Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Karštąjį savaitgalį gelbėtojai ragina saugotis žaibų ir atsargiai elgtis vandenyje

Grėsminga perkūnija truko ilgiau nei tris valandas.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Karštąjį savaitgalį gėlbėtojai ragina saugotis žaibų ir atsargiai elgtis valdenyje
Šaltinis: 15min
0
A A

Šiemet dėl žaibo iškrovos Lietuvoje kilo 44 gaisrai. Laimei, žmonių aukų ir traumų juose pavyko išvengti, tačiau šie gaisrai gyventojams padarė nemažų nuostolių, nuniokodami gyvenamuosius namus, ūkinius pastatus, vasarnamius bei kitą turtą, pranešime žiniasklaidai rašo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas.

Per praėjusią parą dėl žaibo iškrovos kilo net 4 gaisrai. Vidurdienį Joniškio rajone, Satkūnų kaime, Žiedo gatvėje, dėl žaibo iškrovos užsidegė gyvenamasis namas. Gaisro metu nudegė dalis stogo, apdegė medinės stogo konstrukcijos, palėpėje apdegė namų apyvokos daiktai, sulietos namo sienos.

Kiek vėliau Šilalės rajone, Juodžių kaime, Juodžių gatvėje, žaibui trenkus į palydovinę anteną išsilydė kabelis, išdegė perdengimo apšiltinimo medžiaga, sugedo televizorius ir kompiuteris.

Apie 17 val. Alytaus rajone, Miroslavo kaime, gyvenamojo namo viduje užsiliepsnojo užuolaida. Gaisras kilo žaibui trenkus į televizijos anteną. Gaisro metu išsilydė televizijos kabelis, elektros instaliacijos laidai, sudegė užuolaida, aprūko kambario siena. Tuo pat metu Lazdijų rajone, Vaickūniškės kaime, dėl žaibo iškrovos užsidegė garažas. Ugnis supleško garažą, viduje buvusius daiktus ir netoliese stovėjusią malkinę.

Žaibai pavojingesni, jeigu pastatas stovi aukštoje vietoje, ant stogo yra išsikišusių daiktų (antenų, dūmtraukių, vėjarodžių) arba šalia auga dideli medžiai. Miestuose ir gyvenvietėse, kur dėl įvairių įrengimų pastatai yra gerai įžeminti, žaibų sukeliami gaisrai daug retesni. Todėl kol dar neįvyko nelaimė, geriausiai ant pastatų įsirengti žaibolaidžius, o jeigu jie jau yra, patartina patikrinti, ar jie gerai įžeminti, tvarkingi. 

Žaibuojant ir griaudžiant geriau pasilikti namuose, uždaryti langus, duris, dūmtraukių sklendes, ventiliacines angas, kad nebūtų skersvėjų, galinčių pritraukti kamuolinį žaibą. Būtina išjungti visus elektros prietaisus, antenas. Perkūnijos metu pavojinga liesti metalines pastato konstrukcijas, vamzdynus, būti arti elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai. 

Jeigu audra užklupo lauke, reikėtų nesislėpti po aukštais pavieniais medžiais, prie stulpų ar pastatų sienų, neieškoti prieglobsčio šalia žaibolaidžių, metalinių bokštų ar aukštų kaminų, vengti aukštesnių atvirų vietų. Geriausia pasislėpti krūmuose arba atsitūpti nuokalnėje, apėmus rankomis kelius. 

Karštuoju metu ilgai būti saulėje pavojinga. Saulės smūgį dažniausiai patiria vaikai, nėščios moterys ir neblaivūs žmonės.

Artėjant karštajam savaitgaliui Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas primena, kad žaibuojant ypač pavojinga būti šalia vandens telkinių.

Perkūnijai užklupus maudantis, žvejojant ar besiirstant valtimi, reikėtų nedelsiant skubėti į krantą.

Taip pat ugniagesiai gelbėtojai prašo gyventojų ypač atsargiai elgtis prie vandens telkinių.

Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas. Nepatariama stovėti ir žaisti ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį. Tai gali būti status krantas, prieplaukos kraštas, tiltas. Taip pat nereikėtų maudytis vienam, o mažamečiai vaikai gali maudytis tik suaugusiųjų prižiūrimi. Vaikų vienų negalima palikti besipliuškenančių ir nedidėliuose baseinėliuose.  Besimokantiems plaukti patartina turėti plaukimo liemenes, pripučiamas rankoves ir kitokias pagalbines (pripučiamas) priemones. 
 
Taip pat reikėtų įsidėmėti, kad perkaitus saulėje, negalima staiga šokti į vandenį, reikėtų prieš tai juo apsišlakstyti. O siekiant išvengti kitų karščio sukeliamų pasekmių, rekomenduojama sutrumpinti buvimo lauke laiką, atidžiai rinktis drabužius, vengti keliavimo viešuoju transportu, gerti daug vandens, vengti alkoholinių gėrimų (jie skatina šilumos išskyrimą organizme ir didina perkaitimo riziką), nevartoti maisto produktų, kurie turi organizmą šildančiųjų savybių (medaus, lašinių, riebios mėsos), nesportuoti lauke vidurdienį. 

Be to, ilgai būti saulėje pavojinga. Saulės smūgį dažniausiai patiria vaikai, nėščios moterys ir neblaivūs žmonės.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min