Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2015 09 16, 10:58 Atnaujinta 2015 09 16, 11:36

Kaliniai baigė protesto akciją – trečiadienį pietauti jau ruošiasi visi

Kaliniai baigė rugsėjo 1 dieną pradėtą protesto akciją dėl ribojimų rūkyti, trečiadienį pranešė teisingumo ministras Juozas Bernatonis. „Kai buvo pats pikas, rugsėjo 4-5 dienomis, (protestuojančių) buvo per 3 tūkst., vakar – 94, o šiuo momentu pietus valgys visi“, – Seimo Žmogaus teisių komitete pranešė pranešė J.Bernatonis.
Apsilankymas Marijampolės pataisos namuose
Apsilankymas Marijampolės pataisos namuose / Seimo kontrolierių įstaigos nuotr.
Temos: 1 Kaliniai

Protesto akciją kaliniai  pradėjo rugsėjo 1 dieną, įsigaliojus draudimui rūkyti uždaro tipo kamerose. Protestuojantys kaliniai nevalgė valdiško maisto, tačiau neatsisakė savo įsigyjamo maisto.

Protestą pradėjus keliems šimtams kalinių, vėliau pie akcijos prisijungė beveik pusė jų. Vilniaus pataisos namuose keliolika kalinių protestuodami susižalojo. Iš viso laisvės atėmimo bausmę atlieka 7100 asmenų.

Kalėjimų departamento direktorė Živilė Mikėnaitė sakė, jog per protesto akciją sunkių susižalojimų nebuvo, visiems suteikta tinkama pagalba, o atsisakiusius kalėjimuose duodamo maisto stebėjo sveikatos priežiūros specialistai.

„Kelis asmenis vežėme į ligoninę, kai bandė žalotis, medikams įvertinus, ar stiprus sužalojimas, keli buvo išvežti į laisvės vietų atėmimo ligoninę“, – sakė Ž.Mikėnaitė.

Pasak Kalėjimų departamento vadovės, kalinių protestams buvo ruošiamasi jau nuo liepos, o tokia reakcija į pakeitimus „ne naujiena bausmių vykdymo sistemoje, tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniu mastu“.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Juozas Bernatonis
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Juozas Bernatonis

Teisingumo ministras J.Bernatonis sakė, jog buvo pasiruošta ir „rimtesnėms akcijoms, ir viešojo saugumo tarnyba buvo tam parengti“, tačiau akcija praėjo ramiai.

„Dabar labai svarbu išnagrinėti visas peticijas, nes tai teisinis, civilizuotas kelias. Badavimo akcijos yra neteisėti veiksmai ir į juos neturėtume kreipti dėmesio“, – kalbėjo ministras.

J.Bernatonis taip pat pabrėžė, jog valstybė neturėtų nusileisti kalinių reikalavimams, ir pakeitimai daugeliu atvejų, pasak ministro, jiems palankesni – daugiau pasimatymų, skatinimų už gerą elgesį, o ribojimai, kad ir mažiau sąlygų rūkyti, turėtų išgyvendinti vadinamąją „vierchų“ subkultūrą.

Cigaretės (skirtos) ne tik rūkymui, tai ir atsiskaitymo forma, už tam tikras paslaugas, – sakė ministras.

„Cigaretės (skirtos) ne tik rūkymui, tai ir atsiskaitymo forma, už tam tikras paslaugas“, – sakė ministras. Bausmių vykdymo kodekso pataisoje nustatyta, kad kamerų tipo patalpose draudžiama turėti tabako gaminių.  

„Keisti bausmių vykdymo įstatymo, manyčiau, nereikėtų. Jei atkeisime, ta netvarka, kuri įsigalėjusi, niekuomet nesibaigs.

Valstybė neturi atsitraukti nusikaltėlių autoritetams spaudžiant“, – pabrėžė J.Bernatonis.

Nuteistieji protestą pradėjo dėl prieš dvi savaites įsigaliojusio draudimo rūkyti uždaro tipo kamerose bei nuo kitų metų įsigaliosiančio draudimo rūkyti įkalinimo įstaigų ligoninių stacionaruose ir pataisos įstaigų sveikatos priežiūros tarnybų antrinės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros padaliniuose.

Nuteistųjų, kurie atlieka nuobaudas kamerų tipo patalpose, visose pataisos įstaigose yra 223, tai sudaro vos 3 proc. visų 7072 bausmę įkalinimo įstaigose atliekančių nuteistų asmenų.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Gyvenimas pataisos namuose
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Gyvenimas pataisos namuose

Taip pat kai kurie pasikeitimai įsigalios nuo balandžio. Tuomet dabar esantys dviejų dienų ilgalaikiai pasimatymai sutrumpės iki paros, tačiau vietoje keturių per metus dabar bus numatomi šeši tokie susitikimai.

Nuo kitų metų bus apribotos ir įkalinimo įstaigų parduotuvėse leidžiamos išleisti pinigų sumos maistui: paprastoji įkalintųjų grupė galės išleisti 114 eurų, lengvoji – 150, o prasižengusiųjų drausminė grupė – 72 eurus per mėnesį. Į šias sumas nebus įskaičiuojamos būtinosios higienos prekės, būtini elektros prietaisai, raštinės prekės.

Šie pakeitimai įtvirtinti Seimo priimtose Bausmių vykdymo kodekso pataisose.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min