TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kampanija „Sumažink tylą“ kviečia prisidėti prie savižudybių problemos sprendimo

Renginio akimirka
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr. / Renginio akimirka
Šaltinis: 15min
0
A A

Trečiadienį, Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, savanorių dviračių žygiais Lietuvoje prasidėjo antrus metus iš eilės „Jaunimo linijos“ organizuojama savižudybių problemos sprendimui skirta kampanija „Sumažink tylą“. Kampanija siekia telkti Lietuvos visuomenę savižudybių problemos sprendimui ir kviečia mažinti tylą.

Kodėl „Sumažink tylą“?

Kasmet Lietuvoje nusižudo virš 1000 žmonių. 2013 m. nusižudė 181 jaunas žmogus (15–29 m.). Tai sudaro 29 proc. visų jaunų žmonių mirčių, t. y. beveik kas trečio jauno žmogaus mirties priežastis – savižudybė. Keturi iš penkių nusižudžiusių jaunų žmonių – vaikinai.

Žmonės nusižudo, nes nebeištveria emocinio skausmo. Kentėjimas tyloje užkerta kelią pagalbai ir gali kainuoti gyvybę. Tylėjimas ir aplinkinių baimė paklausti, kas su tavimi vyksta, ar tu galvoji apie savižudybę, taip pat užkerta kelią pagalbai.

Emocinę paramą teikianti „Jaunimo linija” veikia visą parą ir yra nemokama. Šiuo metu net 250 savanorių dirba „Jaunimo linijoje“, tačiau šis kiekis yra per mažas, kad pagalba būtų suteikta kiekvienam skambinančiam: dalis kenčiančių jaunų žmonių vis dar lieka tyloje. Tiesa, per pastaruosius dvejus metus situacija ženkliai pagerėjo: jei anksčiau „Jaunimo linijos” savanoriai galėjo atsiliepti tik į kas 20 skambutį, dabar atsiliepiama net į kas 7, tačiau skambučių srautas  vis dar per didelis, ir nemažai pagalbos ieškančiųjų lieka neišgirsti.

Kampanijos tikslai

Pagrindinis kampanijos „Sumažink tylą“ tikslas – prieinamesnė pagalba  jauniems žmonėms. Kampanijos metu „Jaunimo linijos“ atstovai tikisi pritraukti 140 žmonių į savanorių parengimo kursus. Planuojama, kad iš šio skaičiaus kursus sėkmingai baigs ir savanoriauti pradės 70 naujų savanorių.

Eriko Ovčarenko/dienraščio „15 minučių“ nuotr./Jaunimo linija
Eriko Ovčarenko/dienraščio „15 minučių“ nuotr./Jaunimo linija

Taip pat bus siekiama surinkti 160 tūkst. litų paramos „Jaunimo linijos“ veiklai bei svetainės www.sumažinktylą.lt lankytojų, kurie sužinotų apie pirmąją pagalbą nusižudyti ketinančiam žmogui, skaičių padidinti iki 25 tūkst.

Kaip galima sumažinti tylą?

„Neviltyje esančiam žmogui gali būti labai sunku pasiryžti paskambinti į „Jaunimo liniją“. Dar sunkiau, jei pasiryžai, paskambinai, o ten užimta. Tam, kad atsilieptume į visus skambučius, mums labai reikalinga kiekvieno pagalba: bet kokio dydžio piniginė auka arba savanorystė „Jaunimo linijoje“. Taip pat siekiame, kad kiekvienas žinotų, ką daryti, jei artimasis užsimena apie savižudybę”, – sako „Jaunimo linijos“ vadovas Paulius Skruibis.

Prisidėti prie savižudybių problemos sprendimo galime kiekvienas pagal savo galimybes: tiesiog paaukoti „Jaunimo linijai“, tapti „Jaunimo linijos“ savanoriu, perskaityti ir pasidalinti informacija apie savižudybių rizikos ženklus ir pagalbos būdus. Visa tai galima padaryti puslapyje www.sumažinktylą.lt.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Andrius Mamontovas
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Andrius Mamontovas

Kartu su „Jaunimo linija“ šiais metais mažinti tylą kvies Lietuvoje gerai žinomi žmonės – Andrius Mamontovas, Arūnas Sakalauskas, Martynas Levickis, Gabrielius Liaudanskas–Svaras.  „Tai, ką daro „Jaunimo linija”, sunku pamatuoti vien statistiniais duomenimis. Būrys jaunų, išsilavinusių ir jautrių žmonių gelbėja gyvenimus. Esu labai laimingas, kartais galintis prisidėti prie jų”, –  teigia jau nebe pirmus metus „Jaunimo linijai“ talkinantis A.Mamontovas.

Lėšų trūkumas

Paramos fondas „Jaunimo linija” – nevyriausybinė organizacija, veikianti savanorių entuziazmo ir rėmėjų pagalbos dėka.

Valstybės skiriama parama sudaro tik apie 20 proc. visų veiklos išlaidų, visa kita – žmonių, įmonių skiriama parama, 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio ir kitos mūsų kasmet ieškomos lėšos.

Kur naudojamos lėšos? Patys savanoriai dirba nemokamai – t. y. jie negauna finansinio atlygio už savo darbą, tačiau orgnizacija investuoja į naujų savanorių mokymų ir savanorių darbo organizavimą, kainuoja patalpų nuoma, komunaliniai mokesčiai ir pan.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Renginio akimirka
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr./Renginio akimirka

„Jaunimo linijos“ draugų klubas – tai žmonės ir įmonės, kurie kiekvieną mėnesį tiesioginiu debetu skiria pastovią sumą (pvz., 10, 20 Lt) „Jaunimo linijos“ veiklai. Mūsų veikla nuolatinė, todėl labai svarbi ir nuolatinė parama. Dalis žmonių ar įmonių net nepastebėtų, pvz., jei kas mėnesį 10 Lt būtų skiriama „Jaunimo linijai“, tuo tarpu, surinkus kiek daugiau nei 1000 tokių žmonių – jau turėtume pusę visų reikiamų lėšų.

Faktai

„Jaunimo linija“ – viena didžiausių Lietuvoje veikiančių nemokamos emocinės paramos telefonu (8 800 28888) ir elektroniniais laiškais (www.jaunimolinija.lt/laiskai) tarnyba.
Nuo 1991 metų veikiančioje tarnyboje dirba apie 250 savanorių (Vilnius, Kaunas, Klaipėda).

Savižudybė – dažniausia mirties priežastis tarp jaunų (15–29 m.) žmonių Lietuvoje.

Statistika 2013 m.:

114 800 atsakyti skambučiai – 315 atsakyti skambučiai kiekvieną dieną
3 044 pokalbiai su žmogumi galvojančiu apie savižudybę – 8 kiekvieną dieną
1 448 atsakyti elektroniniai laiškai
18120 budėjimo valandų prie telefono per metus.

Kaip veikia „Jaunimo linija”?

Skambučiai į „Jaunimo liniją“ yra nemokami, anonimiški ir konfidencialūs, žmogui nereikia prisistatyti, telefonų numeriai nėra fiksuojami, mes dirbame visą parą, kiekvieną dieną, taip pat per šventes.

Shutterstock nuotr./Emocijos
Shutterstock nuotr./Emocijos

Kai fiziškai skauda, žinome, kad žaizdą reikia valyti, aprišti, o jeigu skauda kitaip, mes nebežinome, ko griebtis. Tokiu atveju, pokalbis gali būti tas vaistas padedantis nusiraminti ir sumažinti emocinį skausmą. Tada žmogui lengviau surasti ir galimus būdus sunkumams įveikti.

Kodėl kreipiasi? (skambučiai+laiškai)

•    Meilės santykiai (3467)
•    Savižudybės rizika (3432)
•    Santykiai su tėvais (3252)
•    Santykiai su kitais šeimos nariais (1952)
•    Santykiai: kita (1923)
•    Santykiai su draugais (1828)
•    Fizinė sveikata (1731)
•    Gyvenimo prasmė (1719)
•    Išsiskyrimas su partneriu (1351)
•    Nepasitikėjimas savimi (940)
•    Seksualinės problemos (884)
•    Fizinė prievarta (854) 
•    Patyčios mokykloje (819)
•    Depresija (715)
•    Finansiniai sunkumai (715)
•    Nerimas (713)
•    Darbinės problemos (705)
•    Nemiga (594)
•    Psichologinė prievarta (533)
•    Savęs žalojimas (519)
•    Seksualinė prievarta (519)
•    Nedarbas (486)
•    Žmogaus netektis (482)

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min