Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 26d. 07:00

Karantino metu nedarbingumą vaiko priežiūrai gali gauti ne visi: kam tai nepriklauso?

Vaikų darželis
Sauliaus Žiūros nuotr. / Vaikų darželis

Lietuvoje paskelbus karantiną ir uždarius visas ugdymo įstaigas, tėvams teko sukti galvą, kas prižiūrės jų vaikus. Viena iš galimybių – gauti nedarbingumo pažymėjimą. Tačiau tuo pasinaudoti gali tik tie, kurių mažieji iki karantino lankė darželius, visiems kitiems teks toliau kliautis seneliais ar auklėmis, kaip jie darė ir iki koronaviruso protrūkio. Tai daliai tėvų kelia pasipiktinimą.

Nebuvo darželio, nėra ir nedarbingumo

Į 15min kreipėsi dviejų vaikų mama Airida M. (pavardė redakcijai žinoma), kurios teigimu, jiedu su vyru, dirbantys ir mažamečius vaikus auginantys tėvai, palikti likimo valiai.

„Auginame dvejų ir ketverių metų vaikus. Ir aš, ir vyras dirbame maisto prekybos centre. Darželio vaikai nelankė, nes negavome vietos, buvome priversti ieškoti auklių. Dabar paskelbus Lietuvoje karantiną (ir kad nebūtų toliau platinamas virusas, nes vis reikia ieškoti naujų auklių) galėčiau pati būti su savo vaikais. Tačiau paskambinus į „Sodrą“ ir paklausus, ar galiu prižiūrėti vaikus karantino metu, išgirdau NE“, – pasakojo Airida.

Darželio vaikai nelankė, nes negavome vietos, ieškojome auklių. Paskelbus Lietuvoje karantiną galėčiau pati būti su savo vaikais, – sakė Airida.

Moters teigimu, jai buvo pasakyta, kad nedarbingumo išmokos ji gauti negali, kadangi vaikai nelankė ugdymo įstaigos:

„Jeigu aš ar mano vaikai susirgs, tada galėsiu imti nedarbingumą ir gausiu išmoką. Esame kaip tiksinti bomba, privesti karantino metu ieškoti mažamečiams vaikams auklių arba eiti iš darbo ir registruotis Užimtumo tarnyboje“, – apgailestavo Airida, emocingai savo padėtį apibūdindama kaip tokią, kai koronavirusas grasina labiausiai.

Treti metai – be pajamų

Apie panašią situaciją pasakojo ir Agnė K. Jos vaikui kovo 22-ąją suėjo dveji, moteris planavo grįžti į darbą. Paskelbus karantiną, o ir plintant koronavirusui ji sako tikėjusis gauti nedarbingumą, kad galėtų prižiūrėti vaiką pati. Tačiau negavo.

„Ar ši galimybė prižiūrėti vaikus namuose esant karantinui skirta tik vaikams, lankiusiems ugdymo įstaigą, o tie, kurie nelankė, priskiriami ne prie vaikų?“ – klausė moteris, piktindamasi, kad nesudaromos sąlygos jai rūpintis vaiku.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Kaukė
Arno Strumilos / 15min nuotr./Kaukė

Tiesa, Agnė pripažino, kad vaikas valstybinį darželį galėtų lankyti nebent nuo rugsėjo, o į privatų jo leisti šeima taip pat neplanavo.

„Buvome apgalvoję su vyro ir mano tėvais, kas kada galėtų pagelbėti, kalbėjome apie galimybę jiems imti atostogas ir taip pagelbėti. Kadangi gyvename atskirai, tai šiuo atveju, paskelbus karantiną, stengiamės vengti susitikimų. Tėvai pagal koronaviruso statistiką priklauso rizikos grupei, neretai susiduria ir su sveikatos sutrikimais. Tad tokia galimybė automatiškai atpuola.

Labiausiai mus stebina ministerijos (SADM) atsakymas į šį kiek emocionalų laišką (kitaip neišeina), kuriame duodami tokie patarimai: „Jūsų atveju rekomenduojame vaiko priežiūrą užtikrinti: tokiu pat būdu, kaip buvo užtikrinama iki karantino, dirbti iš namų, pasiimti atostogas, pagalbos kreiptis į artimuosius“, – neslėpė apmaudo Agnė.

Ji teigia, kad pasiėmusi trečius vaiko auginimo metus, ji liktų be pajamų, o šeimos biudžetas to neleidžia. Vyras esą dirbti iš namų negali, o ir atostogų jis išeiti negali, dirba prekių pristatymo įmonėje.

Vaikai per karantiną
Vaikai per karantiną

Teks pasikliauti seneliais ar aukle

SADM nurodo, kad „tėvai, kurie iki Vyriausybės sprendimo laikinai stabdyti švietimo įstaigų veiklą neleido vaikų į darželius ar pradines klases mokyklose, negali gauti nedarbingumo ir ligos išmokos sveiko vaiko priežiūrai, nes jų situacija iš esmės nepasikeitė – tai yra vaikas iki tol nelankė švietimo įstaigos, nelanko ir dabar“.

Tad jeigu anksčiau vaikus prižiūrėjo seneliai, tai ir šiuo metu gali prižiūrėti seneliai, tačiau priežiūrą reiktų organizuoti taip, kad vaikas ir senelis ar senelė patirtų kuo mažiau kontaktų, pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmogui nederėtų vykti visuomeniniu transportu, seneliai su anūkais neturėtų vaikštinėti vaikų žaidimo aikštelėse ir kitose viešose vietose, geriau likti namuose.

Tėvai, kurie neleido vaikų į darželius, negali gauti nedarbingumo, nes jų situacija nepasikeitė – tai yra vaikas iki tol nelankė švietimo įstaigos, nelanko ir dabar.

„Jei anksčiau vaiką prižiūrėjo auklė, tai rekomendacijos yra panašios – vengti visuomeninio transporto, viešų vietų, kur susiburia daugiau žmonių, geriau likti namuose. Pagal Vyriausybės sprendimą dėl karantino auklių paslaugos nėra uždraustos ar ribojamos.

Jei mama po dvejų metų vaiko priežiūros atostogų ketina grįžti į darbą ir nėra galimybės vaiku pasirūpinti seneliams ar auklėms (vengiant kontaktų), tada mama gali tęsti vaiko priežiūros atostogas trečiaisiais metais, tik jos jau nebus apmokamos. Dar viena galimybė – tėtis gali pasinaudoti apmokamomis kasmetinėmis atostogomis vaiko priežiūrai“, – paaiškino SADM atstovė Eglė Samoškaitė.

48 tūkst. pasinaudojo

SADM kovo 23 d. duomenimis, nedarbingumu vaikų priežiūrai pasinaudojo apie 48 tūkst. dirbančiųjų.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Švietimo įstaigos užsidaro
Arno Strumilos / 15min nuotr./Švietimo įstaigos užsidaro

Teisė į nedarbingumą sveiko vaiko priežiūrai karantino metu, kai nedirba mokyklos ir darželiai, priklauso tėvams, kurie augina darželinuką, priešmokyklinuką, pradinuką ar mokyklą lankantį vaiką su negalia iki 21 m.

„Sodra“ nurodo, kad nedarbingumo pažymėjimai sveiko vaiko – darželinuko, priešmokyklinuko ar pradinuko – priežiūrai, kai ugdymo įstaigoje nustatomas infekcijos plitimą ribojantis režimas, gali būti išduodami ir atgaline tvarka, bet ne daugiau kaip už 5 darbo dienas, skaičiuojant atgal nuo asmens kreipimosi į sveikatos priežiūros įstaigą dienos.

Norint gauti nedarbingumo pažymėjimą reikia skambinti vaiko gydytojui. Karantino laikotarpiu išmokos mokamos ir tuo atveju, jeigu ugdymo įstaigoje paskelbtos atostogos.

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Komentarai: 3

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min