2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2016 01 05

Karčią frazę ištaręs Neringos politikas metus mynė teismų slenksčius

„Neringoje įsivyravo neigiama tendencija pareigas skirstyti pagal partinę priklausomybę.“ Ši Neringos politiko Andriaus Bagdono viešai pasakyta frazė sukėlė diskusijų audrą Nidoje, pačiam politikui kainavo daug nervų ir nuvedė iki pat Aukščiausiojo administracinio teismo. Neringos meras Darius Jasaitis teigė, jog ši frazė įžeidė politikus, nes nėra teisinga.
Saulėtas savaitgalis Nidoje
Nida / 15min.lt skaitytojo Ramučio G. nuotr.

Ši frazė viešumoje pasirodė praėjusį rudenį, kai Neringos liberalai politiką iškėlė kandidatu į Neringos merus ir išplatino pranešimą, jame keletu sakinių buvo išdėstytos politikos mintys apie problemas Neringoje, viena jų įvardinta ir tendencija pareigas skirstyti atsižvelgiant į tai, kokios partijos nariu yra kandidatas.

Tą patį mėnesį Neringos savivaldybės administracijos direktorius, atsakingas už personalo valdymo politiką, Algimantas Vyšniauskas kreipėsi į savivaldybės Etikos komisiją, kad ši įpareigotų A.Bagdoną paneigti šį faktą žiniasklaidoje.

Andrius Bagdonas
Andrius Bagdonas

„Manau, kad šią frazę direktorius, socialdemokratas, prisitaikė pats sau ir kreipėsi į komisiją, nors viešumoje nebuvo jokių pavardžių ir aš nieko asmeniškai neįžeidžiau, – pasakojo teismų slenksčius metus mynęs A.Bagdonas, – Susirinko komisija, kurioje yra keturi socialdemokratai.

Vienintelis kitos partijos atstovas buvo Arūnas Burkšas. Šis posėdžio metu pasakė, kad nėra, ką svarstyti ir kad iš tiesų taip ir yra, Neringoje ir visoje Lietuvoje.

Jis pasakė, kad ir mane galite svarstyti, nes ir aš manau, kad pareigos dalijamos pagal partinę priklausomybę. Aš pats išėjau iš salės ir palikau diktofoną, negera buvo nuojauta. Komisijos pirmininkas iškėlė klausimą, kad reikėtų balsuoti, jog supainiojau interesus. Komisijos nariai pataisė, kad nesupainiojau, tuomet pakeista ir priimtas protokolas, kad pažeidžiau politiko elgesio normas“.

Nors viešai paneigti minėtos frazės politikai taip ir neįpareigojo, A.Bagdonas tuomet vykusių rinkimų metu pasijuto apkaltintas už nieką ir apjuodintas.

Sulaukęs Etikos komisijos protokolo, nidiškis kreipėsi į Valstybinę tarnybinės etikos komisiją, tačiau ši jam padėti negalėjo – savivaldybės komisijų priimti sprendimai yra galutiniai. Politikui liko vienintelis kelias – kreiptis į teismą.

Klaipėdos administracinis teismas panaikino komisijos priimtą sprendimą, tačiau byla nukeliavo toliau. Apskundus pasiekė Aukščiausiąjį administracinį teismą. A.Bagdono nuomone, taip pasielgta, kadangi nebuvo pasibaigęs rinkiminis laikotarpis ir norėta prieš jį turėti juodinantį kozirį.

„Oponentai bandė įgauti pranašumą ir mojavo protokolu, kad aš esu pažeidėjas ir pažeidžiau politiko elgesio normą. Man tiesiog teko sukandus dantis klausytis, kaip esu žeminamas“, – pasakojo A.Bagdonas, besibaigiant 2015 metams sulaukęs palankaus Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimo.

Teismas konstatavo, jog „politiko elgesio pripažinimas neetišku pažeidžiant teisės normas, reglamentuojančias politiko elgesio tyrimą, yra ne tik kliūtis jam vykdyti pareigą atsiskaityti rinkėjams, bet ir prielaida ne tik rinkėjams, bet ir politiniams oponentams šmeižti politiką ir šitaip formuoti nepagrįstą nuomonę apie politiko netinkamumą eiti pareigas ar agituoti už tai, kad politikas nebūtų renkamas kitai kadencijai ar nebūtų skiriamas į kokias nors pareigas.

Šiame kontekste pažymėtina, kad Etikos komisijos sprendimas buvo priimtas 2014 spalio 29 dieną, t.y, likus keturiems mėnesiams iki Neringos savivaldybės tarybos ir Neringos savivaldybės mero rinkimų, o atsižvelgiant į tai, kad pareiškėjas yra Neringos savivaldybės tarybos narys, darytina išvada, kad tokiu nepagrįstu ir neteisėtu Etikos komisijos sprendimu buvo siekiama suvaržyti pareiškėjo galimybes būti išrinktam“.

Frazę apie pareigas pagal partinę priklausomybę ištaręs A.Bagdonas teigė, jog ši mintis susiformavo žvelgiant į realybę. Politikas teigė pastebėjęs, jog po 2011 metų rinkimų Neringoje visų savivaldybės įmonių vadovais tapo socialdemokratų partijai priklausantys žmonės.

Socialdemokratų partijai, tai pačiai kaip ir Neringos meras Darius Jasaitis bei administracijos direktorius A.Vyšniauskas, priklausantys vadovai paskirti į bendrovių „Neringos vanduo“, „Neringos energija“, Neringos mokyklos vadovų postus.

Frazė įžeidė

Pažiūrėjus istoriją, visų tų įmonių direktoriai buvo socialdemokratai jau seniai, – sakė Neringos meras.

Neringos meras D.Jasaitis teigė, jog ši frazė įžeidė administracijos direktorių A.Vyšniauską ir šis suskubo apskųsti A.Bagdoną etikos komisijai.

„Tuoj pat atsakysiu, kur buvo įsižeista šioje frazėje: Neringoje socialdemokratai pirmą kartą per visą istoriją nuo nepriklausomybės, kai renkamos tarybos, yra laimėję daugumą prie Antano Vinkaus ir prie manęs, tad tik vieną kadenciją, nes ši tik prasidėjo.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Neringos meras socialdemokratas Darius Jasaitis
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Neringos meras socialdemokratas Darius Jasaitis

Pažiūrėjus istoriją, jau seniai visų tų įmonių direktoriai yra socialdemokratai. Prie A.Vinkaus ir prie manęs buvo priimtų į darbą, neabejoju, daugiau liberalų nei socialdemokratų.

Tai ir „Agilos“ turizmo ir kultūros centro direktorė, tai ir mūsų savivaldybės specialistai, pažiūrėkite, puikuojasi A.Bagdono plakatuose. Natūralu, tai įžeidė direktorių, nes buvo netiesa“, – sakė Neringos meras D.Jasaitis, kuris teigė esantis prieš skundimus ir bylinėjimusis.

Pasidomėjęs priimtu Vyriausiojo administracinio teismo sprendimu, D.Jasaitis teigė, jog teisme pasisakyta daugiausia dėl procedūrinių pažeidimų, neišlaikytų terminų, kada Etikos komisija bus renkama, neleista politikui pasiaiškinti ir pan.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min