-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 10 26

Kaulų čiulpų transplantacijoms Lietuvoje – 10 metų

Prieš 10 metų, spalio 25 d. Vilniaus Universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Kaulų čiulpų transplantacijos ir intensyvios chemoterapijos skyriuje buvo atlikta pirmoji kaulų čiulpų transplantacija.
Operacinė. Asociatyvi nuotr.
Kaulų čiulpai Lietuvoje persodinami jau 10 metų. / „15 minučių“/E.Jankausko nuotr.

Prieš gerą dešimtmetį sergantieji kraujo vėžiu Lietuvoje negalėjo gauti tinkamo gydymo. „Vos prieš  10-15 metų trūko lėšų reikalingiems chemoterapiniams vaistams, nebuvo taikoma didelių dozių intensyvi chemoterapija. Dėl neadekvataus gydymo, daug pacientų mirdavo“, – pasakojo VUL SK Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro direktorius doc. Laimonas Griškevičius. Anot jo, gydymas užsienyje kainuodavo labai brangiai, jis nebuvo kompensuojamas, be to, daug užtrukdavo biurokratiniai dalykai, todėl daugelis pacientų tiesiog nesulaukdavo transplantacijos. L.Griškevičiaus tvirtinimu, šiandien situacija kitokia: „Jei 1999 m. VUL SK atliktos 2 kaulų čiulpų transplantacijos, tai 2008 m. – 125“.

Šiuo metu Kaulų čiulpų transplantacijos ir intensyvios chomoterapijos skyriuje gydoma aplazinė anemija, ūminės leukemijos, lėtinė mieloleukemija, Hodžkino liga, taip pat turima patirties gydant sergančiuosius solidiniais navikais. Skyriuje yra 20 lovų, kur kasmet gydoma 200 – 300 ligonių.
Kaulų čiulpų transplantacijos ir intensyvios terapijos skyriui vadovauja vienas iš geriausių Lietuvos hematologų, jo įkūrėjas dr. Igorius Trociukas.
 
Onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ pirmininkė Dalia Bielskytė džiaugėsi, jog per dešimtmetį Lietuvai pavyko pasiekti Europos gydymo lygį. „Be abejo, kad tai būtų pasiekta, buvo išlieta daug prakaito, tačiau šiandien skyrius yra labai gero lygio, jame dirba gerą patirtį turintys gydytojai, žinomi visoje Europoje“, – kalbėjo D.Bielskytė. Anot moters, situacija keičiasi ir donorų srityje: „2004 m. turėjome tik 250 donorų, iš kurių beveik visi buvo sergančiųjų šeimos nariai. Dabar donorų yra beveik 4 tūkst. Labai džiugu, kad žmonės pradeda suvokti, jog nepakenkdami sau jie gali padėti kitiems ir išgelbėti kažkam gyvybę“.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius