Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaunas – argentiniečių starto į Europą aikštelė

Argentiniečių delegacija Kaune: centre – San Martino meras R.Ivoškus, pirma iš kairės – Lietuvos bendrovės „Ramchos“ direktorė R.Kuodytė, antras iš kairės – San Martino savivaldybės Pramonės ir komercijos sekretorius E.Kasaburas, pirmas iš dešinės – Argentinos diplomatas M.Villanis, antras iš dešinė
15min.lit/A.Jančio nuot. / Argentiniečių delegacija Kaune.
Šaltinis: 15min
0
A A

Kaunas tampa vis artimesnis tolimajai Argentinai, pasirinkusiai miestą prie Nemuno pagrindiniu eksporto į Rytų Europą atsparos tašku. Kaunas sulaukė išskirtinio dėmesio ir todėl, kad dalis didelės ir turtingos šalies elito turi lietuviško kraujo.

Lietuvoje balandžio 8–14 dienomis lankosi Argentinos didmiesčio, San Martino, lietuvių kilmės meras  Ricardo Ivoskus. Kelionėje jį lydi San Martino Pramonės ir komercijos sekretorius Estebanas Casaburo, Lietuvos ir Argentinos pramones, prekybos ir paslaugų  rūmų prezidentas Jose Sabaliauskas, Argentinos diplomatas Alberto Marcello Villani ir Lietuvos bendrovės „Ramchos“ direktorė Raminta Kuodytė.

Pagrindinis šios delegacijos tikslas –  plėtoti Argentinos įmonių gaminių eksporto į Rytų Europą tinklą, kuriame Lietuvai tenka išskirtinis vaidmuo.

 Ekonominių ryšių centras

Lietuvių kilmės 69 metų  R.Ivoskus valdo miestą, kuriame gyvena pusė milijono gyventojų. San Martinas laikomas smulkaus ir vidutinio verslo sostine – smulkųjį ir vidutinį verslą Argentinoje ne tik žodžiais remia ir centrinė valdžia, ir ypač – San Martino savivaldybė.

Į Lietuvą šiuo metu gabenamas konteineris su smulkių ir vidutinių San Martino įmonių prekėmis: statybinėmis medžiagomis, dažais, medicinos įranga. Kaune įsteigtas San Martino savivaldybės ekonominio skatinimo centras, čia galima nuolat gauti informacijos apie San Martino įmonių gaminius, susipažinti su jų pavyzdžiais, užsisakyti prekių.

Prekės skirtos ne tik Lietuvos rinkai – mūsų šalis, ypač Kauno miestas, argentiniečių verslininkų akimis yra patogus tranzito centras plėsti sparčiai besivystančios Lotynų Amerikos šalies eksportą į kitas Rytų Europos šalis – Latviją, Estiją, Baltarusiją, Rusiją.    

 Vilioja tranzito keliai

 „Argentina yra daug arčiau Lietuvos, nei manote. Mes siūlome jums ne tik prekes šalies, kurioje yra didžiuliai žaliavų ištekliai. Kaip tranzito šalis, jūs galite uždirbti, platindami argentinietiškus gaminius, galite brangiai parduoti tai, ką turite geriausio – tranzito paslaugas, transportą“, – tikino Argentinos Lietuvos pramonės, prekybos ir paslaugų rūmų prezidentas J.Sabaliauskas

Argentiniečio tėvas buvo lietuvis, šią kalbą jis truputį supranta. Lietuviška Argentinos verslo ir valdžios atstovų kilmė – ne paskutinė priežastis, kodėl Argentinos eksporto vartams į Europą buvo pasirinkta būtent Lietuva.

Tėvų žemės šauksmas

Tiesti kelius Argentinos verslui į Lietuvą labiausiai stengiasi lietuvių kilmės San Martino meras R.Ivoskus. Jis greta Kolumbijos sostinės Bogotos mero Antano Mockaus laikomas įtakingiausiu lietuvių kilmės Lotynų Amerikos elito atstovu. Praėjusį penktadienį, balandžio 8 dieną į Kauną atvykęs R.Ivoskus davė interviu „15min”.

– Ar Lietuvą San Martino įmonių gaminių eksportui pasirinkote dėl jos geografinės padėties, ar dėl sentimentų tėvų gimtinei

– Lėmė įvairūs veiksniai. Sentimentai irgi ne paskutinėje vietoje. Mano tėtis buvo žemaitis, mama dzūkė. Į Argentiną jie emigravo 1929 metais, čia susipažino, taip aš atsiradau. Tėvas ilgą laiką lenkė nugarą tekstilės fabrike, vėliau ėmėsi prekybos. Išbandė net kinematografijos verslą, bet jam nepavyko.

– Kaip susiklostė jūsų politinė karjera?

– Ilgai dirbau advokatu, todėl politinė aplinka man buvo pažįstama. Buvau išrinktas senatoriumi, o nuo 1999-ųjų esu jau trečiai kadencijai išrinktas San Martino meru.

 -- Ar jūsų ramus lietuviškas būdas smarkiai išsiskiria tarp temperamentingųjų argentiniečių?

– Argentinoje yra labai daug europietiškos kilmės žmonių. Iki XX amžiaus vidurio migracija iš Europos buvo labai didelė. Rasės ir kultūros čia susimaišę. Lietuvių kilmės argentiniečių yra apie 30 tūkst.

– Lietuvos politikai prieš rinkimus prisiekinėja meilę smulkiam ir vidutiniam verslui, bet po rinkimų pažadus užmiršta. Kokia padėtis Argentinoje?

– Smulkus verslas tikrai remiamas. Pavyzdžiui, San Martine yra 3 tūkst. 600 smulkaus ir vidutinio verslo įmonių, iš jų 600 užsiima eksportu. Savivaldybė skatina nedidelių įmonių gaminių eksportą, toks yra ir vienas mano vizito Lietuvoje tikslų. Municipalinė valdžia padeda naujoms įmonėms parengti dokumentus, teikia teisines konsultacijas, padengia 40 proc. išlaidų tarptautinėse verslo parodose dalyvaujančioms įmonėms. Savivaldybė joms taip pat taiko nemažas mokesčių lengvatas.

– Kaip paveikė Argentinos verslą pastarųjų metų pasaulinė ekonominė krizė?

– Argentina labai stiprią krizę išgyveno 2001–2002 metais. Šalis atsigavo ne iš kreditų, o iš nacionalinio privataus kapitalo rezervų ir darbo. Pas mus bankai jau nesišvaistė paskolomis, todėl pastarasis pasaulio ekonomikos nuostolis Argentinos ekonomiką mažai tepalietė.

– Lietuvoje Lotynų Amerika įsivaizduojama kaip narkomafijos viešpatija. Ar toks įvaizdis teisingas, kalbant apie Argentiną?

– Dėl narkotikų verslo problemų yra, bet jos ne tokios aštrios, kaip, pavyzdžiui, Meksikoje ir Kolumbijoje. Narkotinių augalų plantacijų, didžiulių narkobaronų valdomų plotų Argentinoje nėra.

– Argentinoje, kaip ir Lietuvoje, vyrauja katalikų religija. Tačiau pastaruoju metu Lietuvoje pastebima tradicinių krikščioniškųjų vertybių, tradicinės šeimos krizė. Kaip yra  jūsų šalyje?

– Bažnyčios įtaka Argentinoje buvo stipri, dabar mažėja. Nežinau skyrybų statistikos, bet jų daug. Dirbdamas advokatu, esu turėjęs apie 400 skyrybų bylų. Prostitucija draudžiama, bet ji egzistuoja. Draudžiami ir abortai, išskyrus išimtinius atvejus. O štai homoseksualų vedybos legalizuotos. Tos pačios lyties asmenys gali tuoktis. Bijau, kad tai netaptų privaloma norma... Na, žinoma, juokauju.

– Ar atvykus į Lietuvą jums nesunku priprasti prie riebaus lietuviško maisto? Argentinos ir Lietuvos virtuvės labai skirtingos?

– Virtuvės, aišku, skirtingos. Bet argentinietiška mityba anaiptol ne vegetariška. Pas mus valgoma labai daug mėsos. O lietuviška virtuvė man žinoma neblogai, mama gamindavo lietuviškus patiekalus.

Ir dabar man cepelinai – pats skaniausias maistas.

Projekto tikslai

Projekto partneriai San Martino savivaldybė (Argentina),  Argentinos ir Lietuvos komercijos, pramonės ir paslaugų rūmai (CALCIS) ir lietuviška bendrovė RAMCHOS yra sudarę bendradarbiavimo projektą, kurio tikslas – skatinti San Martino įmonių gaminių prekybą Lietuvoje. Siekiama  priartinti pardavėją Argentinoje su galimu pirkėju Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, eksponuojant ir reklamuojant prekes Lietuvoje.

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min