Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 24d. 10:13

Kariuomenė – nenuilstančios kraujo donorų pajėgos

Kariai donorai
Kariai donorai

Pratybos, fizinis pasiruošimas, griežtas grafikas – tokia kiekvieno karinę tarnybą atliekančio lietuvio kasdienybė. Nepaisant sustyguotos dienotvarkės, kariai kas pusę metų tvarkingai išsirikiuoja į eilutę ir tampa kraujo donorais. Juokaujama, kad kario kraujyje glūdi išskirtinis komponentas – meilė ir atsidavimas šaliai.

Bendradarbiauti su Nacionaliniu kraujo centru (NKC) Krašto apsaugos ministerija pradėjo 2014 m., kai donorystės centrai prisiėmė atsakomybę aprūpinti Lietuvos kariuomenę kraujo komponentais – eritrocitais, trombocitais, plazma. Tuomet prasidėjo ir organizuotos kraujo donorystės iniciatyvos kariniuose padaliniuose. Iki tol daugybė karių duodavo kraujo individualiai pagal savo nuožiūrą.

„Nuo pat kariuomenės susikūrimo karių požiūris buvo visuomeniškas. Aukoti kraujo – absoliučiai savanoriškas karių veiksmas, o ir kraujo centrai labai dėkingi kariuomenei už pagalbą, kurią teikiame“, – sako pulkininkas leitenantas Eugenijus Lastauskas ir teigia, kad kariai itin aktyviai dalyvauja NKC vykdomose kraujo donorystės akcijose.

Aukoti kraujo – absoliučiai savanoriškas karių veiksmas.

Nusidriekia eilės

Per pusmetį NKC apsilanko dviejuose kariniuose padaliniuose. Vyrai gali duoti kraujo kas antrą mėnesį, o moterys – kas trečią, tačiau kariams dėl įtempto tvarkaraščio tai padaryti pavyksta rečiau. Jie turi dalyvauti pratybose, kituose daug fizinių jėgų reikalaujančiuose užsiėmimuose.

„Įprastai per vieną apsilankymą kraujo duoda bent šimtas karių, bet būna ir daugiau. Visi drausmingai išsirikiuoja eilutėje, viskas vyksta gražiai ir sklandžiai. Kariai gyvena pagal savo ritmą, todėl jiems duoti kraujo tampa švente“, – sako NKC donorų organizatorė Aistė Žymantienė.

Anot E. Lastausko, kariai noriai duoda kraujo pagal savo galimybes, nepaisydami didžiulio krūvio, ir jo duoda pakankamai daug, o davę kraujo jaučiasi atlikę prasmingą dalyką ir galbūt tuo kažkam išgelbėję gyvybę arba padėję pakilti iš ligos patalo. „Tie jauni žmonės tokios prasmės tikrai mato daug“, – tvirtina jis.

Ir civiliams, ir kaimynui

Nors sužeisti kariai, kuriems reikia donorų kraujo, yra vežami į bendras ligonines, nemaža dalis eritrocitų, trombocitų ir plazmos tenka būtent kariuomenei, todėl duodami kraujo jie iš dalies ir patys apsirūpina atsargomis atsitikus nelaimei, ir padeda civiliams gyventojams, kuriems prireikia perpylimo po nelaimingo atsitikimo, lėtinių ligų ar kitais atvejais.

Pasak pulkininko leitenanto E. Lastausko, net ir pratybose kariai kartais susižeidžia, todėl ir sąmoningumo aspektas duodant kraujo yra gilesnis, mat kario profesija glaudžiai susijusi su įvairiomis grėsmėmis.

Kariai yra žmonės, davę priesaiką aukotis dėl kitų.

„Kariai yra žmonės, davę priesaiką aukotis dėl kitų. Dabar jie šią misiją suvokia geriau, mat kraujo duodama ne tik bet kuriam visuomenės nariui, bet ir savo gretimos lovos draugui“, tikina E. Lastauskas.

Kariai donorai
Kariai donorai

Sklando pokštai

Kraujo davusiems kariams skiriama poilsio diena. Kaip teigia E. Lastauskas, kariai yra tvirti ir fiziškai gerai pasirengę, tad galbūt ir jų kraujotaka atsistato greičiau nei civilių gyventojų, tačiau dieną pailsėti kiekvienam davusiam kraujo kariui išeina į naudą.

NKC donorų organizatorė Aistė Žymantienė pastebi, kad nors kariai ir pabrėžtinai drausmingi, bet tarp jų sklando ir su kraujo donoryste susijusių kareiviškų pokštų: „Jiems yra būdinga savotiška grandininė reakcija – kai vienas kareivukas pasiskundžia apsilpęs davęs kraujo, tai tuoj ir dar 2–3 jo lovos kaimynai „iškrinta“.

Kareivių kraujyje – vienu komponentu daugiau.

Taip pat juokaujama, kad jei įprasto žmogaus kraujas susideda iš eritrocitų, leukocitų, trombocitų ir plazmos, tai kareivių kraujyje – vienu komponentu daugiau. Nesame tyrę, ar kuo nors skiriasi generolo, leitenanto kraujas nuo eilinio kraujo, tačiau kiekvieno kariškio kraujyje tikrai yra išskirtinė meilės Lietuvai dalelė. Juk ir karininkai, ir eiliniai negaili jėgų ir gyvybės ginti Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Lojalumas valstybei teka mūsų venomis“, – teigė pulkininkas leitenantas E. Lastauskas.

Dovanoti kraujo galima Vilniuje, Žolyno g. 34 bei Upės g. 9 (prekybos centre CUP), Kaune, Vytauto pr. 13, Klaipėdoje, Naikupės g. 28, Šiauliuose, S. Daukanto g. 90, Panevėžyje, Nemuno g. 75 bei Klaipėdos g. 143A (prekybos centre Babilonas).

Daugiau informacijos rasite http://www.kraujodonoryste.lt/.

Partnerio turinys

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min