Dabar populiaru
Publikuota: 2015 balandžio 4d. 16:04

Kalinys čiulpė trijų vaikų motinos protą, po to – santaupas ir dar sukurstė prisiimti kreditų

Internetinė pažintis
123rf.com nuotr. / Internetinė pažintis

„Nežinau, nuo ko pradėti. Nusprendžiau kreiptis į jus, nes nebežinau, kur kreiptis. Noriu jums būti atvira – nebeturiu vilties“, – tokiais žodžiais laišką redakcijai pradeda Kelmės rajono gyventoja Jovita Mačienė. Ir ima kloti savo nesėkmės istoriją.

Pirmojo sūnaus ji susilaukė 21-erių. Santykiai su berniuko tėvu nesusiklostė – vaiką augino viena. Tačiau netrukus Jovitos širdyje suplazdėjo naujos meilės viltis. Ji ištekėjo už 9 metais vyresnio Raimondo Mačio.

Sutuoktiniai sugyveno du sūnus: vienam šiuo metu 4-eri, kitam – 2,5.

Ištempiau 9 metus. Buvo ir smurto, ir alkoholio.

Tačiau šeiminis gyvenimas nebuvo rožėmis klotas: vyras mėgo išgerti, o apsvaigęs namiškius auklėdavo kumščiais. 

„Ištempiau 9 metus. Buvo ir smurto, ir alkoholio“, – neslepia 31 metų Jovita.

Moters kantrybė galutinai išseko praėjusių metų liepos 5-ąją, kai smarkiai įkaušęs vyras grįžo namo ir ne tik kėlė triukšmą, bet ir jėga reikalavo žmonos meilės.

Wordpress.com nuotr./Smurtas šeimoje
Wordpress.com nuotr./Smurtas šeimoje

„Ištrūkau, išbėgau į lauką ir iškviečiau policiją“, – prisimena moteris.

Anuomet santykiuose ji padėjo tašką, nors oficialiai pora dar nėra išsiskyrusi.

Dėl teistumo užmerkė akis

J.Mačienė atveria visas kortas: neradusi laimės šeimoje užuovėjos ji ieškojo internetinėje pažinčių svetainėje. Joje užsiregistravo pusmetis iki lemtingo kivirčo su sutuoktiniu.  

„Parašiau, kad ieškau suprantančio vyro, kuriam vaikai būtų ne kliūtis“, – sako moteris.

Parašiau, kad ieškau suprantančio vyro, kuriam vaikai būtų ne kliūtis.

Jos anketa netruko sulaukti dėmesio – Jovita gavo vienmečio širvintiškio Tomo Rulinsko laišką.

„Pradėjome bendrauti, išsikalbėti, atsiverti“, – dėsto moteris. Vieną tokią atvirumo valandėlę vyras jai prisipažino atliekantis bausmę Marijampolės pataisos namuose.

Nuteistasis sakė, kad kali dėl žmogaus sumušimo.

Saldžių meilės prisipažinimų apsvaigintai Jovitai šis faktas buvo nė motais.  

„Man jis išplovė smegenis, apsuko galvą taip, kad stogas nuvažiavo“, – šiandien konstatuoja trijų vaikų motina ir kelia prielaidą, kad vyras už grotų sėdi toli gražu ne dėl muštynių, o dėl turto prievartavimo.

Pervedė ir santaupas, ir tai, ką pasiskolino

Susižavėjimas kaliniu Jovitai baigėsi labai liūdna pamoka. Norėdama, kad mylimasis kuo greičiau ištrūktų į laisvę, ji pakluso kiekvienam jo nurodymui.

Per kelis draugystės mėnesius Jovita mylimajam pervedė apie 11 tūkst. litų: „Už tokią sumą jis turėjo išeiti.“

15min.lt nuotr./santaupos, pinigai
15min.lt nuotr./Santaupos.

Iš pradžių moteris kaliniui atseikėjo visas asmenines ir savo motinos santaupas, vėliau – viską, ką gavo per greitųjų kreditų paskolas. Iš viso pasiskolino 4,2 tūkst. litų.

„Du kreditus paėmiau savo, dar du – motinos, po patirto insulto turinčios invalidumo grupę, vardu“, – atvirauja iš pašalpų gyvenanti moteris.

Pagal T.Rulinsko instrukciją prašydama kredito ji nurodė turinti 1,5 tūkst. litų mėnesines pajamas.

Du kreditus paėmiau savo, dar du – motinos, po patirto insulto turinčios invalidumo grupę, vardu.

„Jis sakė, kad niekas manęs netikrins – ir netikrino. Pinigus gaudavau per 15 minučių: 1500, 1000, 700, ir 1000 litų. Du kreditus ėmiau iš „Credit24“ ir du iš „Vivus.lt“ – dėsto pašnekovė.

Šiuos skolintus pinigus ir lėšas, gautas pardavus šienapjovę, ji pervedė į T.Rulinsko nurodytą sąskaitą.

„Pinigus nedidelėmis sumomis pervedinėjau tokiai moteriškei – esą kalėjime dirbusiai jo draugo žmonai. Ji turėjo viską sutvarkyti“, – pasakoja J.Mačienė.

Norėtų, kad skolai „susimestų“ tauta

Jovita nedirba. Gyvena iš vadinamųjų vaiko pinigų, motinos neįgalumo pensijos ir pinigų, mokamų už jos slaugą. „Daržoves užsiauginame, laikome karvę, ožką, planuoju užveisti triušių“, – vardija ji.

Tačiau jos skolos kreditoriams siekia 1100 eurų – moteris jau turi reikalų su antstoliais, jai grasinama teismais. T.Rulinskui, kaip ir buvo galima tikėtis, svetimos bėdos mažiausiai rūpi.

Kreditų reklama
Greitieji kreditai.

Įrodyti, kad buvo apgauta, ne taip paprasta – parašė skundą policijai, tačiau išgirdo, kad bylą pradėti sunku, nes sudėtinga įrodyti T.Rulinsko nusikalstamą veiką.

„Kreipiuosi į žmones – gal jie padės tokioje nelaimėje, paaukodami mums po kelis eurus“, – viliasi moteris.

Kreipiuosi į žmones – gal jie padės tokioje nelaimėje, paaukodami mums po kelis eurus.

Laižytis širdies žaizdas jai jau padeda naujas draugas – niekur nedirbantis Mindaugas Zakarauskas.

Nuo jo Jovita jau laukiasi kūdikio – nėštumui 18 savaičių.

Ne pirma T.Rulinsko auka

J.Mačienė suvokia – nuo kvailumo vaistų nėra. Šiandien ji pati negali paaiškinti, kaip galėjo būti tokia patikli.

O juk galėjo elementariausiai į „Google“ įvesti sparną aplinką ją internetu rėžusio vyriškio vardą ir pavardę. Būtų atradusi, kad machinacijomis T.Rulinskas jau pasižymėjęs. Ir Jovita – ne pirmoji kalinio į spąstus įviliota moteris.

27 metų šiaulietė kartu su Marijampolės pataisos namuose bausmę dėl vagystės atliekančiu T.Rulinsku pernai buvo teisiami dėl pasikėsino sukčiauti, kai iš vienos pagyvenusios moters išviliojo banko sąskaitoje esančius pinigus – 4 tūkst. litų.

123rf.com nuotr./Už grotų
123rf.com nuotr./Už grotų

T.Rulinskas veikė pagal tokią pačią sukčiavimo schemą, kuri buvo panaudota ir prieš Seimo narę – socialdemokratę Mariją Aušrinę Pavilionienę.

2013 metų kovo 30-osios rytą viena garbingo amžiaus vilnietė į fiksuoto ryšio telefoną sulaukė skambučio – jai paskambinęs vyriškis prisistatė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnu.

Pasinaudojus išviliotais elektroninės bankininkystės kodais iš nukentėjusiosios pinigai buvo pervesti į Jolantos R. sąskaitą.

Jis paprašė, kad duočiau savo banko sąskaitos elektroninės bankininkystės kodus ir slaptažodžius, nes man perves pinigų.

Baudžiamojon atsakomybėn patraukta Jolanta R. pareigūnams pasakojo, kad su T.Rulinsku susipažino maždaug prieš du mėnesius „per pažintis internetu“.

„Jis paprašė, kad duočiau savo banko sąskaitos elektroninės bankininkystės kodus ir slaptažodžius, nes man perves pinigų“, – teigė mergina.

Pasak jos, vieną rytą į mobiliojo ryšio telefoną paskambinęs T.Rulinskas pranešė, kad pervedė 4 tūkst. litų ir reikia kuo skubiau juos nuimti.

Mergina tikino, jog nieko blogo neįtarė, nerimauti ėmė tik tuomet, kai banko darbuotoja, paėmusi dokumentus, ilgai jų negrąžino, o po kiek laiko atvyko policininkai ir ją sulaikė.

Naudojasi žmonių naivumu

Lietuvos kriminalinės policijos biuro Administravimo valdybos viešųjų ryšių vyriausioji specialistė Jelena Zuj patvirtino: su sukčiavimo, išviliojant pinigus, atvejais pareigūnams tenka susidurti neretai.

„Absoliučioje daugumoje atvejų naudojamasi žmonių patiklumu ir bandoma manipuliuoti jų jausmais“, – sako J.Zuj.

Policijos nuotr./Kriminalinė policija
Policijos nuotr./Kriminalinė policija

Išviliojamų pinigų sumos svyruoja nuo kelių šimtų iki keliolikos tūkstančių eurų.

„Būtent žmonių patiklumas ir apsunkina panašių veikų tyrimą, nes žmonės ima kreditus ir atiduoda pinigus savo noru, dažniausiai ne itin gerai pažįstamiems žmonėmis, nors pasitaiko atvejų, kai išvilioti pinigus gali ir pažįstamas asmuo“, – aiškina specialistė.

Būtent žmonių patiklumas ir apsunkina panašių veikų tyrimą, nes žmonės ima kreditus ir atiduoda pinigus savo noru.

Ji pažymi, kad patikimiausias būdas apsisaugoti nuo panašių nusikalstamų veikų yra budrumas ir teisiškai įtvirtinamas pinigų perdavimo faktas, kuriuo vadovaujantis vėliau būtų galima išieškoti pinigus iš juos pasiskolinusio žmogaus.

Išeitis – SIM kortelių registracija?

Lietuvos smulkiųjų vartojimo kreditų asociacijos vadovas Liutauras Valickas sako, kad bylų, iškeltų  dėl pinigų išviliojimo apgaule, paėmus greituosius kreditus, pasitaiko labai retai: „Tai – net ne procentai, o tik procentinė dalis nuo visų išduotų kreditų.“

J.Mačienės atvejis esą dar kartą patvirtina būtinybę Lietuvoje numatyti privalomą SIM kortelių registraciją.

123rf nuotr./Telefonas ir SIM kortelė
123rf nuotr./Telefonas ir SIM kortelė

„Be to, kompleksiškai žiūrint į problemą, reikėtų užtikrinti, kad laisvės ribojimai įkalinimo įstaigose būtų realūs“, – akcentavo L.Valickas.

Jis įsitikinęs, kad greitųjų kreditų sektoriui nepelnytai bandoma primesti pareigą atsakyti už visas šalyje esančias blogybes.

Kompleksiškai žiūrint į problemą, reikėtų užtikrinti, kad laisvės ribojimai įkalinimo įstaigose būtų realūs.

„Per pastarąjį laiką labai aiškiai identifikavome, kad mūsų sektorius, kaip koks peroksidas, išputojo į viešumą skaudulių, kuriuos reikėtų spręsti. Pirmiausia mūsų tautoje vyrauja supratimas, kad pinigais galima daug ką nupirkti. Vienas tokių pavyzdžių – moteris tikėjo, kad imdama kreditus sutrumpins mylimojo kelią į laisvę. Neironizuoju – baisiuosi ir liūdžiu, žmogiškai šnekant“, – neslėpė asociacijos vadovas.

Apgavo kreditų įmones

Paklaustas, kaip moteris, gyvenanti iš pašalpų, galėjo pasiimti tūkstantines paskolas, L.Valickas paragino į situaciją pažvelgti iš kitos pusės.

„Kažkoks žulikas sukurstė moterį – ji apgavo kredito įmonę. Ta apimtimi galbūt ją reikėtų traukti atsakomybėn už kreditorinį sukčiavimą, kad savo veiksmais sąmoningai pateikė klaidinančią informaciją ir įgijo teisę į lėšas, kurios jai nepriklausė“, – svarstė pašnekovas.

Praktikoje yra užfiksuota atvejų, kai ir poros centų uždelstas mokėjimas sutrukdė gauti paskolą.
Tuščios kišenės.

Be to, tokie atvejai esą atskleidžia ir kitą tendenciją. „Žmonės disponuoja pajamomis, kurios ne visada matomos oficialiose duomenų bazėse: dirbantys su individualia veikla, patentais ir pan.“, – aiškino L.Valickas.

Jo įsitikinimu, kredito sandoris vyksta tarp dviejų sąmoningų subjektų.

Greitųjų kreditų paslaugomis naudojasi tūkstančiai klientų, su įsipareigojimais nesusitvarko esą tik keli procentai.   

Suteikia teisinę konsultaciją

L.Valickas atkreipė dėmesį neatstovaujantis viso greitųjų kreditų rinkos sektoriaus, kuriame aktyviai dirba beveik 40 įmonių, o 60 yra užsiregistravusios kaip turinčios teisę tokiai veiklai. Asociacija vienija 11 įmonių.

„Yra įmonių, kurios dirba atsakingai, stengiasi įvesti reikalavimus ir saugiklius, kitoms – dzin. Įdomumo dėlei paimkite kreditą iš mūsų asociacijos įmonės ir iš komercinio banko. Nemokumo atveju palyginkite, su kuo bus lengviau susitarti. Matysite, sąlygos skirsis kaip diena ir naktis. Mūsų sektorius geranoriškai sprendžia tokius klausimus“, – užtikrino jis.

Kiekvienu atveju kliento problemos sprendžiamos individualiai.

„Žmonės, kurie susiduria su problemomis grąžinant kreditą, manosi, kad juos apgavo, pažeidė jų teises ir interesus, tegul pirmiausia kreipiasi į asociaciją. Jei tai bus asociacijos įmonės, bandome tarpininkauti, jei ne asociacijos – nemokamai suteikiame teisinę konsultaciją, kaip galima spęsti problemą, ko prašyti ir ko realiai tikėtis“, – kalbėjo L.Valickas ir kilus neaiškumų pasiūlė informacijos ieškoti internetinėje svetainėje apiekredita.lt.

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

G.Nausėda rimtai svarsto: „Jei kandidatuosiu, sieksiu paramos iš plataus partijų spektro“

Aktualu

Kodėl 2019 metais vėl bus keičiama stojimo tvarka?

Vardai

MTV apdovanojimai: Jennifer Lopez triumfo vakaras ir „Havana“ klipo pergalė

Ana ir Jadvyga, dainuojančios lietuviškai: istorija ant suoliuko

Vardai

MTV raudonąjį kilimą užtvindė nuogybės: muzikos apdovanojimus supainiojo su erotikos šou?

Aktualu

Orai.lt: naktimis jau šiurpins artėjančio rudens vėsa

Konkursas Gyvenimas

Vilniečių sukurtą gėlyną prie daugiabučio konkursui „Mano kiemas“ pasiūlė kaimynas

Aktualu

Katalikų kunigų seksualinės prievartos skandalas atrodo dar prasčiau nei 2002-aisiais

Mokslas.IT

Reklamos auka: vandeniui atsparus „iPhone 7“ sušlapęs sugedo, bet jo niekas netaiso

24sek

Lietuviška pasaka: kaip programuotojas iš mėgėjų lygos įšoko į Italijos krepšinio elitą

Gazas

Naujas pasiūlymas: vairuotojus nori priversti susimokėti už stovėjimą spūstyje

Aktualu

V.Putinas ir A.Merkel po susitikimo rado priežasčių šypsotis

Vardai

Dėl įtartino sambūrio policijos pareigūnams teko drausminti reperį Ironvytą

24sek

Buvęs „Ryto“ gynėjas grįžta į Lietuvą

Aktualu

Lėktuvo keleivis kaltinamas seksualiai išnaudojęs moterį lėktuve – gresia kalėti visą gyvenimą

Gyvenimas

Gyvenimas ant tiksinčios bombos: Devidui vėžys diagnozuotas tik dėl mamos atkaklumo

Vardai

46-erių Benas Affleckas susitikinėja su perpus jaunesne „Playboy“ mergina Shauna Sexton

Aktualu

Ataskaita: tikslus geriausiai pasiekė Švietimo ir Ūkio, blogiausiai – Finansų ministerija

Aktualu

Trečdalyje namų jau yra dūmų detektoriai, tikimasi, kad metų pabaigoje bus pusėje

Deuce

Skausminga R.Berankio pralaimėjimų serija tęsiasi – iškrito iš Vinston Seilemo

Naujienos

Aktualu

G.Nausėda rimtai svarsto: „Jei kandidatuosiu, sieksiu paramos iš plataus partijų spektro“

Aktualu

Kodėl 2019 metais vėl bus keičiama stojimo tvarka?

Vardai

MTV apdovanojimai: Jennifer Lopez triumfo vakaras ir „Havana“ klipo pergalė

Pasaulis kišenėje

Prastėjanti Kadagių slėnio pažintinio tako būklė: kalta pigi mediena?

Vardai

MTV raudonąjį kilimą užtvindė nuogybės: muzikos apdovanojimus supainiojo su erotikos šou?

Ana ir Jadvyga, dainuojančios lietuviškai: istorija ant suoliuko

Aktualu

Orai.lt: naktimis jau šiurpins artėjančio rudens vėsa

Konkursas Gyvenimas

Vilniečių sukurtą gėlyną prie daugiabučio konkursui „Mano kiemas“ pasiūlė kaimynas

Aktualu

Katalikų kunigų seksualinės prievartos skandalas atrodo dar prasčiau nei 2002-aisiais

Mokslas.IT

Reklamos auka: vandeniui atsparus „iPhone 7“ sušlapęs sugedo, bet jo niekas netaiso

24sek

Lietuviška pasaka: kaip programuotojas iš mėgėjų lygos įšoko į Italijos krepšinio elitą

Gazas

Naujas pasiūlymas: vairuotojus nori priversti susimokėti už stovėjimą spūstyje

24sek

Buvęs „Ryto“ gynėjas grįžta į Lietuvą

Vardai

Dėl įtartino sambūrio policijos pareigūnams teko drausminti reperį Ironvytą

Aktualu

Lėktuvo keleivis kaltinamas seksualiai išnaudojęs moterį lėktuve – gresia kalėti visą gyvenimą

Gyvenimas

Gyvenimas ant tiksinčios bombos: Devidui vėžys diagnozuotas tik dėl mamos atkaklumo

Vardai

46-erių Benas Affleckas susitikinėja su perpus jaunesne „Playboy“ mergina Shauna Sexton

Aktualu

V.Putinas ir A.Merkel po susitikimo rado priežasčių šypsotis

Aktualu

Ataskaita: tikslus geriausiai pasiekė Švietimo ir Ūkio, blogiausiai – Finansų ministerija

Aktualu

Trečdalyje namų jau yra dūmų detektoriai, tikimasi, kad metų pabaigoje bus pusėje

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min