Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kandidatas į generalinius prokurorus: vykčiau į Garliavą pabendrauti su žmonėmis (papildyta 15.25 val.)

Darius Valys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Darius Valys
Šaltinis: 15min
0
A A

Prezidentės pasirinktas kandidatas į generalinio prokuroro postą Darius Valys ketvirtadienį kalbėjo, kad svarbiausias uždavinys naujam prokuratūros vadovui turėtų būti visuomenės pasitikėjimo teisėsauga grąžinimas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė šiuo metu Akmenės rajono apylinkės prokuratūrai vadovaujantį 37 metų D.Valį į Generalinės prokuratūros vadovus teiksianti pranešė pirmadienį.

Pasak D.Valio, visuomenės pasitikėjimą teisėsauga gali grąžinti tik „atvira visuomenei, skaidri, efektyvi moderni prokuratūra, gerbianti teisinės valstybės principus, nekaltumo prezumpciją, pamatines žmogaus teises ir laisves. Siekčiau, kad  visuomenei nekiltų abejonių dėl teisėsaugos objektyvumo, ypač procesų dalyviams“. 

„Žmogus, kiek leidžia įstatymas, turi būti įleistas į teisinį procesą. Dažnai girdime frazę: vyksta ikiteisminis tyrimas, todėl komentarų nebus. Sutinku, kad ankstyvas informacijos atskleidimas gali apsunkinti tolesnį ikiteisminį tyrimą, bet tokia nuostata neturėtų būti piktnaudžiaujama“,  – kalbėjo D.Valys.

Seimo narių klausiamas, ką darytų dėl situacijos Garliavoje, kur susirinkusi minia siekė trukdyti teismo sprendimui dėl Drąsiaus Kedžio dukters, D.Valys sakė, jog būdamas generalinis prokuroras važiuotų į Garliavą: „Bendraučiau su ten susirinkusiais žmonėmis, jiems paaiškinčiau pasekmes, kurias gali sukelti tokie susibūrimai. Priminčiau mergaitės interesus.“

„Paaiškinčiau žmonėms, kad gyvename teisinėje valstybėje, kurioje turi būti gerbiamas įstatymas ir teismo sprendimai, kad chaosas valstybėje negalimas, kad jie patys turėtų būti tuo suinteresuoti. Manau, kiekvienas, paklaustas, ar norėtų būti teisiamas minios teismo, Linčo teismo, tikriausiai atsakytų neigiamai“,  – Seimo posėdyje kalbėjo prokuroras.

(Papildyta 15.25 val.) Siektų trumpinti ikiteisminį tyrimo laikotarpį

Šiuo metu Lietuvos prokuratūrų struktūrą sudaro Generalinė prokuratūra, 5 apygardos ir 51 apylinkės prokuratūra. D.Valys sakė, kad „tolimoje vizijoje“ galvotų apie 2 lygių prokuratūrą: stiprias apygardų ar apskričių prokuratūras, atsakingas už ikiteisminių tyrimą atlikimą, organizavimą ir vadovavimą, viešojo intereso gynimą. Jos turėtų lanksčias personalo ir finansų galimybes. Įgyvendinus tokią viziją Generalinei prokuratūra orientuotųsi į analitinį darbą, bendrosios praktikos formavimą ir struktūros darbo koordinavimą. Pasak kandidato į Generalinės prokuratūros vadovus, tokia struktūra padėtų gerinti ikiteisminių tyrimų kokybę ir paspartinti juos, tolygiau paskirstyti darbo krūvį, racionaliau panaudoti finansavimą.

Man ir pusė metų yra ilgai.„Tačiau tokia prokuratūros pertvarka turi vykti su kitų teisėsaugos institucijų pertvarkymu. Labai svarbu, kad policijos, prokuratūros ir teismų veiklos teritorija sutaptų“,  – kalbėjo D.Valys.  

Taip pat jis žadėjo atlaikyti neleistiną politikų spaudimą teisėsaugai. Esą jeigu jie bandytų diktuoti prokurorams, kaip elgtis,  D.Valys pasiūlytų jiems „gerbti valdžių padalijimo principą ir kuo mažiau išsakyti nuomonę teisiniais klausimais“.

Po posėdžio žurnalistų paklaustas, kaip jaučiasi pereidamas iš žemiausios prokuratūrų grandies į aukščiausią, kandidatas į generalinius prokurorus atsakė: „Aš einu iš pagrindinės grandies į aukščiausią grandį. Absoliuti dauguma prokurorų dirba būtent šioje grandyje. Jų darbą, manau, geriausiai išmanau ir vertinu tai kaip pranašumą.“

Prokuroras taip pat atrėmė priekaištus, esą turi per mažai patirties siūlomam darbui – nėra tyręs rezonansinių bylų: „Skirstau bylas ne į rezonansines ir nerezonansines, o į sudėtingas ir ne. O sudėtingų bylų esu tyręs.“ D.Valys tvirtino, kad tapęs Generalinės prokuratūros vadovu inicijuos patikrinimą visų bylų, kurios tiriamos per ilgai, tarp jų – ir rezonansinių. „Man ir pusė metų yra ilgai“,  – užsiminė jis.

Sprendimas – kitą savaitę

Karjerą teisėsaugos sistemoje teisininko išsilavinimą turintis D.Valys pradėjo prieš 14 metų, kai įsidarbino tardytoju. Vėliau tapo prokuroru, prieš daugiau nei 8 metus pradėjo vadovauti Akmenės rajono apylinkės prokuratūrai. Šiemet atlikta analizė parodė, kad prokuratūros efektyvumas yra aukščiausio lygio.

Kandidatūrą Seimui pristatęs prezidentės D.Grybauskaitės vyriausiasis patarėjas Jonas Markevičius akcentavo, kad šalies vadovei imponavo D.Valio patirtis visose ikiteisminio tyrimo grandyse. Todėl jis esą išmano visas sistemos problemas ir tai padėtų kuo skubiau šalinti ikiteisminio tyrimo trūkumus. Be to, pasak J.Markevičiaus, kandidatas neturi jokių išankstinių nusistatymų Generalinės prokuratūros atžvilgiu, todėl gali nešališkai vertinti jos trūkumus ir siūlyti pertvarkas.Norėtume pamatyti aiškių ir ryžtingų veiksmų planą, kaip tas problemas, kurias teisingai kandidatas įvardijo, spręsti.

Premjeras Andrius Kubilius, vertindamas D.Valį, kalbėjo, kad pažintis paliko neblogą įspūdį.

„Pokalbiai frakcijose ir komitetuose bus labai svarbūs, aiškesnius vertinimus galėsime pasakyti po tolesnių aptarimų. Tikrai norėtume pamatyti aiškių ir ryžtingų veiksmų planą, kaip tas problemas, kurias teisingai kandidatas įvardijo, spręsti“,  – po D.Valio prisistatymo Seime žurnalistams sakė ministras pirmininkas.

Dabar kandidatas susitiks su pageidaujančiomis frakcijomis ir komitetais. Ar Akmenės rajono prokuroras taps visos šalies sistemos vadovu, Seimas planuoja apsispręsti kitą savaitę.

Generalinį prokurorą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu. Anksčiau šiam pareigūnui buvo numatyta 7 metų kadencija. Tačiau parlamentas vakar priėmė įstatymo pataisas, sutrumpinančias šį laikotarpį iki 5 metų. Jos įsigalios, jei bus pasirašytos D.Grybauskaitės.

Generalinė prokuratūra neturi vadovo nuo vasario, kai iš šių pareigų pasitraukė Algimantas Valantinas.  

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min