Dabar populiaru
Publikuota: 2013 birželio 10d. 11:36

Kaip susigrąžinti neišmokėtą atlyginimą?

Pinigai
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Pinigai

Vis dažniau tenka girdėti apie atvejus, kuomet darbdavys neišmoka darbuotojui priklausomo darbo užmokesčio ar kitų jam priklausančių išmokų. O taip pat dažnas atvejis kuomet už sąžiningai atliktus darbus yra mokama pavėluotai arba periodiškai išmokant darbuotojui po keliasdešimt ar kelis šimtus litų. Tuo tarpu darbuotojams dažniausiai pateikiami atsakymai būna susiję su krize, sunkia finansine padėtimi ar raginimais dar truputėlį palaukti. Daugelis darbuotojų kantriai laukia, tačiau tikimybė atgauti jam priklausantį darbo užmokestį dažniausiai mažėja su kiekviena diena.

Visais atvejais, pagrindinis teisininkų patarimas – susitarti su darbdaviu taikiai, priimant abi puses labiausiai tenkinantį sprendimą. Tai daugeliu atvejų būna greičiausias ir efektyviausias būdas. Atkreipiamas dėmesys, kad tokie veiksmai yra tinkami tik tais atvejais, kuomet darbdavys noriai bendrauja su darbuotoju bei yra linkęs į kompromisus.

Kad ir kaip bebūtų gaila, praktika rodo, kad atvejai, kuomet neatsiskaitantis su darbuotoju darbdavys noriai bendrauja bei yra linkęs susitarti gražiuoju, yra labai reti. Susiklosčius priešingai situacijai yra keli jos sprendimo būdai. Vienas iš pirmųjų ir tinkamiausias būdas būtų pareiškimo rašymas dėl darbo sutarties nutraukimo. Pareiškime turi būti vadovaujamasi Lietuvos Respublikos darbo kodekso 128 straipsniu, kuris teigia, kad darbo sutartis nutraukiama dėl nepriklausančių nuo darbuotojo aplinkybių. LR darbo kodekso straipsnis (128 str.) numato galimybę nutraukti darbo sutartį tuo atveju, kuomet darbdavys daugiau kaip du mėnesius nemoka darbuotojui priklausančio darbo užmokesčio, įspėjant darbdavį prieš tris dienas.

Atkreipiamas dėmesys, kad pareiškime turi būti nurodomas straipsnio numeris, data nuo kurios yra norima nutraukti darbo sutartį, o pats pareiškimas įteikiamas tiesiogiai darbdaviui arba jo įgaliotam asmeniui. Tuo momentu kai darbdavys gauna tokio pobūdžio pareiškimą, jis yra įpareigojamas pilnai atsiskaityti su darbuotoju būtent jo atleidimo dieną. Svarbu paminėti, kad į išmokamą sumą turi įeiti ir tokios išmokos kaip: visas priklausantis darbo užmokestis, dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka, kompensacija už nepanaudotas atostogas.

Susidarius tokiai situacijai, kuomet darbdavys nesilaiko šių įsipareigojimų, darbuotojui yra skaičiuojamas vidutinis darbo užmokestis už kiekvieną pradelstą atsiskaityti dieną. Šią susidariusią sumą darbdavys taip pat vėliau privalo išmokėti darbuotojui.

Kiti keliai siekiant susigrąžinti priklausantį darbo užmokestį būtų kreipimasis į specialias valstybines institucijas. Viena iš jų būtų Darbo ginčų komisija, kuri per 30 dienų pateikia sprendimą atitinkantį susidariusią situaciją ir įpareigoja darbdavį pilnai atsiskaityti su darbuotoju. Tuo tarpu paskutiniu keliu gali būti laikomas – teismas. Tokiu atveju, jeigu teismas nusprendžia, kad įmonė yra nemoki, jai keliamas bankrotas, o darbuotojui priklausantį darbo užmokestį išmokėtų Garantinis fondas.

Temos: 3 Alga Ginčas Teismas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

07:46
01:30
01:20

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min