Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip sėkmingai įgyvendinti investicinius projektus?

Dokumentai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Dokumentai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programa (KPP) artėja prie pabaigos, tad tiek baigiantiems įgyvendinti investicinius projektus, tiek neseniai sužinojusiems apie skirtą paramą pareiškėjams svarbu tinkamai ir laiku atlikti numatytas investicijas.

Siekiant, kad patirtos investicijos būtų kompensuotas, o projektas – pripažintas sėkmingai įgyvendintu, reikėtų nepamiršti esminių įsipareigojimų. Svarbiausias iš jų – visus projekte numatytus darbus atlikti laiku ir pagal numatytą terminą pateikti galutinį mokėjimo prašymą.

Punktualiai laikytis numatytų terminų

NMA praktika liudija, kad paramos gavėjai dažniausiai kreipiasi dėl galimybės pakeisti ar pratęsti projekto įgyvendinimo terminus. Reikėtų įsidėmėti, kad galutinio mokėjimo prašymo terminas nebegalės būti keičiamas: dauguma KPP investicinių priemonių paramos gavėjų galutinį mokėjimo prašymą NMA turės pateikti iki 2015 m. birželio 30 d.

Dalis pareiškėjų turi šiek tiek daugiau laiko, nes taip numatyta kai kurių priemonių įgyvendinimo taisyklėse. Jie baigti projektą ir pateikti galutinį mokėjimo prašymą galės iki kitų metų rugsėjo 30 d. Abiem atvejais laiko investicijų atlikimui liko nedaug, todėl projektų vykdytojai turi ypatingai kruopščiai planuotis darbus, pagalvoti apie galimas kliūtis ir objektyviai įvertinti savo galimybes.

Sulaukti NMA pritarimo dėl pakeitimų

Pradėję įgyvendinti suplanuotas investicijas, paramos gavėjai neretai susiduria su poreikiu pakeisti tam tikras projekto detales. Pavyzdžiui, norima patikslinti atliekamų statybos darbų sąmatas arba paskirstyti paramą tarp projekto įgyvendinimo etapų kitaip nei planuota iš pradžių. Prieš atliekant šiuos ir bet kokius kitus pakeitimus būtina gauti raštišką NMA sutikimą.

Šis įsipareigojimas yra tęstinis ir galioja visą projekto priežiūros laikotarpį. Tačiau kartais paramos gavėjai pradeda keisti projektą neįsitikinę, ar toks pakeitimas yra įmanomas ir nebus laikomas rimtu pažeidimu. Kreipiantis į NMA dėl galimų pakeitimų, svarbu tai padaryti laiku ir pateikti pakeitimo argumentus bei tokią būtinybę įrodančius dokumentus.

Būtina laikytis ir kitų įsipareigojimų

Gaudami paramą, projektų vykdytojai turi laikytis ir kitų įsipareigojimų, pavyzdžiui apdrausti paramos lėšomis įsigytą turtą, pasiekti paraiškoje planuotus projekto priežiūros rodiklius. Kai kada klaidingai manoma, kad šie įsipareigojimai – mažiau svarbūs ir tikrinami nebus. Toks įsitikinimas gali brangiai kainuoti. NMA specialistai primena, kad už įsipareigojimų nesilaikymą paramos gavėjams taikomos sankcijos.

Svarbiausi investicinių priemonių įsipareigojimai

  • Be rašytinio NMA sutikimo ne mažiau kaip 5 metus (projektą įtraukus į rizikingų projektų sąrašą – 7 metus) nuo paramos sutarties pasirašymo dienos vykdyti numatytą veiklą, nekeisti projekte nurodytos remiamos veiklos pobūdžio, projekto įgyvendinimo reikalavimų ir nuosavybės formos, neparduoti, neįkeisti ir kitaip neperleisti kitam asmeniui už paramos lėšas įgyto turto nuosavybės, nenutraukti projekte numatytos vykdyti veiklos.
  • Apdrausti turtą, kuriam įsigyti ar sukurti bus panaudota parama, ne trumpesniam kaip 5 metų (projektą įtraukus į rizikingų projektų sąrašą – 7 metų) laikotarpiui. Projekto įgyvendinimo laikotarpiui turtas draudžiamas didžiausiu turto atkuriamosios vertės draudimu nuo visų galimų rizikos atvejų, o įgyvendinus projektą – likutine verte, atsižvelgiant į atitinkamos rūšies turto naudojimo laiką ir taikomas turto nusidėvėjimo normas.
  • Visą projekto kontrolės laikotarpį viešinti paramą pagal nustatytas taisykles.
  • Tvarkyti buhalterinę apskaitą visą projekto kontrolės laikotarpį pagal nustatytą tvarką.
  • Vykdyti projekte numatytą veiklą.
  • Pasiekti paraiškoje planuotus projekto priežiūros rodiklius.
  • Saugoti dokumentus (pvz. paraiškos ir jos priedų kopijas; paraiškos keitimo dokumentų kopijas; projekto sutarties ir visų papildomų susitarimų ar raštų, kuriais keičiama sutartis, originalus ir t. t.) nustatytą laiką.

Sužinok naujienas apie paramą pirmas – prisijunk prie NMA "Facebook" paskyros arba apsilankyk NMA svetainėje.

 
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min