Dabar populiaru
Publikuota: 2010 spalio 1d. 15:31

Kaune vėl skambės bandonijų garsai

P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejus
Muziejaus nuotr. / P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejus

Šeštadienį, spalio 2 dieną, 14 val., Kauno tautinės kultūros centro patalpose (A.Jakšto g. 18) Povilo Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejus kviečia visus besidominčius lietuvių tautine muzika į edukacinį renginį „Atgimstantys bandonijų garsai“.

Ansamblio „Kauno bandonija“ vadovui Algirdui Kasperavičiui jau kelerius metus nedavė ramybės mintis, kad senųjų bandonininkų gretos vis retėja, o naujų veidų nematyti. Dabar padėtis keičiasi. Štai pernai, padedant P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejui, pavyko surengti pirmąjį bendrą dviejų kartų bandonininkų koncertą.

Jauniesiems muzikantams tai buvo puiki galimybė pagroti kartu su senaisiais bandonijos meistrais. Koncertas pavyko, todėl šiemet nuspręsta surengti antrąją šventę. Spalio 2-ąją, 14 val., Kauno tautinės kultūros centro patalpose muziejininkai kviečia visus besidominčius lietuvių tautine muzika į edukacinį renginį „Atgimstantys bandoniju garsai“. Renginyje koncertuos Tauragės kultūros centro bandonijų ansamblis „Velnio tuzinas“ (vadovas Romualdas Jurkšaitis) ir Algirdo Kasperavičiaus vadovaujami jaunieji bandonininkai „Kauno bandonija“.

Muziejaus nuotr./Tauragės kultūros centro bandonijų ansamblis „Velnio tuzinas“
Muziejaus nuotr./Tauragės kultūros centro bandonijų ansamblis „Velnio tuzinas“

„Atgimstantys bandonijų garsai“ – tik vienas iš daugelio P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejaus šiais metais organizuojamų renginių.

Jubiliejiniais metais – ne tik renginiai

Šie metai muziejui – jubiliejiniai. Prieš 25-erius metus muziejus pirmą kartą atvėrė duris lankytojams, o muziejaus įkūrėjas Kauno tautinės kultūros patriarchas Vaidotas Stulga šiais metais švenčia savo 70 metų jubiliejų.

Kauno savivaldybei priklausančiame muziejuje šiuo metu veikia net šešios muzikos instrumentų ekspozicijos bei mokslinė biblioteka. Ypač vertinga armonikų ir bandonijų kolekcija, kanklių ir pučiamųjų lietuvių muzikos instrumentų kolekcijos. Šiuo metu tai didžiausias specializuotas (skirtas tik muzikos instrumentams) muzikos instrumentų muziejus Rytų Europoje.

Tačiau muziejaus darbuotojų kolektyvas muziejaus įkūrimo jubiliejinius metus pažymi ne pompastiškais paminėjimais, bet reikšmingais darbais. Šiais metais modernizuojamos muziejaus ekspozicijos. Jau pakeista ekspozicijų apšvietimo sistema, parodų salėje sumontuota slankiojanti apšvietimo sistema, gaminami nauji ekspoziciniai stendai. Be to, jau įpusėjo dviejų muziejaus pastatų renovavimo darbai, o iki metų pabaigos bus pakeista pastatų stogų danga, langai bei durys. Pastatai bus apšiltinti, modernizuota šildymo sistema. Atlikęs šiuos darbus muziejus sutaupys lėšų. Be kita ko, jau parengtas investicinis dar dviejų avarinės būklės pastatų renovavimo projektas.

Laukia smalsių lankytojų

Tradiciškai muziejus visada daug dėmesio skyrė edukacinei veiklai. Šiuo metu muziejus paruošęs šešias edukacines programas įvairaus amžiaus lankytojams. Prie muziejaus ilgą laiką veikė „Tutučio“ tautinės muzikos mokykla. Kadangi tautinės muzikos mokykla nebeveikia, muziejuje šiuo metu kuriamas naujas edukacinio pobūdžio tautinio meno centras.

Bendradarbiaujant su Kauno tautinės kultūros centru pradedamas vykdyti įdomus „Tautinės muzikos ir amatų“ projektas. Tikimasi, kad tokio centro sukūrimas padės visuomenei puoselėti nacionalines tradicijas, populiarinti materialines ir dvasines kultūros vertybes.

P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejaus direktoriaus Aurelijaus Stunžėno nuomone, muziejus svarbus ne tik tuo, kad kaupia ir saugoja materialines vertybes. Dar svarbesnis muziejaus aktualumas visuomenei, kokias paslaugas jis teikia gyventojams, kaip patenkina jų kultūrinius ir pažintinius poreikius.

Kauno tautinės kultūros centro direktorė Vilija Kepežinskienė teigia, kad iš pirmo žvilgsnio netikėtas muzikos ir amatų sugretinimas turi gilias tradicijas lietuvių etnologijoje. Dainavimas ir grojimas muzikos instrumentais nuo seniausių laikų buvo neatsiejamas nuo žmonių darbinės veiklos. Tai ir norima dabartinei kartai pateikti kaip visumą.

„Tautinės muzikos ir amatų namuose“ sukursime ypatingą aplinką. Vaikai, atėję į muzikinę studiją, ne tik muzikuos, dainuos, ar šoks, bet pajus ir senąją autentišką amatininkų darbinę aplinką. Ne veltui sakoma, kad vaikus auklėja aplinka, o edukacinėje veikloje tai vertinama kaip reikšmingiausias faktorius ugdant asmenybę“, – sako V.Kepežinskienė.

P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejaus direktoriaus Aurelijaus Stunžėno nuomone, muziejus svarbus ne tik tuo, kad kaupia ir saugoja materialines vertybes. Dar svarbesnis muziejaus aktualumas visuomenei, kokias paslaugas jis teikia gyventojams, kaip patenkina jų kultūrinius ir pažintinius poreikius.

„Todėl muziejus nuolat rengia šventes, koncertus, parodas. Jau susiformavo ir kasmetinių muzikinių renginių tradicija. Kasmet vyksta renginių „Atataria lamzdžiai“, „Atgimstantys bandonijų garsai“, „Šauni mūsų šeimynėlė“, „Senamiesčio žiogas“ koncertai. Pagrindinis ir gražiausias muziejaus renginys – tradicinė muzikuojančių šeimų šventė „Graži mūsų šeimynėlė“, kuri vyksta kiekvieną rudenį“, – sako A.Stunžėnas.

Jaukiame Kauno senamiestyje įsikūrusiame P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejuje kauniečiai ir miesto svečiai visada laukiami ir tikrai nenusivils jame apsilankę.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min