Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 14d. 06:20

Kaunas skelbia karą šiukšlėms

Nemenka paspirtimi laikinojoje sostinėje šiukšles rinksiantiems talkininkams taps moksleiviai – planuojama, jog akcijoje dalyvaus bent po 50 jaunuolių iš kiekvienos Kauno mokyklos.
Eriko Ovčarenkos/ dienraščio „15 minučių“ nuotr. / Nemenka paspirtimi laikinojoje sostinėje šiukšles rinksiantiems talkininkams taps moksleiviai – planuojama, jog akcijoje dalyvaus bent po 50 jaunuolių iš kiekvienos Kauno mokyklos.

Nemažą dalį iš tūkstančių šį šeštadienį visoje Lietuvoje vyksiančios akcijos „Darom 2009“ dalyvių sudarys kauniečiai – sąvartynais tampančias laikinosios sostinės vietas žada kuopti beveik tiek pat žmonių, kiek pernai dirbo visoje šalyje.

Pernai vasarą pirmą kartą Lietuvoje vykusios akcijos „Darom“ rengėjai ruošiasi naujam iššūkiui. Šį šeštadienį tūkstančiai žmonių visoje šalyje griebs į rankas maišus ir pradės masiškiausią šiukšlių rinkimo akciją. Iki vakar dienos savo norą dalyvauti akcijoje „Darom 2009“ jau buvo pareiškę beveik 15 tūkst. lietuvių. Tuo tarpu pasiryžusių paplušėti dėl gražesnio Kauno vakar buvo jau 920.

Oficialiai užsiregistravusių žmonių skaičius neatspindi realios situacijos, aiškino V.Levinė

„Oficialiai užsiregistravusių žmonių skaičius neatspindi realios situacijos. Mat, jeigu registruojasi vienas žmogus, subūręs, pavyzdžiui, dešimties žmonių grupelę, jie kol kas nėra įtraukiami į statistiką“, – aiškino akcijos „Darom 2009“ Kauno miesto koordinatorė Vika Levinė, patikinusi, jog laikinojoje sostinėje bus net į 100 žmonių grupių susibūrusių dalyvių.

„Iš kiekvienos Kauno mokyklos turėtų ateiti bent po 50 moksleivių. Be to, prisidės ir nemažai grupelių iš įvairių miesto įmonių bei organizacijų. Visi jie talkininkų skaičių tikrai ženkliai padidins“, – kolegei antrino Kauno apskrities koordinatorius Nemunas Tumavičius.

Organizatoriai tikisi, jog šį šeštadienį, 10 val. ryto, visame Kaune į masinę talką susirinks ne mažiau nei 2,5 tūkst. žmonių. Visiems jiems bus išdalinti šiukšlių maišai, pirštinės bei specialūs įrankiai.

„Pagal galimybes stengsimės atliekas rūšiuoti. Jau esame sutarę su viena įmone, kuri talkos metu išveš padangas, kita – elektrinius prietaisus, dar kitos surinks stambiagabarites atliekas. Jei rasime daug plastiko ar stiklo, irgi stengsimės rūšiuoti“, –  žadėjo V.Levinė.

Tose Kauno vietose, kur yra daugiausiai šiukšlių, bus pastatyti konteineriai, į kuriuos akcijos dalyviai mes savo surinktas atliekas. Iš mažesnių talkos taškų atliekas išveš po visą miestą kursuosiantys šiukšliavežiai. Anot V.Levinės, akcija turėtų trukti maždaug 2-3 valandas.

„Tai savanoriška akcija, negalime žmonių priversti dirbti visą ar pusę dienos. Iš praėjusių metų praktikos galiu pasakyti, kad viskas užtruks 2-3 valandas. Daug kas priklausys nuo žmonių noro ir pasiryžimo padirbėti“, – teigė pašnekovė.

Tragiškiausia padėtis – Žaliakalnio užkampyje

Visi masinės talkos dalyviai šiukšles kuops 50-yje laikinosios sostinės vietų. Jos buvo pasirinktos pasitarus su visų Kauno seniūnijų atstovais. „Vietas, kur rinkti šiukšles, mums rekomendavo seniūnijos. Tuomet mes patys važiavome į tas vietas ir, jas visas apžiūrėję, pasirinkome taškus, kuriuose dirbs talkininkai“, – aiškino viena iš akcijos organizatorių V.Levinė.

Pasak „Darom 2009“ Kauno regiono atstovės spaudai Monikos Butkutės, bene problemiškiausia laikinosios sostinės vieta yra Žaliakalnyje esantis Limos tako šlaitas. „Ten pilna padangų, statybinių atliekų, šaldytuvų bei kitokio šlamšto“, –  tvirtino M.Butkutė.

Praėjusių metų vasarą vykusios akcijos „Darom 2008“ dalyviai iškuopė maždaug trečdalį pusės kilometro ilgio Limos tako šlaito. Šįmet užsibrėžta sutvarkyti visą tikru sąvartynu tapusio gamtos kampelio plotą. „Prieš ketverius metus su aplinkosaugininkais buvome nutarę surasti priežastį, kodėl ten yra tiek daug šiukšlių. Mums ten bevaikštant priėjo moteris ir sako: „Ką jūs čia, vaikeliai, darote. Čia žmonės dar nuo Stalino laikų pylė šiukšles ir pils toliau“. Man labai gaila dėl tokios žmonių nuostatos, – neslėpė antrus metus iš eilės masinėje talkoje dalyvausiantis Žaliakalnio seniūnas Bronius Girdauskas. – Labai tikiuosi, kad sutvarkius tą teritoriją, ten daugiau neatsiras galybės primėtytų padangų ar šaldytuvų, kurie per ilgą laiką ten buvo sukaupti“.

Pernai „Darom 2008“ metu visame Kaune buvo surinkta daugiau nei 100 tonų įvairių atliekų.

Ragina apsikuopti visus kauniečius

Pernai „Darom 2008“ metu visame Kaune buvo surinkta daugiau nei 100 tonų įvairių atliekų. Prognozuoti, kiek šiukšlių pavyks surinkti šįmet, M.Butkutė nesiryžo. „Norėčiau paraginti ir akcijoje nedalyvausiančius žmones šį šeštadienį apsitvarkyti savo aplinką. Surinktas šiukšles susimetę į priekabą, žmonės jas galės atvežti ir palikti bet kuriame akcijos taške. Aišku, būtų labai gerai, kad jie mums paskui praneštų, kiek žmonių atliekas rinko, kur tai darė ir kiek jų pavyko surinkti. Be to, būtų labai gražu, jeigu kauniečiai stengtųsi renkamas šiukšles rūšiuoti“, - į visus švariai aplinkai neabejingus žmones kreipėsi M.Butkutė.

Vyks ir konkursas

„Darom 2009“ metu trijose Kauno vietose veiks mobiliosios kariškių virtuvės, kuriose bus verdama talkininkams skirta arbata. Be to, kai kuriuose akcijos taškuose viena laikinosios sostinės kepykla dalyvius nemokamai vaišins bandelėmis.

„Akcijos metu rengsime ir fotokonkursą. Kiekvienas dalyvis galės fotografuoti įdomiausius savo radinius arba įspūdingus surinktų šiukšlių kiekius, - teigė V.Levinė, neatskleidusi, kokiais prizais bus apdovanotas konkurso nugalėtojas. – Be to, esame suplanavę koncertą, kuris vyks prie Kauno Vytauto Didžiojo bažnyčios esančios prieplaukos įrengtame amfiteatre“.

Talkos populiarios nuo senų laikų

Pasak etnologės Gražinos Kadžytės, senais laikais daugumą visų svarbių darbų žmonės nudirbdavo talkose. „Per pavasarines talkas žmonės taisydavo kelius, tvarkydavo įvairius praėjimus. Savo namuose žmogus pats apsišluoja, bet yra bendrosios erdvės, tad jas žmonės ir kaime, ir mieste kartu suėję sutvarkydavo. Talkų metu ne tik kelius taisydavo, bet ir kapines tvarkydavo, jei bažnyčioje buvo šventorius, aplink bažnyčią apsikuopdavo“, – pasakojo etnologė. Anot G.Kadžytės, mokyklų bendruomenės savo teritoriją taip pat švarindavo talkose. „Juk nebuvo jokių kiemsargių – mokytojai su mokinukais susiburdavo ir tvarkydavosi“, – sakė ji, tvirtindama, kad talkos nuo senų senovės yra įprastas dalykas. Etnologė sakė esą miesto gyventojams gražiausiai susitvarkyti derėtų pavasarį, prieš Velykas.


Akcijos „Darom 2009” taškai Kaune

Aleksoto seniūnija
J. Bakanausko g. šlaitas
Marvelės upės šlaitas nuo Marvelės gatvės
Alyvų g. kelkraščiai nuo Gvazdijų g. iki Kalkinės g.
Buvusio Mėsos kombinato valymo įrengimų teritorija Julijanavos g
Julijanavos g.
H.ir O.Minkovskių g. prie siurblinės

Šančių seniūnija
Nemuno pakrantė palei dviračių taką nuo Juozapavičiaus pr. pradžios iki panemunės tilto
Suomiu g.
Žiburio mokyklai skirta teritorija
Švenčionių g.

Panemunės seniūnija
Vašvydavos karjero pakraščiai
Rokų aerodromas

Centro seniūnija
A. Mickevičiaus g. šalia 48 namo šlaitas.
A. Mickevičiaus g. šalia 124 namo teritorija.
Neries krantas nuo Vileišio tilto iki santakos.

Žaliakalnio seniūnija
Limos tako šlaitas
Šlaitas prie Lazūnų g.69 (į Jonavos g. pusę)
Liškiavos g. šlaitas
Šlaitas prie Širvintų g.ir Puntuko g. sankryžos
Šlaitas prie Biržų g. 39
Ąžuolyno parko šlaitas  nuo Joninių g. Nr.3. sklypo nugaros iki Tunelio g.
Ąžuolyno parko šlaitas nuo Vaižganto g. pabaigos (kryžiaus) iki Tunelio g.
Ąžuolyno parko šlaitas nuo Perkūno al 72 iki Tunelio 17
Kapsų g. nuo Nr. 121 šlaitas į Jonavos g pusę
Griova – šlaitas nuo Žemaičių g. Nr.116 link Kapsų g..
Šlaitas į Kalpoko g. pusę už Žemaičių g. Nr.125 (prie laiptų)
Kalpoko g.  – Žemaičių g. viaduko prietiltė

Petrašiūnų seniūnija
Geležinkelio pylimo šlaitai nuo Amalių pervažos iki Amalės upelio prie Chemijos g.
Kauno marių pakrantė ir mašinų stovėjimo aikštelė prie Kauno marių.
Kauno marių pakrantė ties 2-uoju uostu R. Kalantos g. gale.
Teritorija tarp "Kauno Šilas" ir garažų masyvo Energetikų g.25

Šilainių seniūnija
Linkuvos dvaro teritorija. Mosėdžio g. 64.
Kuršių g. 1, už Uno X degalinės

Eigulių seniūnija
Kleboniškio  gatvėje  prie  galinio  miesto maršrutinių autobusų sustojimo, gojelis aplink aikštelę.
Prie Islandijos plento tilto per Neries upę ir Neries upės pakrantės teritorija.
Prie pėsčiųjų tilto per  Islandijos plentą  už gyvenamųjų namų  Islandijos pl. 155,157 teritorija, tiltas į Kleboniškio miško parką.
Tarp buvusios 179-os  garažų  statybos ir eksploatacijos bendrijos – Islandijos pl.77, ir Islandijos pl. 51, 53 namų teritorija.

Vilijampolės seniūnija
Neries krantinės parkas nuo Baltų pr. iki Varnių tilto
Neries krantinės parkas nuo Varnių tilto iki Vilijampolės tilto
Lampėdžių karjero pakrantės nuo Lampėdžių gyvenvietės iki Ežero g.
Biržiškų g. šlaitai upės link.
Slėnio g. šlaitai

Gričiupio seniūnija
- Kauno tvirtovės dešiniojo Nemuno kranto centrinio įtvirtinimo redutas (prie K. Baršausko g. 66, už prekybos centro ,,Molas“)

Taip pat  akcijos „Darom 2009” taškų Kaune sąrašo ieškokite  www.darom09.lt. )

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Švietimo pagalbos specialistams kitąmet trūks 20 mln. eurų

Aktualu

Grupė Šiaulių tarybos narių inicijuoja mero A.Visocko atleidimą

Kultūra

15min skaitytojai ir literatūros ekspertai rinks geriausias šių metų knygas

15min iš Maskvos 24sek

Trauma, išbraukusi P.Jankūną iš keleivių į Maskvą sąrašo: kas nutiko kapitonui?

Gyvenimas

Jūsų artimas žmogus išgyvena emocinę krizę? Leiskite jam kalbėti

„Eurolygos diena“: CSKA prieš „Žalgirį“ traukia naują V.Putino palaimintą ginklą (3/4)

Aktualu

N.Puteikis pirmasis registravosi pretendentu į kandidatus prezidento rinkimuose

Verslas

Prabangos verslo įkūrėjui – įpareigojimas sumokėti trečdalį milijono eurų

Verslas

Andrius Kubilius liudija: gyvenome laisvo kritimo be parašiuto sąlygomis

Gazas

Kaip filmuose: jei atlekia traukinys, ar įmanoma išgyventi atsigulus tarp bėgių?

Aktualu

Rusas nepraslydo: Interpolo vadovu išrinktas Pietų Korėjos atstovas

Vardai

Monika Šalčiūtė prakalbo apie santykius su Donatu Motiejūnu: „Nežinau, ar draugavau, ar buvau meilužė“

Aktualu

Elžbieta Banytė: Kaip mūsų vaikus padaro neraštingais – žvilgsnis iš vidaus

Verslas

Vijūnėlės dvaro savininkams skirta bauda – po 50 eurų kasdien, kol nugriaus statinį

Gyvenimas

Manikiūras: madingiausios šio sezono spalvos, raštai ir nagų formos

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

24sek

Didžiausia NBA mįslė – perspektyvus žaidėjas praleis sezoną dėl sezamo?

Verslas

Singapūro „Grinvest PTE“ su partneriais įsigijo „Snoro“ centrinę būstinę Vilniuje

Kultūra

Pamatykite pirmieji: J.Basanavičiaus paminklas jau pastatytas aikštėje

Aktualu

S.Jakeliūnas norėtų išgirsti D.Grybauskaitės poziciją dėl skolinimosi per krizę

Naujienos

Aktualu

Švietimo pagalbos specialistams kitąmet trūks 20 mln. eurų

Aktualu

Grupė Šiaulių tarybos narių inicijuoja mero A.Visocko atleidimą

Kultūra

15min skaitytojai ir literatūros ekspertai rinks geriausias šių metų knygas

15min iš Maskvos 24sek

Trauma, išbraukusi P.Jankūną iš keleivių į Maskvą sąrašo: kas nutiko kapitonui?

Gyvenimas

Jūsų artimas žmogus išgyvena emocinę krizę? Leiskite jam kalbėti

„Eurolygos diena“: CSKA prieš „Žalgirį“ traukia naują V.Putino palaimintą ginklą (3/4)

Aktualu

N.Puteikis pirmasis registravosi pretendentu į kandidatus prezidento rinkimuose

Verslas

Prabangos verslo įkūrėjui – įpareigojimas sumokėti trečdalį milijono eurų

Verslas

Andrius Kubilius liudija: gyvenome laisvo kritimo be parašiuto sąlygomis

Gazas

Kaip filmuose: jei atlekia traukinys, ar įmanoma išgyventi atsigulus tarp bėgių?

Aktualu

Rusas nepraslydo: Interpolo vadovu išrinktas Pietų Korėjos atstovas

Vardai

Monika Šalčiūtė prakalbo apie santykius su Donatu Motiejūnu: „Nežinau, ar draugavau, ar buvau meilužė“

Aktualu

Elžbieta Banytė: Kaip mūsų vaikus padaro neraštingais – žvilgsnis iš vidaus

Verslas

Vijūnėlės dvaro savininkams skirta bauda – po 50 eurų kasdien, kol nugriaus statinį

Gyvenimas

Manikiūras: madingiausios šio sezono spalvos, raštai ir nagų formos

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

24sek

Didžiausia NBA mįslė – perspektyvus žaidėjas praleis sezoną dėl sezamo?

Verslas

Singapūro „Grinvest PTE“ su partneriais įsigijo „Snoro“ centrinę būstinę Vilniuje

Kultūra

Pamatykite pirmieji: J.Basanavičiaus paminklas jau pastatytas aikštėje

Aktualu

S.Jakeliūnas norėtų išgirsti D.Grybauskaitės poziciją dėl skolinimosi per krizę

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min