Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2009 sausio 6d. 23:01

Kas mus susargdina žiemą?

Sveikatai daugiau pavojų kelia drėgmė ir vėjas nei stiprus šaltis.
„Scanpix“ nuotr. / Sveikatai daugiau pavojų kelia drėgmė ir vėjas nei stiprus šaltis.
Gydytojai tikina, kad tam tikromis ligomis sergantys žmonės turėtų saugotis šalčių, tačiau užtikrino, kad šaltas ir sausas oras mums nėra toks pavojingas, kaip vėsus, drėgnas ir vėjuotas.

Kauno medicinos universiteto (KMUK) Reabilitacijos klinikos Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vadovas, gydytojas reabilitologas doc. Alvidas Keizeris naujienų portalą 15min.lt tikino, kad žmogaus organizmui oras, kai temperatūra yra artima 0 laipsnių, kai lauke drėgna ir vėjuota, kur kas pavojingesnis nei 20 laipsnių šaltis ir sausas oras.

Nors reabilitologas ir sako, kad šaltas bei sausas oras nėra toks pavojingas, nei drėgnas ir vėjuotas, tačiau išvardijo tam tikras žmonių grupes, kurie turėtų atkreipti dėmesį, kai lauke išties šalta. 

Pavojingiausia sergantiems 

A.Keizeris pasakojo, kad neigiama temperatūra yra pavojingiausia lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis sergantiesiems bei vyresniojo amžiaus žmonėms. „Dideli šalčiai pavojingiausi yra žmonėms, kurių nusilpusi imuninė sistema. Šiems žmonėms gresia peršalimo ligos. Mat pagyvenusių žmonių medžiagų apykaita yra sulėtėjusi, sutrikusi kraujotakos sistemos veikla. Lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis sergantiems žmonėms kyla grėsmė dėl kvėpavimo takų pažeidimų. Tokiems žmonėms greičiau paūmėja visos ligos. Šių ligų atveju kvėpavimo takuose infekcija jau yra, po persišaldymo prasidėjus uždegimui infekcija suaktyvėja“, – pasakojo A.Keizeris. 

Grūdinkite ikimokyklinukus 

Specialistas teigia, kad šalčiui itin neatsparūs ir ikimokyklinio amžiaus vaikai, kurių tėvai nesistengė užgrūdinti jų šiltuoju metų laiku ar rudenį. „Mažiems ikimokyklinio amžiaus vaikams, kurių tėvai nesistengė šiltuoju metų laiku jų grūdinti, šalčiai labai pavojingi. Tokiems vaikams gresia peršalimo ligos. Vaikai yra labai judrūs, greitai sušyla ir suprakaituoja, o vėliau lengvai atšąla. Ypatingai reiktų saugoti vaikų kojas, kad neperšaltų. Svarbu pasirūpinti, kad vaikas į lauką neišlėktų atsilapojęs. Sušilusį ikimokyklinuką gali greitai perpūsti vėjas, tuomet pasekmės būna rimtos, tėvai susiduria su problemomis“, – kalbėjo reabilitologas. 

Pavojus „širdininkams“

Stipraus šalčio ar staigių temperatūros pokyčių turėtų vengti širdies ir kraujagyslių ligomis sergantys žmonės. A.Keizeris tikino, kad tokiems žmonėms staigus temperatūros pokytis gali išprovokuoti priepuolį.

Dideli šalčiai pavojingiausi žmonėms, kurių imuninė sistema silpna, sako reabilitologas A.Keizeris„Ypač sergantiems stabilia krūtinės angina staigus išėjimas į šaltą orą dažnai išprovokuoja priepuolį. Tokiems žmonėms išeinant iš namų reiktų pastovėti tarpduryje ir palengva įkvėpti vėsesnio oro, iš lėto prie jo priprasti ir tik tuomet eiti į lauką. Krūtinės angina yra išeminės širdies ligos apraiška. Staigus temperatūros pokytis išprovokuoja priepuolį, todėl reikia ypač saugotis. Sergantieji krūtinės angina, venkite šalčio ir stipraus vėjo derinio – tai tikrai labai pavojinga“, – perspėjo reabilitologas. 

Dietų nualintieji persišaldo greičiau 

Pasirodo, stiprūs šalčiai pavojingi ne tik turintiems kraujotakos sutrikimų, vyresnio amžiaus žmonėms ar ikimokyklinukams, bet ir tobulų kūno formų siekiantiems bei dietų besilaikantiems žmonėms.„Greičiau peršąla tie, kuriems trūksta kūno svorio. Madingoms merginoms, kurios laikosi dietų ir neturi riebalų atsargų, reiktų ypač saugotis. Mat poodiniai riebalai žmogų veikia kaip gyvenamojo namo termoizoliacija. Poodinis riebalų sluoksnis žmogui tarnauja šilumai palaikyti. Labai liekni arba išsekę žmonės gali greičiau peršalti nei apkūnesni, todėl jiems ir reikia labiau saugotis“, – tikino A.Keizeris.

Speigas geriau nei drėgmė 

Reabilitologas sako, kad tema apie peršalimą tampa itin aktualia tuomet, kai temperatūra lauke – artima nuliui laipsnių, oras drėgnas ir lauke vėjuota. „Kai lauke temperatūra bus artima nuliui laipsnių, sniegas tirps, dažnas greitai sušlampa avalynę ir peršąla. Sausas ir šaltas oras nėra toks pavojingas kaip vėsus ir labai drėgnas bei vėjuotas. Drėgni, darganoti orai, kai lauke vėjuota – lovon paguldo daugelį, todėl tokiu oru privalome savimi itin atidžiai rūpintis, pasirinkti tinkamą avalynę bei rūbus“, – perspėjo reabilitologas A.Keizeris.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Temos: 1 Šaltis

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

01:00
00:46
00:54

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie 15min