Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2011 sausio 6d. 10:00

Kaune griūvantį dailininko Adomo Galdiko namą siekiama privatizuoti

Griūvantis ir neremontuojamas garsaus lietuvių dailininko Adomo Galdiko namas – jau ir be stogo. Pastatu disponuojanti aukštoji dailės mokykla siekia, kad jis būtų privatizuotas, rašo „Kauno diena“.

Namas Kaune, Savanorių prospekte, kuriame pasaulinio garso tarpukario menininkas gyveno prieš emigruodamas į Vakarus, prieš dešimtmetį įtrauktas į nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. Bet šio vertingo pastato būklė ne gerėjo, o prastėjo.

„Preliminarūs žingsniai galėtų būti tokie: bus skiriama bauda iki 3 tūkst. litų, po to kreipsimės į KPD direktorę, kad būtų paskirta komisija žalai įvertinti“, – dėstė L.Tarbūnas.

Kultūros paveldo departamento (KPD) Kauno teritorinio padalinio vyriausiojo valstybinio inspektoriaus Liutauro Tarbūno duomenimis, šį namą mėginta sudeginti. Iki tol pastatas buvo kur kas stabilesnis.

Pastatu disponuojančiai Vilniaus dailės akademijai (VDA) surašytas ne vienas raštas, juose išdėstyti reikalavimai, tačiau iki baudų skyrimo, kaip teigė L Tarbūnas, dar neprieita. Šiuo metu laukiama VDA paaiškinimų, po to bus imamasi griežtesnių įstatymuose numatytų priemonių.

„Preliminarūs žingsniai galėtų būti tokie: bus skiriama bauda iki 3 tūkst. litų, po to kreipsimės į KPD direktorę, kad būtų paskirta komisija žalai įvertinti“, – dėstė L.Tarbūnas.

Reikalaujama, kad A.Galdiko namo šeimininkai bent užkonservuotų pastatą, sustabdytų tolesnį irimą.

„Pastatas faktiškai mums nebepriklauso, esame jį atidavę Turto bankui, kad būtų parduotas tiems, kurie galėtų namu pasirūpinti“, – pokalbį pradėjo VDA Kauno dailės fakulteto dekanas Jonas Audėjaitis. Tačiau jis pripažino, kad šis turtas yra VDA balanse.

Aukštoji mokykla į Turto banką kreipėsi jau bemaž prieš dvejus metus, bet pastato privatizuoti nepavyko.

„Atėjo krizė, nebuvo potencialių pirkėjų. Dabar vėl atsiranda galimybė, objektas pakartotinai atiduotas Turto bankui, kad būtų parduotas“, – dėstė J.Audėjaitis. Pasak jo, memorialinis namas netvarkytas ir neeksploatuotas, nes VDA neturėjo pinigų.

Už parduotą A.Galdiko namą gautus pinigus Kauno dailės fakultetas panaudotų kitiems savo pastatams remontuoti. Vis dėlto teigti, kad garsiojo dailininko namas yra parduodamas, dar negalima.

„VDA Kauno dailės fakultetas rengia siūlymą Turto bankui, kad A.Galdiko namas būtų privatizuotas“, – paaiškino bendrovės Turto bankas atstovas Dainius Juozėnas. Jo žiniomis, pastato privatizavimo klausimas svarstomas Švietimo ir mokslo ministerijoje, kuri turi pritarti tokiam sprendimui.

A.Galdikas – garsus tarpukario menininkas, profesorius, tapytojas, grafikas, scenografas, 1937–aisiais Paryžiaus pasaulinėje parodoje už triptiką „Lietuva“ jis buvo apdovanotas Didžiuoju prizu, o už Vinco Krėvės dramos „Šarūnas“ dekoracijas – aukso medaliu.

A.Galdiko kūrinių, kurie buvo eksponuoti ne tik Kaune, Vilniuje, bet ir Paryžiuje, Brukline, Čikagoje, kituose Amerikos miestuose, yra įsigiję Lietuvos ir pasaulio muziejai ir privatūs kolekcininkai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

19:47
02:04
03:09

Adventur 2022

Maistas

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams
Tik prenumeratoriams
Parašykite atsiliepimą apie 15min