Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 18d. 21:17 , Atnaujinta: 2019 balandžio 18d. 22:57

Kandidatų prezidento rinkimuose debatai apie gynybą: ką darytų, jei Lietuva būtų užpulta?

Kandidatų į Prezidentus debatai LRT studijoje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Kandidatų į Prezidentus debatai LRT studijoje

Ketvirtadienį vyksta antrieji visų prezidento posto siekiančių kandidatų debatai, organizuojami visuomeninio transliuotojo LRT ir Vyriausiosios rinkimų komisija (VRK). Šįkart tema – nacionalinis saugumas ir gynyba.

Vedėjas Edmundas Jakilaitis išdėstė hipotetinę situaciją, kai dešimt žmonių užsibarikaduoja Švenčionių savivaldybės pastate, dešimtys bando kirsti sieną, o prie Pagėgių iš Rusijos pusės ruošiamasi tiesti pontoninį tiltą.

Dauguma kandidatų minėjo, kad skubiai imtųsi šaukti pasitarimus, kreiptųsi į Seimą, skelbtų karo padėtį, informuotų partnerius, o gynybos štabas tuo metu turėtų reaguoti žaibiškai.

Tačiau Valdemaras Tomaševskis ir Gitanas Nausėda teigė, kad hipotetinė situacija, kad dešimt asmenų užsibarikadavo Švenčionių savivaldybėje, neverta rimtesnės reakcijos ir nesunkiai suvaldoma.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Voldemaras Tomaševskis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Voldemaras Tomaševskis

Be to, Arvydas Juozaitis tikino, kad jis kreiptųsi į visuomenę, o Naglis Puteikis pakviestų žmones mobilizacijai.

Ingrida Šimonytė dūrė Sauliui Skverneliui, kad šis ištarė žodžius, jog tikėtųsi, kad gynybos planai būtų parengti. Kandidatė teigė besitikinti, kad hipotetinė situacija niekada neištiks, bet planai esą jau turėtų būti paruošti.

S.Skvernelis atsakė, kad dalis kandidatų savo veiksmus nurodydami ėmėsi policijos vadovų veiksmų, o prezidentas pirmiausia turėtų gerai žinoti Konstituciją.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Klausiamas, kur yra silpniausia Lietuvos saugumo vieta, A.Juozaitis pareiškė esą tai yra svarstymai apie dvigubos pilietybės įteisinimą. Taip pat jis kalbėjo apie energetinį saugumą.

Kiti kandidatai kalbėjo apie kariuomenės aprūpinimą, kelius, geografinę padėtį, o ne politinius klausimus.

Prieš šauktinių kariuomenę pasisakė Vytenis Povilas Andriukaitis ir Valentinas Mazuronis, tačiau ne vienas kandidatas abejojo, ar privalomai tarnauti turėtų moterys.

Vienintelė moteris kandidatė I.Šimonytė tuo pasipiktino: „Gerai, kad tik į logistikos batalioną pasiuntėte moteris, o ne į virtuvę bulvių skusti“, – pareiškė ji ir pasisakė už visuotinį abiejų lyčių šaukimą tarnauti.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

Susiginčijo V.P.Andriukaitis ir S.Skvernelis. Pastarasis teigė besitikintis, kad kandidatas įtikins savo partiją – socialdemokratus – pasirašyti partijų susitarimą dėl 2,5 proc. BVP skyrimo gynybai 2030-aisiais.

V.P.Andriukaitis pasipiktino ir laikydamas Sausio 13-osios nuotrauką rodė esą tada nereikėjo nė 2 proc. BVP. „2 yra pakankamai“, – sakė jis.

A.Juozaitis irgi tikino, kad gynybai negali būti skirta daugiau nei 2 proc. BVP ir tikino, kad perkamos haubicos dabartiniame kare visai nereikalingos. Be to, jis tikino, kad jų kaina padidėjo dešimt kartų.

S.Skvernelis prašė nemenkinti kariuomenės ir aiškino, kad dabartinės haubicos tai ne tai, ką įsivaizduoja A.Juozaitis.

V.Tomaševskis pasipiktino E.Jakilaičio vedimu – esą jam nesuteikiamas žodis, kalbama vien apie kariuomenės reikalus, nors buvo teigiama, kad bus kalbama ir apie visuomenės saugumą. Jis tikino, kad didžiosios grėsmės yra abortai ir islamizacija.

„Tam neužteks laiko, o mes čia jau kartojamės“, – tikino V.Tomaševskis.

E.Jakilaitis atkirto, kad kartojasi ne visi debatų dalyviai.

Be to, kandidatai vertino Estijos prezidentės susitikimą su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu. V.Tomaševskis ir N.Puteikis pareiškė, kad debatų dalyviai Rusijos neturėtų vadinti režimu. Esą tokie vertinimai yra Dalios Grybauskaitės retorikos tęsinys.

Klausiamas apie Šaulių sąjungą, V.P.Andriukaitis parodė atsineštą Sausio 13-osios nuotrauką, ėmė deklamuoti eiles ir kalbėjo, kad visuomenės patriotiškumas yra svarbiausia, o Šaulių sąjunga svarbi to ugdytoja.

Mindaugas Puidokas pareiškė, kad Lietuvoje 1,5 mln. ginklų turi beveik 300 tūkst. žmonių, todėl esą juos visus reiktų įtraukti į šalies gynybą. A.Juozaitis pridūrė esą vien medžiotojai Lietuvoje turi apie 100 tūkst. šautuvų. 15min tai patikrino ir nustatė, kad skaičiai visai kiti. Policijos departamento Licencijavimo skyriaus duomenimis, Lietuvoje 2019 m. sausio 1 d. ginklus turėjo 94 352 fiziniai asmenys. Bendras ginklų skaičius buvo 173 680.

Prezidento rinkimai Lietuvoje vyks gegužės 12-ąją.

Visas naujienas apie rinkimus bei kandidatus galite rasti 15min „Rinkimų centre“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15min tema

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min