Dabar populiaru
Publikuota: 2010 gruodžio 22d. 06:14

Kalėdos į Lietuvą grąžina ne visus

Dainininkas V.Baumila į Lietuvą grįžo ne tik sutikti Kalėdų su artimaisiais, bet ir dirbti – ketvirtadienį Kaune jis atliks pagrindinį vaidmenį naujajame miuzikle „Tadas Blinda“.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Dainininkas V.Baumila į Lietuvą grįžo ne tik sutikti Kalėdų su artimaisiais, bet ir dirbti – ketvirtadienį Kaune jis atliks pagrindinį vaidmenį naujajame miuzikle „Tadas Blinda“.

Lietuviai, į užsienį išvykę studijuoti, dirbti ar kitaip laimės ieškoti, kasmet prieš žiemos šventes dideliais būriais patraukia atgal į gimtinę. Pabūti su artimaisiais prie Kūčių stalo po ilgo išsiskyrimo svajoja dažnas, tačiau neretas tautietis išsižada šios svajonės dėl pernelyg brangių skrydžių bilietų ar švenčių dienomis mokamo geresnio atlyginimo.

Šiemet šventinius planus kiek sujaukė gausiai visoje Europoje iškritęs sniegas, kuris sutrikdė oro uostų darbą, tačiau nemaža dalis emigrantų, kitose šalyse besimokančių ar dirbančių lietuvių, jau spėjo parvykti. Tarp tokių ir dainininkas Vaidas Baumila, šiuo metu besimokantis Didžiojoje Britanijoje Gilfordo aktorystės mokykloje muzikinio teatro specialybės magistrantūroje. V.Baumilą į Vilnių parginė ne tik namų ilgesys, bet ir daugybė darbų – jau šį ketvirtadienį Kaune bus pristatytas naujasis miuziklas „Tadas Blinda“, kuriame Vaidas atliks pagrindinį vaidmenį.

„Turėjau atskristi praėjusį penktadienį, o atvažiuoti pavyko tik pirmadienį ryte. Planavau pabūti porą savaičių. Visą laiką dirbsiu, bet būsiu ir su šeima, nes niekas nedirbs gruodžio 24-ąją“, – sakė Vaidas. Jis pripažino, kad per žiemos šventes jam svarbiausi artimieji. „Praėjusias Kalėdas negrįžau, turėjau su kuo švęsti Edinburge, Škotijoje. Bet buvo ne taip smagu. Kalėdų dvasia jaučiasi ten, kur šeima. Brolio šeima pagausėjusi. Pirmą kartą per visą gyvenimą švęsime Kalėdas visa giminė, susirinkusi į mūsų namus Vilniuje. Anksčiau važiuodavome pas vienus, pas kitus senelius, o dabar jie atvažiuos ir bus labai smagu“, – šypsojosi 23-ejų atlikėjas. Jis tikino savęs emigrantu nelaikantis, tačiau grįžęs sutvarkys vieną kitą „emigrantišką“ reikalą, pavyzdžiui, užsuks pas odontologę.

Tūkstančiai kilometrų – ne kliūtis

Daugiau kaip 4 metus JAV, Vašingtone, gyvenanti 27-erių Akvilė Gropper dėl Kalėdų gimtinėje sukorė ilgą kelią per Atlantą, tačiau buvo laiminga, kad neužstrigo oro uostuose pakeliui. „Su vyru stengiamės bent kartą per metus grįžti į Lietuvą. Dažniausiai vasarą, nes ir oras geras, ir atostogas lengviau pasiimti. Bet šiemet grįžau viena Kalėdoms. Per tuos 4 metus ne sykio čia nebuvau žiemą, pasiilgau lietuviškos žiemos“, – šypsojosi moteris ir pridūrė, kad vos atskridusi sunkiai galėjo įprasti prie itin šalto oro.

Akvilė pasakojo nesanti tradicinė emigrantė – į Ameriką išvyko tik savo laimę radusi Lietuvoje. „Mano vyras dirbo Lietuvoje ir čia susipažinome, čia susituokėme, tik tada išvykome į Ameriką kartu. Stengiamės palaikyti ryšius su Lietuva, kuo dažniau atvažiuoti, žinoma, atstumas nemažas... Bet vis tiek traukia grįžti“, – prisipažino Akvilė. Ji teigė nesuplanavusi įprastų „emigrantų darbų“. „Atvažiavau pabūti su šeima ir stengiuosi kuo daugiau laiko praleisti su artimaisiais, su draugais, o reikalų sutvarkyti man nebūtina. Geriau pamatyti Vilnių, pasivaikščioti po senamiestį, aplankyti pasiilgtas vietas“, – šypsojosi vilnietė.

Stengiamės palaikyti ryšius su Lietuva, kuo dažniau atvažiuoti, žinoma, atstumas nemažas... Bet vis tiek traukia grįžti.Švenčių proga parvykti namo iš tolimosios Kinijos, Šanchajaus, nutarė ir ten dirbantis vilnietis Ignas Gargalevičius. Jis prisipažino, kad į Lietuvą per šventes grąžino noras pabūti su artimaisiais ir draugais bei pajusti šiek tiek tikresnę nei ten, Šanchajuje, Kalėdų dvasią.

Tarptautinėje kompanijoje interneto rinkodaros specialistu dirbantis vyras teigė prieš kurį laiką išvykęs į Kiniją semtis įkvėpimo. „Šanchajuje Kalėdoms kaip ir nesiruošiama, kinai juk ne krikščionys, tad Kalėdos labai komercinės, tiesiog imitacija. Kadangi Šanchajuje yra labai daug užsieniečių, jie Kalėdų proga rengia draugų vakarienes-susitikimus. Beveik visi Šanchajuje apsistoję lietuviai paminėti žiemos švenčių susitinka sausį“, – pasakojo Ignas.

I.Gargalevičiaus nuotr./Įprastas Šanchajaus vaizdelis
Įprastas Šanchajaus vaizdelis

Jo teigimu, bene keisčiausias dalykas tas, kad kinai jau nuo lapkričio pradeda užsieniečiams sakyti „Merry Christmas and Happy New Year“ (liet. „Linksmų Kalėdų ir laimingų Naujųjų metų“). „Keista, kad pradeda taip anksti ir taip dažnai kartoja. Gal jiems atrodo, kad taip reikia“, – svarstė lietuvis. Pasak Igno, pagrindinis jo pasiruošimas Kalėdoms – pora savaitgalių Šanchajuje, skirtų dovanų paieškoms.

Nori pabūti su šeima

Barselonoje trejus metus gyvenanti kaunietė Audronė Mažylytė kaip ir kasmet, šiemet grįžo prieš Kūčias į Lietuvą. Iki šiol kartu su artimaisiais mergina praleisdavo ne tik Kalėdas, bet ir Naujuosius. Šiemet, kaip pati sako – dėl įvairovės – nusprendė Naujus metus sutikti namuose Ispanijoje, o ne Kaune. Kaip ir visada, sugrįžusi pas tėvus mergina jau spėjo apsilankyti pas odontologą. Kitų specialistų paslaugomis viešėdama gimtajame mieste retai kada naudojasi.

„Tradicinis dalykas – pasimatymai su draugais ar jų lankymas namuose“, – sako mergina. Tarp „būtinų“ emigrantų darbų neretai yra lauktuvių paieškos parduotuvėse. Pasak A.Mažylytės, perkamiausi produktai – lietuviškas alus, duona, saldainiai, sūris ir medus: „Populiarinu lietuviškus produktus tarp ispanų. Jie iki šiol buvo įvertinti teigiamai.“ Katalonijos sostinėje gyvenanti mergina pasakojo, kad būdama Lietuvoje užsuka ir į drabužių parduotuves. Tačiau daugiausia iš smalsumo: „Niekada neperku, nes kainos atrodo didelės, o pasirinkimas Ispanijoje yra didesnis.“

Asm. arch. nuotr./Šventėms į Lietuvą grįžo ir Londone gyvenantis J.Samalionis.
Šventėms į Lietuvą grįžo ir Londone gyvenantis J.Samalionis.

Grįžti į gimtinę suskubo ir 24-erių Justas Samalionis iš Šiaulių. Vaikinas Londone gyvena jau šeštus metus, jis su draugais ten išvyko vos baigęs vidurinę mokyklą. „Londone dirbu. Buvau pradėjęs mokslus, bet nepavyko. Dabar daug darbo, įvairių pasiūlymų. Dirbu su interjero dekoravimu. Išvažiavau, nes norėjosi pamatyti pasaulio, buvo nemažai grįžusių draugų, girdėjau pasakojimų. Trise baigę 12 klasę šokome į lėktuvą ir išvykome laimės ieškoti“, – juokėsi Justas ir prisipažino, kad gyvendamas Didžiojoje Britanijoje jaučiasi laimingas.

Jis pasakojo Londone nemažai bendraujantis su lietuviais ir grįžtančių per šventes į gimtinę netrūksta. „Kai kas neparvažiuoja, nes čia šiaip nepatinka ar per šalta. O man patinka po kojomis girgždančio sniego garsas. Juolab ir žiemos šventės – Kūčios, Kalėdos – yra tokios, kurių be šeimos neįsivaizduoju“, – teigė Londone gyvenantis vaikinas. Jis teigė suprantantis negrįžtančius dėl finansinių priežasčių, nes skrydžių bilietai išties labai brangūs, o nedirbti dvi savaites, jei darbas restorane ar bare, leisti sau gali nedaugelis. Dažniausiai dusyk per metus į Lietuvą grįžtantis Justas ketina Lietuvoje pabūti net mėnesį – pailsėti nuo darbų ir šviežia galva pradėti kitus metus.

Asm. arch. nuotr./G.Simanauskaitė kūčiukus kepa Liublijanoje
G.Simanauskaitė kūčiukus kepa Liublianoje

Kelionės atsisako dėl pinigų

Slovėnijoje, Liublianoje, socialinę ir kultūrinę antropologiją studijuojanti 23-ejų Giedrė Simanauskaitė teigė į Lietuvą per šventes negrįšianti – turint studentišką biudžetą, bilietai per brangūs. „Lietuvoje buvau spalį, tai ne tiek daug laiko praėjo, o  Kalėdas su kitais dviem čia studijuojančiais lietuviais minėsime Vengrijoje, Budapešte“, – pasakojo Giedrė ir pridūrė, kad vos prieš keletą dienų su bičiuliais kepė lietuviškus kūčiukus.

Kelionės į gimtinę atsisako ir neretas Airijos lietuvis. Pasak Dubline gyvenančios 24-erių Ramintos, Kalėdoms į Lietuvą grįžta nedaug tautiečių. „Per Kalėdas pasiliekantiems dirbti moka daugiau,  tad nelabai apsimoka grįžti namo. Iš mano pažįstamų nė vienas negrįžta“, – lakoniška buvo mergina.

A.Kripaitės nuotr./Uostamiesčio „Aidos studijos“ įkūrėja ir meno vadovė Aida Krupskienė
„Aidos studijos“ įkūrėja ir meno vadovė A.Krupskienė

Per atostogas rūpinasi grožiu

Grįžtantys iš svetur tautiečiai sujudina ir šalies kirpyklas – pasigražinti skubama iki pat Kalėdų. Uostamiesčio „Aidos studijos“ įkūrėja ir meno vadovė Aida Krupskienė teigė jau kelerius metus stebinti tendenciją, kai prieš didžiąsias šventes į kirpėjus kreipiasi užsienyje gyvenantys lietuviai. „Panašiai būna ir vasarą, kai grįžtama atostogų. Tai toli gražu nėra masinis reiškinys, tačiau visada prieš šventes sulaukiame klientų, parvažiuojančių iš Anglijos, Norvegijos, Airijos – populiariausių šalių, kur ir gyvena emigrantai. Sugrįžusios moterys dažniausiai ir stengiasi apsilankyti pas kirpėjus, stomatologus ir ginekologus“, – pasakojo pašnekovė. Dėl didžiulio darbų srauto atostogauti per Kūčias kirpėjos neketina – tądien jau registruojami užsakymai.

Lietuvos odontologų rūmų viešųjų ryšių specialistė Aušrinė Baronaitė „15min“ sakė, jog tarpušvenčiu ir savaitę po Naujųjų metų žymiai padaugėja darbo ne tik gydytojams odontologams, bet ir dantų technikams. „Pažįstami gydytojai sako, kad šie metai – ne išimtis. Nemažą dalį tokių pacientų sudaro emigrantai, grįžę šventėms į gimtinę. Tačiau netrūksta ir svečių – užsieniečių. Jie savo atostogas suderina iš anksto su vizitais pas odontologus“, – sakė Odontologų rūmų atstovė. Pasak jos, tvarkytis dantis Lietuvoje emigrantai ir turistai nori ne tik dėl šiek tiek mažesnių kainų, bet ir kokybės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

Interviu Aktualu

Kauno savivaldybę į Panevėžį iškeitęs G.Petrauskas: „Nenoriu žaisti politikos žaidimo“

Aktualu

Išskirtinėje Klaipėdos vietoje benamis surentė ir nuomoja apartamentus varguoliams

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Dėl grasinimų D.Šakalienei – kreipimasis į prokuratūrą

Aktualu

Pravieniškėse izoliuoti „bachūrai“ ir „vierchai“: perkelti į kamerinio tipo patalpas

Aktualu

Žiniasklaida: Jungtinė Karalystė ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“

Vitaminai sielai. A.Kriščiūnas išdavė paslaptį, koks klausimas kas vakarą gali pakeisti gyvenimą

Tiesiogiai 24sek

Grupės lyderio iššūkis: „Rytas“ – „Uniks“

Pasaulis kišenėje

Tarpkultūrinis įsivaikinimas: kai motina dėl vaiko nukeliauja tūkstančius kilometrų

Aktualu

J.Petrauskienė apie rezultatus įvedus etatinį: kai kur mokyklos – rinkimų „įkaitės“

Vardai

Naomi Campbell kalėdinėje fotosesijoje įsiamžino su 67-erių mama: atrodo tarsi bendraamžės

Gazas

Kodėl policijos automobiliai naudoja mėlynas ir raudonas šviesas?

Gazas

7 patarimai: kaip paruošti automobilį žiemai ir ką daryti, kad plaudami nepažeistumėte dažų?

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Vardai

Monika Šedžiuvienė jau pasvajoja apie vestuves su nauja meile: „Sakė pasipirš, kai išsiskirsiu“

Sportas

Mače dėl šachmatų pasaulio čempiono sosto – ketvirtos lygiosios

Verslas

Nuo 2019 metų kovo brangs degtinė, nes 10 proc. žadama padidinti akcizus

Aktualu

E.Macrono pėdomis: A.Merkel irgi paragino kurti Europos armiją

Naujienos

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

Smurto randai

Interviu Aktualu

Kauno savivaldybę į Panevėžį iškeitęs G.Petrauskas: „Nenoriu žaisti politikos žaidimo“

Aktualu

K.Brazauskienės sūnaus buhalterė teisme: „Lėšos ne įmonės, bet ėjo per įmonę“

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Sportas

Olimpinė karatė: Kodėl čia nelyja medaliais? Ir ar jų reikia?

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

Tiesiogiai 24sek

Grupės lyderio iššūkis: „Rytas“ – „Uniks“

Vitaminai sielai. A.Kriščiūnas išdavė paslaptį, koks klausimas kas vakarą gali pakeisti gyvenimą

Aktualu

Amerikiečiai ieško po gaisro Kalifornijoje dingusių artimųjų: „Nerimas auga kasdien“

Aktualu

Žiniasklaida: Jungtinė Karalystė ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“

Gyvenimas

Pirmoji videolaida „Atvirai su vadovu“: daugelio problemų išvengsite suskaičiavę iki dešimties

Aktualu

Pravieniškėse izoliuoti „bachūrai“ ir „vierchai“: perkelti į kamerinio tipo patalpas

Vardai

Naomi Campbell kalėdinėje fotosesijoje įsiamžino su 67-erių mama: atrodo tarsi bendraamžės

Pasaulis kišenėje

Tarpkultūrinis įsivaikinimas: kai motina dėl vaiko nukeliauja tūkstančius kilometrų

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Gazas

Kodėl policijos automobiliai naudoja mėlynas ir raudonas šviesas?

Vardai

Monika Šedžiuvienė jau pasvajoja apie vestuves su nauja meile: „Sakė pasipirš, kai išsiskirsiu“

Aktualu

Dėl grasinimų D.Šakalienei – kreipimasis į prokuratūrą

Sportas

Mače dėl šachmatų pasaulio čempiono sosto – ketvirtos lygiosios

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min