Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2013 birželio 13d. 20:13

KAM politikos direktorius Vaidotas Urbelis: ES kovinės grupės turi būti naudojamos

Šiose pratybose dalyvauja Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų kariai.
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Karys.
Ketvirtadienį Berlyne vykusiame Europos Sąjungos (ES) šalių gynybos ministerijų atstovų susitikime dalyvavęs Krašto apsaugos ministerijos (KAM) politikos direktorius Vaidotas Urbelis pabrėžė, kad ruošiantis gruodžio mėnesį vyksiančiai ES vadovų diskusijai dėl gynybos, turi būti priimti principiniai sprendimai dėl ES kovinių grupių ateities.

Pasak KAM pranešimo, V.Urbelis taip pat akcentavo, kad ES kovinių grupių panaudojimas turi būti suderintas su kitais – finansiniais ir civiliniais ES reagavimo į krizes instrumentais.

„Mūsų nuomone, kovinės grupės turi būti naudojamos, tačiau jos yra tik dalis plataus spektro priemonių, kuriomis disponuoja Europos Sąjunga“, – sakė jis.

Susitikimo dalyviai sutarė, kad dabar ES kovinės grupės susiduria su dideliais sunkumais – jos buvo sukurtos prieš devynerius metus, bet nuo to laiko dar nei karto nepanaudotos. ES šalims ne visada pavyksta sugeneruoti dvi vienu metu budinčias kovines grupes, kartais budi tik viena grupė. Pasak KAM politikos direktoriaus, tokią padėtį būtina keisti, jei ES siekia prisiimti didesnę atsakomybę tarptautinio saugumo srityje.

V.Urbelis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuva kartu su partnerėmis rimtai pasiruošė budėti Didžiosios Britanijos vadovaujamos ES kovinės grupės sudėtyje nuo šių metų liepos 1 dienos. Apie 120 Lietuvos karių ES kovinėje grupėje, suformuotoje bendrai su kariais iš Didžiosios Britanijos, Latvijos, Nyderlandų ir Švedijos, budės šių metų antrą pusmetį – tuo pačiu metu, kai Lietuva pirmininkaus ES Tarybai.

„Vienas iš Lietuvos pirmininkavimo uždavinių yra stiprinti ES Bendrąją saugumo ir gynybos politiką, plėtojant ES daugianacionalinius greitojo reagavimo kovos su krizėmis pajėgumus ir remiant ES dalyvavimą tarptautinėse operacijose“, – pabrėžia KAM. 

Lietuva kartu su Didžiąja Britanija spalio mėnesį planuoja kartu organizuoti aukšto lygio seminarą, kuriame didelis dėmesys bus skiriamas ES kovinių grupių ateičiai. Kovinių grupių ateitis taip pat bus aptariama Vilniuje liepos mėnesį vyksiančiame politikos direktorių ir rugsėjo mėnesį – ES gynybos ministrų susitikime.  

ES kovinės grupės – tai daugianacionalinės ES greitojo reagavimo pajėgos, suteikiančios galimybę greitai reaguoti į kylančias krizes. Panašiai kaip ir NATO greitojo reagavimo pajėgas, ES kovines grupes sudaro kariniai vienetai, kuriuos po pusmetį budėti pajėgose rotuodamos skiria šalys narės. Vieną kovinę grupę sudaro apie 2 tūkst. karių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:03:12
01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:51
03:08
00:29

Esports namai

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min