TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kariai baiminasi jėgainių kaimynystės

jegaines
A.Kripaitės/15min.lt nuotr. / Baiminasi, kad vėjo jėgainės gali trukdyti kariuomenės radiolokaciniam postui stebėti oro erdvę.
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos kariuomenė, dalyvaudama vėjo jėgainių statybos planų derinime, siekia kartu su verslininkais ieškoti bendrų sprendimų, kad vėjo jėgainės ir kariuomenės objektai veiktų netrukdydami vieni kitiems.

Kariuomenei kelia rūpestį, kad bendrovės „Vėjo spektras“ Šilutės rajone planuojamas vėjo jėgainių parkas gali trukdyti Degučių kaime (Šilutės r.) esančiam kariuomenės radiolokaciniam postui stebėti oro erdvę. Tam, kad vėjo jėgainės netrukdytų, iš anksto turi būti įvertintas planuojamų statinių poveikis kariniams radiolokatoriams.

„Besisukanti vėjo jėgainė, esanti radiolokatoriaus tiesioginio matymo zonoje, sudaro kliūtis radiolokacinėms bangoms plisti ir sukelia priimamų duomenų apdorojimo klaidas. Apjuosus  radiolokatorių jėgainėmis, šis poveikis būtų dar didesnis ir sudėtingesnis, todėl kariuomenė su savo technika tiesiog negalėtų stebėti oro erdvės, – apie vėjo jėgainių poveikį radiolokatoriams aiškino kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos vadas pulkininkas Antanas Jucius. – Pavienių jėgainių galimas neigiamas poveikis yra mažesnis nei jėgainių parkų“. 

Tik turėdama planuojamų vėjo jėgainių poveikio vertinimo studiją, atitinkančią kariuomenės ir  NATO nustatytus kriterijus,  kariuomenė galėtų priimti galutinį sprendimą dėl „Vėjo spektro“ ir  kitų projektų, plėtojamų šalia kariuomenės radiolokacinių postų, suderinimo ir ieškoti būdų kariuomenės objektams ir vėjo jėgainėms sugyventi vieniems šalia kitų.  Tarp galimų sprendimų – jėgainių vietos, skaičiaus, išdėstymo, aukščio ir kitų techninių parametrų koregavimas.

„Mūsų tikslas yra ne uždrausti statybas, o kartu su verslo atstovais ieškoti būdų kaip sugyventi. Verslininkai, suinteresuoti investuoti ir gauti pelno, taip pat turėtų prisiimti atsakomybę ir investuoti į vėjo jėgainių poveikio radiolokatoriams studiją, kuri leistų kariuomenei suderinti projektus. Tokia procedūra yra panaši egzistuojančiai prievolei planuojantiems statybas atlikti poveikio  aplinkai vertinimą,  – sakė plk. A. Jucius. – Siekiame suderinti privačius interesus su viešaisiais, bet negalime leisti, kad dėl vėjo jėgainių nukentėtų nacionalinio saugumo interesai, o jėgainės trukdytų kariuomenei atlikti pavestų užduočių, kurioms skiriamos valstybės lėšos“.

Konkrečių jėgainių ir jėgainių parkų poveikis kariniams radiolokatoriams turi būti vertinamas atsižvelgiant tiek į jėgainių, tiek ir į radiolokatorių techninius parametrus, taip pat į nacionalinius ir NATO reikalavimus oro erdvės stebėjimui ir kontrolei. Daugelis iš šių veiksnių yra kintamieji, todėl vertinimas reikalauja sudėtingų skaičiavimų ir modeliavimo ir turi būti atliekamas kiekvienam projektui atskirai.  

Spręsdami vėjo jėgainių statybų planų suderinimo karinomės atstovai siekia bendradarbiauti su investuotojais ir jiems atstovaujančiais ekspertais. Šių metų birželio mėnesį vykusiame Krašto apsaugos ministerijos ir kariuomenės ir „Vėjo spektro“ atstovų susitikime buvo sutarta, kad NATO agentūra, su kuria bendradarbiauja ministerija ir kariuomenė, pateiks bendrovei „Vėjo spektras“ atstovaujančiam ekspertui kriterijus, kuriuos turi patenkinti vėjo jėgainių poveikio vertinimo studija, o bendrovė priims sprendimą,  ar finansuoti tokios studijos parengimą. Krašto apsaugos ministerijos ir kariuomenės atstovai taip pat informavo „Vėjo spektrą“, kad kariuomenė galės priimti sprendimą dėl projekto derinimo tik įvertinus studijos rezultatus.

Iki šiol atsakymas iš „Vėjo spektro“ negautas.

Anksčiau bendrovės „Vėjo spektras“ užsakymu buvo atliktas vėjo jėgainių poveikio tyrimas, kuris buvo pateiktas kariuomenei. Tačiau šis tyrimas neatitiko Lietuvos kariuomenės ir NATO  keliamų reikalavimų, kurie leistų realiai įvertinti planuojamų statybų poveikį radiolokatoriams. Šioje studijoje buvo teoriškai apskaičiuojamas vienos vėjo jėgainės, o ne jų grupės (parko) poveikis, neatsižvelgiant nei į radiolokatorių, nei į planuojamų jėgainių techninius parametrus.

Vėjo jėgainių neigiama įtaka radiolokatoriams pastebėta palyginti neseniai. NATO šalys su šia problema susidūrė prieš keletą metų, Lietuva – dar vėliau. Reikalavimas derinti vėjo jėgainių statybas su kariuomene ar kt. institucijomis arba draudimai statyti vėjo jėgaines tam tikru atstumtu nuo radiolokatorių galioja daugelyje Europos šalių, JAV, Kanadoje. Kadangi pasaulyje nėra vieningos vėjo jėgainių poveikio  radiolokatoriams vertinimo metodikos, šie reikalavimai ir derinimo procedūros atitinkamai skiriasi. Neseniai Europos saugios navigacijos organizacija (Eurocontrol) taip pat atkreipė dėmesį į vėjo jėgainių keliamus trukdžius radiolokacinei technikai ir yra parengusi Vėjo jėgainių poveikio oro erdvės stebėjimo sensoriams (radiolokatoriams) vertinimo gaires, skirtas civilėms institucijoms. 

Lietuvos kariuomenės radiolokatoriai, kurie sudaro oro erdvės stebėjimo sistemą, užtikrina nepertraukiamą ir sistemingą oro erdvės stebėjimą, siekiant aptikti, atpažinti ir kontroliuoti įvairių objektų judėjimus oro erdvėje – tiek leidžiamus, tiek ir nesankcionuotus judėjimus, pvz. orlaiviui pažeidus oro erdvę, panaudojus raketinę ginkluotę ir pan. Oro erdvės stebėjimo radiolokatoriai padeda kariuomenei atlikti esminę taikos meto užduotį – stebėti ir kontroliuoti Lietuvos oro erdvę ir pasirengti valstybės gynybai.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min