Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 01 05, 08:55

Kartais galimybė nustatyti, ar šeimoje vaikui kils grėsmė – kaip dalyvavimas loterijoje

Kasmet Lietuvoje iš šeimų yra paimama vis mažiau vaikų. Tragedija Kėdainių rajone parodė, kad kartais neįmanoma numatyti, kas gali grėsti vaikui, jei jis liks gyventi su tėvais. „Darbuotojas labai daug rizikuoja kiekvieną kartą“, – 15min apie savivaldybės socialinių darbuotojų darbą sakė vaiko teisių kontrolierė Edita Žiobienė. Jos teigimu, vien skurdas niekuomet nebuvo priežastimi paimti vaiką iš šeimos.
Aplinka, kurioje gyveno šeima
Aplinka, kurioje gyveno tragedijos ištikta šeima / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Po Kėdainių rajone, Saviečių kaime įvykdyto nesuvokiamo nusikaltimo, kai tėvas šulinyje paskandino du mažamečius vaikus, pirmadienį aukščiausiu lygiu diskutuota apie darbą su socialinės rizikos šeimomis. 

E.Žiobienė 15min pabrėžė, kad kiekvienas atvejis – išskirtinis, ir atsakomybė kaskart krinta ant su šeima dirbančio socialinio darbuotojo pečių. 

„Būna atvejų, kai vaiką paimti seniai reikėjo“ 

E.Žiobienės teigimu, labai sudėtingas klausimas, ar šiuo metu vaikai iš šeimos paimami per dažnai, ar per retai. 

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Edita Žiobienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Edita Žiobienė

„Pagal tai, kokius turime tyrimus, būna pavyzdžių, kad reikėjo seniai paimti ir nereikėjo tiek žaisti ir tempti laiką. Kitais atvejais būna kitaip. Pavyzdžiui, turime neseną atvejį, kad mama pergydė vaiką: gydė nuo to, ko nėra. Tada kilo diskusija, ar galima dėl to paimti vaiką iš šeimos ar ne, – pasakojo ji. – Kiekviena situacija yra skirtinga, bet pastebime atvejų, kai tikrai vaiką reikėjo seniai paimti.“ 

Pavyzdžiui, turime neseną atvejį, kad mama pergydė vaiką: gydė nuo to, ko nėra.

Statistika rodo, kad iš šeimų kasmet paimama vis mažiau vaikų. 

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, daugiausiai vaikų paimta 2004-aisiais: 3 267. Po to paimtų vaikų skaičius dažniausiai traukėsi po kelis šimtus, 2014-aisiais iš šeimų socialiniai darbuotojai paėmė jau 1 871 vaiką. 

15min nuotr./Iš tėvų atimti vaikai
15min nuotr./Iš tėvų atimti vaikai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) siūlomas naujas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas vis dar nėra priimtas, o pagal dabartinį reguliavimą vaiko paėmimas iš šeimos vykdomas savivaldybės vaiko teisių apsaugos skyriui priėmus vienasmenišką sprendimą. 

Pagalba vaikui grindžiama šeimos kontroliavimu, bet pagalbos yra mažoka. 

Naujo teisės akto rengėjai teigia, kad dabartinis reguliavimas yra pasenęs, pagalba vaikui grindžiama šeimos kontroliavimu, bet pagalbos yra mažoka. 

Spręsdami, ar atimti vaiką, socialiniai darbuotojai vadovaujasi savivaldybių patvirtintais tvarkos aprašais. Juose nurodyta, kaip atskirti įvairią prievartą patiriantį vaiką. 

Kenčiančio vaiko požymiai 

Fizinį smurtą išduoda mėlynės, nubrozdinimai, emocinį – mikčiojimas, nevalingas tuštinimasis ir šlapinimasis, depresija, destruktyvus arba autodestruktyvus elgesys, vaikas ne pagal amžių subrendęs, arba ne pagal amžių vaikiškas. 

Kad vaikas patiria seksualinę prievartą, galima spręsti, pavyzdžiui, iš to, kad jis vengia bendrauti su bendraamžiais, dalyvauti fizinio lavinimo pamokose, serga lytiniu keliu plintančiomis infekcijomis, imituoja lytinį aktą su kitais vaikais. 

Dalis vaiko nepriežiūros požymių: vystymosi sutrikimai, vaikas apatiškas, nuolat alkanas, vagiliauja, per ilgai būna mokykloje.

Dalis vaiko nepriežiūros požymių: vystymosi sutrikimai, vaikas apatiškas, nuolat alkanas, vagiliauja, per ilgai būna mokykloje, jam sunku susikaupti, mieguistas, neturi higienos įgūdžių, vartoja kvaišalus. 

Savivaldybės darbuotojai, gavę pranešimus apie kilusį pavojų vaikui, per valandą turi nuvykti į šeimą ir įvertinti situaciją. 

Dėl skurdo vaikai niekada neatimami 

Su šeima, kurioje įvyko tragedija, bendravusi socialinė darbuotoja Violeta Tamulienė pirmadienį pasitarime teigė, kad nebuvo požymių, kad kas nors galėjo grėsti vaikams.

Kas kartą namai buvo šilti, vaikai linksmi, nei nuo tėvo, nei nuo mamos nesklisdavo alkoholio kvapas, o vyras niekada neatrodė agresyvus. 

Labai svarbu, kad ši šeima į socialinės rizikos šeimų sąrašą pateko ne dėl girtavimo ar smurto, bet socialinių įgūdžių stokos. 

Net ir Europos Žmogaus Teisių Teismas yra pasakęs, kad skurdas nėra priežastis, dėl ko vaikai galėtų būti paimti iš šeimos.

Anot E.Žiobienės, įprasta praktika atrodo taip: jei vaikui kyla grėsmė, pirmiausiai šeima įrašoma į socialinės rizikos šeimų sąrašą. Tada socialinės paramos skyrius padeda šeimai pagal poreikius.

Tačiau vaiko teisių kontrolierė pabrėžė, kad dėl skurdo vaikai iš šeimos niekuomet nepaimami: „Vien skurdo tikrai neužtenka. Net ir Europos Žmogaus Teisių Teismas yra pasakęs, kad skurdas nėra priežastis, dėl ko vaikai galėtų būti paimti iš šeimos.“ 

Šeimai susidūrus su nepritekliais, valstybė skiria finansinę paramą.

Yra šeimų, kur tėvai nemoka būti tėvais

15min žurnalistę, apsilankiusią name Kėdainių rajone, kuriame gyveno šeima, pribloškė skurdžios gyvenimo sąlygos. Pavyzdžiui, vonelėje, kurioje turi būti maudomi vaikai, vanduo buvo sušalęs į ledą. 

Anot E.Žiobienės, toje šeimoje tėvai galėjo stokoti tėvystės įgūdžių. Jiems padėti – socialinių darbuotojų darbas. 

„Būna, kad be piktnaudžiavimo tų įgūdžių trūksta. Tada socialinis darbuotojas turėtų dirbti su ta šeima. Ar konsultavimas reikalingas, mokymas valgyt gaminti, ar prižiūrėti vaikus. Visa tai yra socialinio darbuotojo darbas“, – pabrėžė ji. 

„Visais atvejais riziką reikia labai gerai pamatuoti. Vieną rudenį atšalus orui viena vaiko teisių skyriaus vedėja du kūdikius iš šeimos paėmė iš baimės, kad neduokdie nebūtų nelaimės. Visada yra didelis rizikos balansas, nežinai, mama ar tėtis užgers, o gal reikia tiesiog pragyventi ir viskas bus gerai toje šeimoje“, – teigė ji. 

Socialiniai darbuotojai dirba iki 17 valandos

Viena iš didžiausių vaiko teisių apsaugos spragų Lietuvoje, anot E.Žiobienės, yra tai, kad socialiniai darbuotojai dirba nuo 8 iki 17 valandos: „Nedirba savaitgaliais, švenčių dienomis. Tai žinote, ką reiškia keturias dienas neateiti pas šeimą, kuri neturi jokių įgūdžių. Paprastai ir tos šeimos juokauja, kad po 17 valandos pas juos jau niekas neateis, jie gali daryti ką nori.“

Akivaizdu, kad per mažai paslaugų žmonėms. Prisiimi asmeninę riziką, ir viskas. Šioje situacijoje mes nuo Vakarų labai toli.

E.Žiobienė mano, kad Lietuva vaiko teisių apsaugos srityje labiau lygiuojasi į Rusiją, o ne į Vakarus. Tačiau ji pabrėžė neturinti omenyje konkrečių šioje srityje dirbančių žmonių, o kalbanti apie sistemą: darbo valandas, darbo organizavimą. 

„Akivaizdu, kad per mažai paslaugų žmonėms. Prisiimi asmeninę riziką, ir viskas. Šioje situacijoje mes nuo Vakarų labai toli“, – teigė ji. 

2014-aisiais socialinės rizikos šeimose gyveno beveik 20 tūkst. vaikų. 

15min nuotr./Vaikai socialinės rizikos šeimose
15min nuotr./Vaikai socialinės rizikos šeimose

Kas yra socialinės rizikos šeima? Tai yra šeima, kurioje auga vaikų iki 18 metų ir kurioje bent vienas iš tėvų geria, svaiginasi narkotikais, lošia, neturi socialinių įgūdžių, naudoja prieš vaikus įvairią prievartą, valstybės paramą naudoja ne šeimos interesams, o, pavyzdžiui, prageria. 

Iš šios apskaitos šeima išbraukiama, kai su ja dirbantis socialinis darbuotojas Vaiko teisių apsaugos skyriui metus nepranešė apie vaiko teisių pažeidimus šeimoje arba raštu paprašė išbraukti šeimą iš sąrašo, kai vaikai tampa pilnamečiai, miršta vaiko tėvai ir jam nustatoma globa, kai tėvams apribojama tėvų valdžia ir šeimoje nebelieka nepilnamečių. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min