TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kauniečiai mokosi gyventi be stogo

Jau pusantrų metų Kurpių gatvės gyventojai vargsta gyvendami po nurengtu stogu.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Jau pusantrų metų Kurpių gatvės gyventojai vargsta gyvendami po nurengtu stogu.
Šaltinis: 15min
0
A A

Vaizdingą Kauno senamiesčio Kurpių gatvę reikėtų užtverti įspėjamuoju ženklu, kad nevaikščiotų į Europos vyrų krepšinio čempionatą atvykę turistai. Viešnia iš Lenkijos čia vos negavo galo, kai nuo nudrengto namo stogo nukrito vinių prismaigstyta gegnė.

Kurpių gatvės 5-uoju numeriu pažymėto namo gyventojai galėtų didžiuotis šiuo, iš pažiūros, dar tvirtu, senąjį Kauną menančiu statiniu. Bet nesididžiuoja.

Pusė namo stogo yra nudrengta, be čerpių dangos. Iš likusiųjų, vienas kitas gabalas kartais nučiuožia žemyn, keldamas grėsmę gatve pro šalį pėdinantiems praeiviams.

Ir taip yra jau daugiau kaip pusantrų metų. Gyventojai, kuriems kliuvo nelaimė turėti butus po nudrengta stogo dalimi, šią lietingą vasarą gali sutaupyti pinigų už vandenį: kai prapliumpa liūtis, maudykis pro lubas varvančioje srovelėje, ir jokių mokesčių „Kauno vandenims“.

Gyvenimas be stogo yra Senamiesčio gyventojų karo su namą anksčiau administravusia bendrove „Žaidas“, dukterine „City Service“ įmone, pasekmė.

Nepatenkinti brangiomis administratoriaus paslaugomis, „bestogio“ namo gyventojai įkūrė bendriją „Kurpė“, tikėdamiesi patys lengviau išspręsti bendro turto priežiūros reikalus.

Tačiau nepriklausomybė laimės neatnešė. „Kurpiečiai“ pusantrų metų murdosi teismų karuselėje, nesėkmingai bandydami rasti atsakymą į klausimą, kas gi dabar privalo uždengti jų būstą? Ir dar brangiomis medžiagomis, čerpėmis, nes namas Senamiestyje, paveldo zonoje, kur galioja griežti statybos ir remonto darbų reikalavimai.

Lemtingoji dėmė

Kurpių gatvės gyventojų bėdos prasidėjo nuo dėmės lubose, kurią pamatė į šį namą prieš maždaug dvejus metus įsikrausčiusi advokatė Rita Petručionytė. Advokatė rado dar 2006 m. rašytą Santakos butų ūkio raštą, kuriame rašoma, kad namo, esančio Kurpių g. 5, stogas yra blogas, būtina jį kapitališkai remontuoti.

R.Petručionytė teigė pasiūliusi įsteigti bendriją, imti paskolą, lopyti stogą ir kitas remonto reikalaujančias namo vietas. Tačiau naujakurės giesmės senbuvių nepaviliojo.

„Mano balsas skambėjo tyruose. Niekam nieko nereikia. Kai prie namo išroviau dilgėlyną, pasodinau eglaitę, kaimynai džiaugėsi, kad gražu. O patys šitiek laiko negalėjo susitvarkyti“, – stebėjosi R.Petručionytė.

Bendraturčiai pasirodė besantys ne tik konservatyvūs, bet ir užsispyrę, todėl dėl tam tikrų aplinkybių „Žaido“ sąjungininke tapusiai advokatei, dabar su kaimynais tenka aiškintis teisme.

Niekas nenorėjo mokėti

Vis tik R.Petručionytė įtikino kaimynus, kad stogą remontuoti būtina: bala nematė šlampančių lubų, bet vanduo galėjo užlieti elektros instaliaciją, o tuomet kiltų gaisras.

2009 m. rugsėjį gyventojai susirinko aptarti balkono ir stogo reikalų, dalyvavo ir Centro bei Senamiesčio butų ūkį administruojančios bendrovės „Žaidas“ atstovas. Tuomet įvyko keistas dalykas. Administratorius davė pasirašyti kažkokį lapą, gyventojų teigimu, pasakęs, jog čia tik dalyvavusiųjų susirinkime sąrašas.

Bet netrukus administratorius jau mosavo susirinkimo posėdžio protokolu, kuriame juodu ant balto parašyta, kad gyventojai sutinka iš esmės remontuoti stogą. Darbų kaina būtų per 130 tūkst. Lt. Gyventojams tektų mokėti po 15 Lt už kvadratinį metrą.

„Dokumentas buvo suklastotas. Parašai ir tekstas surašyti skirtingu rašalu“, – atkakliai tvirtino viena susirinkimo dalyvių Vanda Kostačenko.

Užvirė mūšis

„Žaidas“ 2009 m. pabaigoje nedelsdamas ėmėsi remonto, rangovu pasamdęs statybų firmą „Staperma“. Bet prieš „City Service“ padalinį susiformavo opozicija, kuriai ėmė diriguoti dizaineris Tautvilas Rinkevičius.   

Gyventojai gavo po tūkstantį litų perkopiančias sąskaitas, pareikalauta kaupti lėšas stogui keisti. Niekas nemokėjo. Ir iki šiol nemoka. Tad iki šiol pusė namo stūkso be čerpių dangos. Mat T.Rinkevičius gana greitai išsiaiškino, kad „Staperma“ dirba be statybos inspekcijos palaiminimo ir ėmėsi žygių sustabdyti nepageidaujamą stogdengystės akciją.
   
Firma išnyko kaip dūmas

„Žaido“ direktorius Vytautas Junevičius argumentavo, kad stogui perdengti užtenka Kultūros paveldo departamento leidimo, kuris buvo duotas, tačiau Kauno valstybinės teritorijų planavimo ir inspekcijos (VTPI) šie argumentai neįtikino, stogo remontą liepta nutraukti.

Tačiau bėda ta, kad iki buvo sustabdyti darbai, 2010-ųjų vasarį, nuo pusės namo čerpės jau buvo nuimtos. Statybininkai viską metė ir net nesiteikė deramai užkonservuoti palikto objekto, tik apsegė apnuogintas stogo gegnes plėvele, kurią išdraskė vėjas.

T.Rinkevičius bandė išsiaiškinti su statybininkais, tačiau nurodytu adresu „Stapermos“ neberado. Įmonės tarp nutraukusiųjų veiklą sąrašuose nebuvo, tad, kur ji yra, T.Rinkevičiui taip ir nepavyko sužinoti.

Sąmokslo teorija

Neturtingi mažos bendrijos nariai supranta, kad patys stogo uždengti neįstengs, todėl mano, kad tai padaryti privalo „Žaidas“, ėmęsis remonto be gyventojų sutikimo.

„Visiška nesąmonė. Pro lubas lašėjo tik vienai poniai virš galvos, o ji sumanė visą stogą pakeisti, o dabar ir kitų žmonių butai užpilti“, – piktinosi namo gyventoja V.Kostačenko.

Kurpių gatvės „bestogiai“ įtaria, kad advokatė R.Petručionytė neva susitarusi su „Žaidu“ parūpinti pelningą darbą mainais už teisines paslaugas, esą būtų užtekę tik užlopyti skylę virš jos buto, viso stogo keisti nereikėjo.

Ką mano R.Petručionytė, sužinoti nepavyko, nes ji išvykusi, atostogauja. Tačiau buitinės dramos pradžioje, kalbėdama su žurnalistu, R.Petručionytė atmetė sąmokslo teorijas. Moteris tikino iš statybos specialistų sužinojusi, kad vienas lopas seno stogo neišgelbės, reikia keisti visą.

Atsakydamas į T.Rinkevičiaus priekaištus, „Žaido“ direktorius V.Junevičius pabrėžė, kad pastato administratorius pagal įstatymus privalo rūpintis jam priskirtu objektu. Mokėti už rūpestį privalo jo savininkai, o gyventojų teiginys, esą jie buvę apgauti pakišus suklastotą dokumentą, neįrodytas.

Kas teisus, o kas ne – paaiškės dar negreit, nes teismų karuselė tik pradėjo suktis.

Įstatymams nenusižengta

Vilius Mackonis, bendrovės „City Service“ atstovas ryšiams su visuomene:

„Žaidas“ ėmėsi stogo remonto pagal visus įstatymus. Buvo gautas Kultūros paveldo departamento leidimas ir sąlygos keisti stogo dangą Kurpių g. 5.
Buvo vadovaujamasi įstatymu, pagal kurį nereikia atskiro leidimo keisti stogą, nes tai ne nauja statyba, o tik pastato dalies remontas.

Bet statybų inspekcija rado juridinių kabliukų ir darbus sustabdė. Dėl to „Žaidas“ statybų inspekciją padavė į teismą. Per šį laiką įstatymai pasikeitė, dabar keisti stogui statybos darbų leidimo nebereikia, jei yra paveldosaugininkų leidimas. „Žaidas“ tikrai neprivalo uždengti Kurpių g. 5 stogo, nes šio namo gyventojai įkūrė bendriją.
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min