skundą atsiėmė.

Identiška situacija 2013 m. susiklostė Klaipėdoje. Trys dalyviai, du išmesti – laimi bendrovė „NEG Energy“, su kuria sudaroma sutartis už 41,62 mln. Lt. Registrų centro 15min.lt pateiktais duomenimis, „NEG Energy“ kontrolė – V.Banio ir su juo susijusių įmonių rankose. Tiesa, 10 proc. akcijų turi Vilniuje registruota bendrovė „City Properties“. Kaip 15min.lt jau skelbė, jos vienintelis akcininkas – Rolandas Amšiejus, vienos iš prezidento Algirdo Brazausko anūkių vyras.

Tik truputį kitaip konkursas vystėsi Marijampolėje. Ten laimėjo ir sutartį už 33 mln. Lt gavo jau minėta „NEG Recycling“, bet iš keturių konkurso dalyvių šįsyk pašalinti tik du.

Tarp kitko, labai panašiai klojosi ir didžiausias tokio pobūdžio konkursas Vilniuje. Iš konkurso išmetus visus konkurentus, be vargo laimėjo „Energesman“.

Beje, nusistovėjusi praktika tokia, jog konkurso laimėtojai ne tik pastato gamyklas, bet ir tampa jų eksploatuotojais, taip užsitikrindami ilgametes pajamas iš gyventojų mokamų mokesčių už šiukšlių išvežimą.

Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./„Energesman“ statoma Vilniaus atliekų rūšiavimo gamykla laikoma itin gardžiu kąsniu
Vidmanto Balkūno/15min.lt nuotr./„Energesman“ statoma Vilniaus atliekų rūšiavimo gamykla laikoma itin gardžiu kąsniu

Turto įvertinimą laiko pokštu

R.Pakso žentas A.Stumbras 15min.lt teigė nesutinkantis su „IQ Top“ pateiktu savo turto įvertinimu.

„Manau, kad kažkas, vedamas kažkokių ketinimų, pajuokavo tiesiog. (…) Man atrodo, tiesiog skaičius iš kavos tirščių išburtas yra, ir tiek“, – kalbėjo verslininkas.

Paklaustas, kaip pats įvertintų savo turtą, pašnekovas tikslaus skaičiaus nenurodė. „Nemanau, kad turėčiau komentuoti šitą dalyką. Bet ženkliai, ženkliai kuklesnis“, – teigė A.Stumbras.

Sandorio sumos neatskleidžia

Verslininkas neslepia plėtojantis vėjo energetikos projektus Pagėgiuose. Esą VKEKK suteiktas tarifas nėra didelis, bet pasitelkus naudotas vokiškas vėjo jėgaines uždirbti galima.

„Plėtojame įvairius projektus. Ir vienas iš tų projektų – tai projektas, susijęs su vėjo energetika. Esame ne per seniausiai laimėję aukcioną ir vykdome dabar tą projektą. Taip, vokiškos elektrinės bus ir planuojame statyti“, – tęsė A.Stumbras.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Aivaras Stumbras mielai kalba apie savo verslus, bet ne apie naująjį partnerį
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Aivaras Stumbras mielai kalba apie savo verslus, bet ne apie naująjį partnerį

Paklaustas, kokie planai plėtojami su „Oakwill“, pašnekovas teigė atliekantis „bendrą analizę“. Vėlgi, dėl vėjo energijos.

„Žiūrim, kokiose savivaldybėse būtų perspektyvu vystyti vėjo energetikos projektus“, – sakė A.Stumbras.

Dabar komentuoti, kas yra akcininkai? Galbūt neturėčiau netgi teisės tokios, – nusistebėjo A.Stumbras.

Tiesa, čia verslininko noras pasakoti apie „Oakwill“ baigėsi. Paklaustas dėl 90 proc. įmonės akcijų pardavimo V.Baniui, R.Pakso žentas pareiškė nenorįs leistis į detales.

„Dabar komentuoti, kas yra akcininkai? Galbūt neturėčiau netgi teisės tokios. O projektus plėtoju su įvairiais žmonėmis“, – nutęsė A.Stumbras.

Paprašytas įvertinti V.Banio verslų interesus ir „tvarkiečių“ kontroliuojamos Aplinkos ministerijos vaidmenį, pašnekovas pareiškė nežinantis, kuo verčiasi jo partneris.

„Žinokit, visiškai nesusipažinęs esu su situacija, ką jūs turit omeny. Aš žinau, ką aš vystau, o ką vysto kiti verslininkai – net negalėčiau pakomentuoti“, – aiškino A.Stumbras.

Už kiek V.Baniui pardavė 90 proc. „Oakwill“ akcijų, R.Pakso žentas linkęs nutylėti. „Dar kartą pasikartosiu – nemanau, kad turėčiau galimybę komentuoti savo partnerius ar tuo labiau komercines sąlygas“, – reziumavo A.Stumbras.

A.Kubilius: „Pikantiška“

Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius, iš 15min.lt sužinojęs apie R.Pakso žento ir V.Banio bendrus interesus, pirmiausiai reagavo vienu žodžiu: „Pikantiška.“

„Atliekų verslas visame pasaulyje traukia didelius pinigus. Kartais – nelabai skaidrius pinigus, nelabai skaidrius verslus. Tai manęs tai nestebina, kad prie atliekų verslo vyksta visokios didelės kombinacijos“, – 15min.lt teigė A.Kubilius.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Andrius Kubilius kol kas neskuba daryti išvadų dėl R.Pakso žento finansinių ryšių
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Andrius Kubilius kol kas neskuba daryti išvadų dėl R.Pakso žento finansinių ryšių

Nuo kategoriškų pareiškimų konservatorių frakcijos seniūnas susilaiko. „Aišku, faktai yra įdomūs. Bet kas už jų slypi – būtų sunku daryti kokias nors išvadas“, – svarstė A.Kubilius.  

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie 15min