Dabar populiaru
Publikuota: 2013 gruodžio 31d. 11:57

Kas kaltas, kad trūksta parašų – referendumo iniciatoriai ar tikrintojai?

Parašų rinkimas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Parašų rinkimas

Teisininkas, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) narys Justinas Žilinskas Žinių radijui teigė, kad referendumo dėl žemės pardavimo užsieniečiams draudimo iniciatorių surinktų parašų skaičiavimas vyko pagal Referendumo įstatymo reikalavimus. Tuo tarpu Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka tikina, kad referendumo rengėjai niekaip negali suvokti, kaip ir kokius trūkumus reikia taisyti.

2014 sausio 6 – 21 dienomis iniciatyvinė referendumo grupė dėl žemės pardavimo užsieniečiams privalės ištaisyti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nurodytus trūkumus. Iki 300 tūkst. parašų, kurie būtini referendumui inicijuoti, trūksta 7800 parašų.

Ne visi laikėsi reikalavimų

Kai reikia surinkti piliečių valią patvirtinančius parašus, būna tam tikrų neatitikimų. Tai visiškai žmogiška, – sakė J.Žilinskas.

„Viskas buvo skaičiuojama pagal tai, kaip nurodo Referendumo įstatymas. Jame įvardinta, kokius reikalavimus turi atitikti piliečio parašas. Asmuo turi nurodyti savo vardą, pavardę, dokumento numerį, gimimo metus, gyvenamąją vietą, padėti parašą ir turi būti įrašo data“, – sakė J.Žilinskas.

Pasak jo, dešimties procentų nesiekiantis netinkamų parašų skaičius yra visiškai natūralus ir taip būna per kiekvienus rinkimus: „Kai reikia surinkti piliečių valią patvirtinančius parašus, būna tam tikrų neatitikimų. Tai visiškai žmogiška.“

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Justinas Žilinskas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Justinas Žilinskas

Buvo pripažinta, kad dalis parašų padaryta viena ranka. Kitur buvo neesminių trūkumų, kuriuos galima pataisyti. Referendumo iniciatyvinei grupei buvo duota laiko trūkumus pašalinti.

Pasak teisininko J.Žilinsko, netinkamai surinkti parašai yra juos rinkusių žmonių nepasirengimo rezultatas. „Čia jų nepasirengimo atvejis, kad nežinojo, jog negali pasirašinėti ne pats pilietis, o jos šeimos narys“, – paaiškino jis.

Problema slypi metodikoje

Sausio 6 d. turėsime šalinti trūkumus, bet taip ir nežinome, kaip tai reikės daryti, – piktinosi J.Panka.

Tautininkų sąjungos pirmininkas J.Panka tikino, kad problema yra ne parašų trūkumas, o jų rinkimo metodika.

„Didelė problema yra metodika, nes VRK žaidžia tam tikrą žaidimą. Didžioji komisijos narių dalys yra teisininkai ir jie prašo iniciatyvinės grupės, kuri yra labai marga, kad ji pati paruoštų savo metodiką. Kai ją paruošiame, metodika svarstoma keturias valandas, bet taip nieko ir nepriimama. Sukuriama dar viena darbo grupė, nors per jas jau nieko nesimato. Sausio 6 d. turėsime šalinti trūkumus, bet taip ir nežinome, kaip tai reikės daryti“, – tikino tautininkas.

Evaldo Semioto nuotr./Kaune vyko Lietuvos Žemės gynėjų suvažiavimas, surengta tautininkų eisena. Joje dalyvavo Julius Panka.
Evaldo Semioto nuotr./Kaune vyko Lietuvos Žemės gynėjų suvažiavimas, surengta tautininkų eisena. Joje dalyvavo Julius Panka.

J.Žilinskas teigė pastebėjęs referendumo iniciatyvinės grupės susiskaldymą: „VRK posėdyje aš taip pat mačiau, kad tarp referendumo organizatorių yra trintis ir nesutarimų. Gal tai ir natūralu – žmonių yra daug ir jų nuomonės skirtingos. Man bandymas įkalti pleištą svarstant šiuo klausimus ir teiginiai, kad parašų sąmoningai stengiamasi neįskaityti, atrodo keistai. Dėl tų pačių grafologijos ekspertų, jeigu nepasitikima VRK, pasitikrinkite per teismą. Taip buvo jau ne vieną kartą ir teismas dar nei karto nesuabejojo grafologijos specialistų išvadomis.“

Teisininkas teigė, jog 8 tūkst. parašų nėra didelis kiekis, kurio nebūtų įmanoma surinkti. „Man tikrai labai norėtųsi, kad visa ši iniciatyva būtų realizuota gražiai ir be didelių priekaištų“, – sakė jis.

ES sankcijų nebijo

Išmokos tikrai nebus nulinės. Vengrijos niekas nenubaudė. Bulgarija dabar vienašališkai pratęsė žemės nepardavimo procesą, jos irgi niekas nenubaudė, – nurodė tautininkų vadovas.

J.Pankos teigimu, įgyvendinus referendumą ir neleidus užsieniečiams įsigyti Lietuvos žemės, šalies žemdirbiai neturėtų išgyventi dėl ES sprendimų jų atžvilgiu.

„Manau, labai daug spekuliuojama dėl tos Europos Sąjungos, dėl to, kad mus kažkas nubaus. Piliečių valia yra šventas reikalas. Ir stojimo sutartyje apie žemę, apie žemės pardavimą nėra nei žodžio. Mus ir taip jau baudžia, mūsų žemdirbiams yra skiriamos tris kartus mažesnės išmokos nei Graikijos žemdirbiams. Mūsų žemdirbiai yra diskriminuojami atvira forma Europos Sąjungoje ir dar kažkas mus baus?“ – klausė J.Panka.

Pinigai
Pinigai

„Išmokos tikrai nebus nulinės. Vengrijos niekas nenubaudė. Bulgarija dabar vienašališkai pratęsė žemės nepardavimo procesą, jos irgi niekas nenubaudė. Na, ir galų gale apie kokias bausmes galima šnekėti, jei Europos Sąjungai Lietuvos reikia daug labiau nei pačiai Lietuvai reikia Europos Sąjungos“, – teigė pašnekovas.

Visą laidos įrašą galite rasti čia.

Žinių radijas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Video

00:59
11:55
15:21

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min