Geras turinys neatostogauja. Prenumerata vos nuo 0,50 Eur/mėn!
Išbandyti
2010 12 20

Kapinių kaimynystėje – šiukšlynai ir statybos

Šalia Pilaitės prospekto Viršuliškėse esantis nedidelis aptvertas žemės lopinėlis dėmesį traukia šimtametėmis pušimis, o pavasarį – kvepiančiomis alyvomis. Nedaugelis žino, kad čia yra senojo Viršuliškių kaimo kapinės, uždarytos prieš kelis dešimtmečius ir prisimenamos tik tuomet, kai Viršuliškių seniūnijai tenka kovoti su šiukšlintojais, šalia kapinių paliekančiais krūvas šiukšlių.
Senosiose Viršuliškių kapinėse išlikę vos keli antkapiniai paminklai ir kryžiai, todėl baiminamasi, kad į teritoriją gali kėsintis norintieji čia ką nors pastatyti.
Senosiose Viršuliškių kapinėse išlikę vos keli antkapiniai paminklai ir kryžiai, todėl baiminamasi, kad į teritoriją gali kėsintis norintieji čia ką nors pastatyti. / K.Ziminaitės/15min.lt nuotr

Šių kapinių nėra Kultūros vertybių registre, todėl jų apsauga ir priežiūra tenka rūpintis tik Viršuliškių seniūnijai. Seniūno pavaduotojas Valentinas Morkūnas neslėpė, kad dar prieš kelerius metus aplink kapinių tvorą buvo prikrauta statybinio laužo, kurį sutvarkyti pavyko tik pasitelkus statybininkus.

„Šalia kapinių tvoros buvo visko prikrauta, apstatyta, pradėjo formuotis šiukšlynai. Ir dabar pasitaiko, kad šiukšlių atveža, tenka tvarkytis. Kai turime darbininkų pagal viešųjų darbų programą iš Darbo biržos, nusiunčiame ten“, – sakė V.Morkūnas.

Seniūno pavaduotojas pasakojo, kad šiose kapinaitėse kažkada buvo laidojami senojo Viršuliškių kaimo gyventojai, tačiau dabar kapinės uždarytos – paskutinįkart čia laidota prieš 7–10 metų.

Kapinės nesaugomos

Anot Kultūros paveldo departamento (KPD) vyriausiosios valstybinės inspektorės Audronės Vyšniauskienės, kapines reikėtų įtraukti į Kultūros vertybių registrą, tuomet jos būtų griežčiau saugomos, nekiltų grėsmė, kad į šią teritoriją kas nors kėsinsis.

„Tačiau Lietuvoje turime nelabai gerą situaciją, kad dalis neveikiančių kapinių įrašytos į Kultūros vertybių registrą, kitos – ne. Registras sudarinėtas iki 2005 metų ir visų kapinių tiesiog nespėta įrašyti. Vilniaus mieste dėl to turime daugiausia problemų“, – sakė A.Vyšniauskienė.

Vilniuje, be Rasų, Bernardinų, Saulės, dar kelių istorinę vertę turinčių kapinių į registrą įtrauktos tik senosios Kryžiokų kaimo kapinės. „Turėtų būti įtrauktos Jeruzalės kapinės, nes yra savotiškos ir įdomios. O Viršuliškių kapines reikėtų įtraukti dėl jų apsaugos, nes aplinkui plečiasi statybos. Bet Lietuvoje į uždarytas kapines dėmesys dažniausia atkreipiamas tik tada, kai gresia sunaikinimas“, – apgailestavo A.Vyšniauskienė.

Kad kapinės būtų įtrauktos į Kultūros vertybių registrą, savivaldybė, seniūnija ar kita suinteresuota institucija turėtų kreiptis į KPD direktorę, nurodyti motyvus, kodėl tai turėtų būti padaryta ir tuomet būtų sprendžiama. „Bet su kapinių apsauga sudėtinga ir įtraukus jas į registrą, nes savivaldybė tam neturi pakankamai lėšų“, – sakė A.Vyšniauskienė.

Viršuliškių kapinėse išlikę tik keletas antkapinių paminklų, medinių kryžių. „Šiose kapinėse tereikia palaikyti tvarką ir neleisti, kad kas nors užsimanytų užimti teritoriją, ką nors statyti. Manau, miestas turėtų tokias vietas palikti, juk žalių erdvių Vilniuje niekada nebus per daug“, – įsitikinusi KPD inspektorė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sužadėtuvių žiedo paieškos: kaip išrinkti tinkamiausią?
Reklama
Į Lietuvą atvyksta Pasaulio moksleivių robotikos olimpiadai besiruošianti ukrainiečių komanda
Reklama
Modernūs lietaus nuvedimo sistemų sprendimai
Reklama
Balsuokite už architektūriškai žaviausią miestą ir pasidalinkite jus įkvepiančiais pastatais