Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaune sekmadienį vyksiančia protesto akcija bus siekiama atkreipti dėmesį į cirke išnaudojamus gyvūnus

Konfliktas cirke
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Tigras narve
Šaltinis: 15min
0
A A

Rugpjūčio 19 d., sekmadienį, 13.30 val., Kaune, greta Savanorių pr. 321 įsikūrusio „Baltijos cirko“, gyvūnų teisių šalininkų iniciatyvinė grupė „Gerbk gyvūnų teises“ surengs teatralizuotą akciją, kuria visuomenei sieks parodyti, kad cirkai su gyvūnais yra neetiška ir žiauri pramoga. Akcijos dalyviai ragins atsisakyti cirkų su gyvūnais ir pasiūlys tam alternatyvų cirką be gyvūnų.

Pertraukos tarp cirko pasirodymų metu žiūrovai bus kviečiami aplankyti „Gerbk gyvūnų teises“ infotašką ir prisijungti prie veganiško maisto (be jokių gyvulinės kilmės produktų – t. y. be mėsos, žuvies, pieno produktų, kiaušinių, medaus) pikniko.

Akcijos iniciatorių teigimu, požiūris į gyvūnus pasaulyje sparčiai kinta. Steigiasi įvairios gyvūnus globojančios organizacijos, priimami ar griežtinami gyvūnų gerovę ir teises ginantys įstatymai. Europoje daugėja šalių, draudžiančių laukinių gyvūnų naudojimą cirkuose (Suomija, Švedija, Austrija ir kt.), tačiau kitose valstybėse, o tarp jų ir Lietuvoje, ši veikla neturi jokių didelių apribojimų. Rugpjūčio viduryje Kaune pasirodymus pradėjusiame rengti cirke „dalyvauja“ papūgos, žirgai, beždžionės, šunys bei tukanai.

Cirkų gyvūnai nuolat gabenami iš vienos vietos į kitą narvuose, kurie paprastai yra tokie maži, kad juose net neužtenka vietos apsisukti ar patogiai atsigulti. Tokius savo „namus“ jie palieka retai: dažniausiai tik dresūrų bei pasirodymų metu. Didžiosios katės cirkų narvuose praleidžia beveik visą savo gyvenimą. Natūralios aplinkos ir veiklos trūkumas gyvūnams sukelia psichinius ir fizinius sveikatos sutrikimus: monotonišką arba nenuspėjamą elgesį, ligas. Gaisrai, eismo nelaimės bei maisto ar vandens trūkumas taip pat prisideda prie aukšto cirkuose laikomų gyvūnų mirtingumo.

Be viso to, gyvūnai cirkuose patiria žiaurų žmonių elgesį, ypač dresavimų metu, kuomet už „blogą“ elgesį skiriamos fizinės bausmės, o už „gerą” – apdovanojimai. Gyvūnai, priklausomai nuo rūšies, gali būti fiziškai labai stiprūs ir linkę nepaklusti dresuotojams, todėl jie kontroliuojami prievarta.

Paprastai tik darbuotojams žinoma tai, kas vyksta už arenų ribų, tačiau Europoje atskleistas ne vienas žiauraus elgesio su gyvūnais cirkuose atvejis; blogu elgesiu su gyvūnais yra pasižymėję ir keli Lietuvos ar Lietuvoje pasirodę cirkai.

Cirkų šalininkai teigia, kad gyvūnų pasirodymai šviečia ir artina žmones prie kitų gyvų būtybių. Deja, stebėdami laukinius gyvūnus, atliekančius jiems nenatūralius triukus dirbtinėje aplinkoje, nieko nesužinome ir neišmokstame. Meškos, važiuojančios dviračiais, drambliai su sijonais, krokodilai surištais nasrais tėra pasityčiojimo objektai.

Egzistuojant cirkams su gyvūnais toks ydingas požiūris perduodamas iš kartos į kartą. Taip pat dažnai teigiama, kad gyvūnai neatlikinėtų triukų, jei nebūtų mylimi ir gerai prižiūrimi. Plėšrūnų dresuotojai nė neslepia savo randų (iš kur jie?), pasitaikantys gyvūnų maištai nėra „meilės“ žmogui išraiška. Iškankinti gyvūnai yra pavojingi ne tik su jais dirbantiems žmonėms, bet ir žiūrovams. 15min.lt rašė apie vieną žinomiausių cirko gyvūnų sukeltą incidentą Lietuvoje.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min