Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 24d. 14:26

Kaunas nusiplovė rankas – su besileidžiančių lėktuvų keleiviais susitvarkyti teks rajonui

Vyriausybei nuo kovo 24 dienos įpareigojus visus iš užsienio grįžusius lietuvius izoliuoti savivaldybių patalpose, antradienį su tokiu iššūkiu susidūrė ir Kauno rajono savivaldybė. Antradienio vakarą Kauno oro uoste leidžiasi du „Ryanair“ lėktuvai iš Edinburgo bei Londono. Kauno rajono valdžios teigimu, grįžti į Lietuvą turėtų apie 200 asmenų, kuriuos reikės priverstinai izoliuoti. Nepaisant ginčų ir nesutarimų, sugrįžę keleiviai buvo išvežioti be nesusipratimų.

„Mes neturime pasienio perėjimo Kauno savivaldybės teritorijoje, tai tos naštos mums tenka mažiau. Žiūrėsime, kaip susitvarkys su tuo uždaviniu Kauno rajonas, nes Kauno oro uosto pasienio perėja – yra pavedama labai daug funkcijų savivaldybėms, kurių teritorijoje yra perėja ir didelė dalis tų funkcijų tenka Kauno rajonui. Mes turėsime pasirūpinti Kauno gyventojais“, – kalbėdamas šia tema antradienio rytą vykusiame Kauno miesto savivaldybės tarybos posėdyje atsakomybę nuo savęs tarsi nusimetė Kauno savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos operacijų centro koordinatorius, direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.

Pasak jo, Kauno miesto savivaldybė pasirūpins tik parvykusių miestiečių izoliacija. Tam turėtų pasitarnauti jau paruoštos saviizoliacijai vietos Kauno rajone, Kulautuvoje. Ten įrengta 100 vietų lengva forma sergantiems pacientams. Yra galimybė lovų skaičių išplėsti iki 200 ir daugiau. Kauno valdžia vietų apgyvendinti miestiečius ieško ir kituose rajonuose, pavyzdžiui, Birštone.

„Šiai dienai mes apie 50 žmonių laikome saviizoliacijoje, sudarę sutartis su eile viešbučių“, – teigė P.Keras.

Pasak jo, šiuo metu renkami duomenys apie tai, kiek į oro uostus bei Klaipėdos uostą iš užsienio artimiausiomis dienomis parvyks miesto gyventojų. Svarstoma, ar priverstinai izoliuotus asmenis saugos kariuomenė, ar tam užteks policijos pareigūnų pajėgų.

Nuomonę, kad šį parvykstančiųjų izoliacijos iššūkį privalo spręsti ne miestas, o Kauno rajono valdžia, antradienį pareiškė ir pernai norą prie miesto prijungti dalį Kauno rajono savivaldybės teritorijos išreiškęs ir procesus pradėjęs Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

„O šiaip tai vakar per visas žinias visuose kanaluose buvo iškomunikuota, kad Kauno rajonas turi 470 lovų gerose vietose ir pan. Manau, kad žmonės ir patys norės ten pabūti“, – su įžvelgiama savotiška ironijos gaidele antradienį kalbėjo V.Matijošaitis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Visvaldas Matijošaitis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Visvaldas Matijošaitis

Taigi Kauno miesto valdžia tarsi nusikratė nuo savęs didžiąją dalį atsakomybės, nubrėždama griežtą administracinę liniją tarp miesto bei rajono ir palikdama su visais organizaciniais rūpesčiais dorotis vieną Kauno rajono savivaldybę. Vis dėlto, kauniečiais žadama pasirūpinti.

„Mūsų autobusai yra paruošti. Vos tik gavę sąrašus su kauniečių pavardėmis, vyksime ir atsivešime į Kauną bei apgyvendinsime. Galime tvirtai užtikrint, kad visais Kauno miesto gyventojais bus tinkamai pasirūpinta, kaip numatyta ekstremalių situacijų operacijų centro vadovo sprendime“, – 15min tikino Tomas Jarusevičius, mero patarėjas ryšiams su visuomene.

Užsakė 6 autobusus

Kaip antradienio vidurdienį 15min teigė Kauno rajono savivaldybės mero patarėjas Edmundas Mališauskas, sprendimas priimtas prieš keletą valandų, o jau vakare Karmėlavoje nusileidžia du lėktuvai (19.50 val. iš Edinburgo, 19.55 val. iš Londono).

„Problema ta, kad mes negalime nustatyti keleivių adresų, o tai labai apsunkina galimybes juos paskirstyti ir izoliuoti. Sugrūsti visus į vieną patalpą būtų neprotinga, nes tada labai padidėtų tikimybė, kad užsikrės daugelis. Keista, kad šios problemos sprendime nedalyvauja Susisiekimo ministerija. Juk būtų galima atsiųsti į oro uostą autobusus, išrūšiuoti keleivius pagal apskritis, išvežioti pagal adresus ir ten izoliuoti“, – teigė E.Mališauskas.

Anot jo, paskirstyti ir izoliuoti keleivius reikės nemažai žmogiškųjų išteklių.

Kauno rajono savivaldybės nuotr./Kauno rajone paruoštos patalpos saviizoliacijai
Kauno rajono savivaldybės nuotr./Kauno rajone paruoštos patalpos saviizoliacijai

„Tikimės, kad didžioji dalis keleivių bus iš Kauno apskrities, todėl prašome šių savivaldybių vadovus atsiųsti į Karmėlavos oro uostą autobusus. Tokiu būdu sumažintume kontaktų ir užsikrėtimo rizikas. Kauno rajono savivaldybės savo gyventojams izoliuotis yra rezervavusi pakankamai vietų. Šiuo metu aktyvia komunikuojame su Kauno apskrities merais ir Karmėlavos oro uosto administracija. Turim sulaukti grįžtamojo ryšio iš kitų savivaldybių“, – pranešė Kauno rajono savivaldybės atstovas.

Jo žiniomis, vakare Kauno oro uostą turėtų pasiekti apie 200 keleivių iš Jungtinės Karalystės. Jonavos savivaldybė Kauno rajone parai rezervavo 15 kambarių – vėliau bus atsiųstas autobusas, kuris parsigabens jonaviškius į Jonavą.

„Užsakėme šešis „Kautros“ autobusus. Grįžusius keleivius vešime į viešbučius. Rytoj juos perduosime kitoms savivaldybėms pagal gyvenamąją vietą. Kauno rajono gyventojų saviizoliacija taip pat pasirūpinta“, – antradienio popietę 15min teigė E.Mališauskas, supratęs, kad Kauno miesto savivaldybė autobusų atsiųsti nežada.

Kauno rajono savivaldybės nuotr./Kauno rajone paruoštos patalpos saviizoliacijai
Kauno rajono savivaldybės nuotr./Kauno rajone paruoštos patalpos saviizoliacijai

15min žiniomis, kai kurių į Kauną vakare grįžtančių keleivių artimieji yra paruošę pagalbinius izoliacijos planus. Štai viena moteris iš Anykščių pranešė, kad jos du vaikai parskrenda šiandien į Kauną iš Edinburgo. Tėvai turi sodybą, ten jau dviem mėnesiams pripirkta maisto. Norėtų atsiųsti automobilį, palikti jį prie oro uosto, tada vaikai į jį sėstų ir važiuotų į tą sodybą. Kontaktų jie turėtų minimaliai. Tad kyla klausimas: ar tai nebūtų protingesnis sprendimas nei visų grįžtančiųjų, tarp kurių gali būti ir užsikrėtusiųjų virusu, apgyvendinimas viename ir tame pačiame viešbutyje?

Nebeliks vietų Kauno rajono gyventojams?

Tai, kad Kauno rajono savivaldybė įvairiose seniūnijose jau yra parengusi 300 vietų gyventojų saviizoliacijai, skelbta dar kovo 18 d. Skaičiuota, kad saviizoliacijai pritaikytuose pastatuose galės gyventi vidutiniškai nuo 6 iki 20 žmonių. Praėjusią savaitę aptartos ir saviizoliacijoje esančių asmenų maitinimo galimybės. V.Makūnas sakė, kad jau sutarta su maitinimo paslaugas teikiančia įmone, kuri, asmenims pageidaujant, galės atvežti šilto maisto visai dienai. Tokia paslauga jiems kainuotų 6-10 eurų.

Kauno rajono meras Valerijus Makūnas sako, jog šis skubotai priimtas sprendimas išbalansuos visą kruopštų rajono pasiruošimą izoliuoti savo gyventojus, pastariesiems vietų gali tiesiog nebelikti.

„Mums taip pat labai neramu dėl apsaugos priemonių darbuotojams, kurie turės išvežioti atskridusius žmones, – tų priemonių neturime. Patyrę kontaktą šie žmonės gali netolimoje ateityje tiesiog nebeateiti dirbti. Jei rūpinsimės vien grįžtančiais, o jų kasdien gali būti šimtai, galime nebeturėti nei pajėgumų, nei galimybių pasirūpinti savo rajono gyventojais“, – teigia V.Makūnas.

Pasak jo, savivaldybė yra pasirengusi tvarkytis su bet kokiais kylančiais iššūkiais, tačiau naktį priimti sprendimai nedavė jokio laiko pasirengti ir ieškoti kitų galimybių, pavyzdžiui, statyti specialius palapinių miestelius arba sudaryti sąlygas kitoms savivaldybėms pasiimti savo gyventojus per kelias valandas po lėktuvo nusileidimo.

Pagal kovo 23 dieną Valstybės ekstremalių situacijų operacijų centro paskelbtą sprendimą, savivaldybių administracijos, kurių teritorijoje yra tarptautiniai sienos kirtimo punktai, įpareigotos grįžusius iš užsienio valstybių asmenis vienai parai pervežti į specialias patalpas ir organizuoti tolimesnį jų pervežimą į gyvenamosios vietos savivaldybės administracijos numatytas patalpas.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, vadovaujančio valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijoms, įsakymas įsigaliojo antradienio naktį.

Taip pat numatyta, kad į savivaldybių parengtas patalpas turi būti gabenami ir lengva koronaviruso forma sergantys gyventojai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Šiuolaikiškos studijos

Video

28:55
00:43
00:53

Esports namai

Susikurk savo vasaros namus su IKEA

URBAN˙/

Interviu
Parašykite atsiliepimą apie 15min