Dabar populiaru
Publikuota: 2013 rugsėjo 28d. 11:50

Kauniečiai bus mokomi prižiūrėti istoriškai vertingus medinius namus

Medinis namas Žaliakalnyje, Kaune
Nijolės Lukšionytės nuotr. / Medinis namas Žaliakalnyje, Kaune

Siekiant išsaugoti vertingą istorinį palikimą, Kaune spalio pradžioje rengiamas praktinių seminarų ciklas apie miesto medinių namų tvarkybą, priežiūrą ir prevenciją.

XIX a. pabaigoje – XX a. pirmoje pusėje didžioji dalis Kauno namų buvo mediniai. Įvairiuose miesto istoriniuose rajonuose iki šių dienų išliko apie 2 tūkst. gyvenamųjų namų. Tačiau daugelio jų fizinė būklė prasta. Kiti, dėl lėšų stokos arba neišmanymo, atnaujinami naikinant tradicinius architektūros elementus ir medžiagiškumą.

Reikia saugoti nuo kenkėjų ir ugnies

Aktuali problema medinių namų savininkams – medžio irimas dėl įvairių kenkėjų, aplinkos poveikio. Todėl gyventojams itin svarbu išmanyti šiuolaikinius medinės architektūros priežiūros bei apsaugos būdus bei medžiagas ir jas taikant nuolat palaikyti gerą pastato būklę taip pratęsiant pastato ilgaamžiškumą.

Mediniai pastatai – ypatinga nekilnojamo turto rūšis. Dėl pagrindinės statybinės medžiagos – medžio – gaisro pavojus čia vertinamas žymiai rizikingiau negu prižiūrint mūrinius namus. Todėl svarbu gerai išmanyti įvairius išorės veiksnius ir prevencijos priemones, turto draudimo niuansus bei finansavimo mechanizmus, kurie yra tiesioginiai veiksniai medinių pastatų išsaugojimo procese.

Dėl pagrindinės statybinės medžiagos – medžio – gaisro pavojus čia vertinamas žymiai rizikingiau negu prižiūrint mūrinius namus.

Duomenų bazė – internete

Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakulteto mokslininkai ir studentai nuo 2009 m. kaupia vizualinę bei dokumentinę medžiagą apie sparčiai nykstančią Kauno medinę architektūrą, ruošia objektų aprašus ir pildo sukurtą skaitmeninę duomenų bazę, prieinamą interneto svetainėje Archimede.lt

Tokiu būdu su mediniu paveldu supažindinamos įvairios tikslinės visuomenės grupės: miesto medinių namų gyventojai, architektai praktikai, mediniu architektūros paveldu besidomintys paveldosaugos ir architektūros specialybių studentai.

Taip pat kuriama medinio paveldo ekspertus, praktikuojančius architektus, būsimuosius paveldo specialistus jungianti virtuali bendruomenė, apie nykstančios medinės architektūros savitumus, vertybes, išsaugojimo ir restauravimo metodiką konsultuojami gyventojai ir kiti besidomintys.

Surengs tris seminarus

Siekiant išsaugoti ateities kartoms vertingą istorinį paveldą, organizuojami medinės architektūros paveldo specialistų vedami trys praktiniai seminarai.

Spalio 1 ir 2 d. bus rengiami tiksliniai seminarai medinių namų savininkams, kuriuose mokslininkės prof. dr. Nijolė Lukšionytė, dr. Rasa Bertašiūtė ir KPD ekspertas Tadas Stefanovičius patars namų savininkams, kaip teisingai ir tinkamai sutvarkyti autentiškus Žaliakalnio namus.

Spalio 9 d., 16 val. visi suinteresuoti gyventojai, namų savininkai ir ekspertai kviečiami į viešą praktinį seminarą, kuriame bus aptariamos šios temos: „Medinių pastatų konstrukcijų priežiūra ir atnaujinimas“ (Tadas Stefanovičius); „Medinių pastatų dangos, apdailos, dekoro ir kitų elementų priežiūra, saugojimas ir atkūrimas“ (dr. Rasa Bertašiūtė); „Medinio paveldo prevencija“ (priešgaisrinės apsaugos atstovas).

Norint dalyvauti renginyje, būtina išankstinė registracija iki spalio 4 d. el. paštu info@archimede.lt arba telefonu: (8 676) 657 99.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min