15min be reklamos
2022 01 06, 20:09 Atnaujinta 2022 01 07, 09:01

Kaunietės antrokė dukra nebenori į mokyklą – tualetai tokie, kad ten negali šlapintis

Kai kaunietės Austėjos antrą klasę lankanti dukra pradėjo naktimis šlapintis į lovą, o kartais apsišlapinusi grįždavo ir iš mokyklos, moteris nė neįtarė, kad problema gali slypėti ugdymo įstaigos tualetuose. Nejau XXI amžiuje, pandemijos laikotarpiu juose gali nebūti dangčių, tualetinio popieriaus, muilo ir šilto vandens? Pasak Austėjos, nėra užtikrinama net elementari higiena. Savivaldybė tai neigia.
Vinco Kudirkos progimnazijos tualetai
Vinco Kudirkos progimnazijos tualetai / Kauno miesto savivaldybės nuotr.

„Noriu papasakoti savo trumpą, bet karčią motinos patirtį su Kauno centro valstybinėmis mokyklomis. Viena auginu antraklasę, puikiai besimokančią jauną merginą. Kadangi gyvename Kauno centre, išleidau vaiką mokytis į šalia esančią valstybinę mokyklą. Nors vaiko mokymosi rezultatai buvo puikūs, mergaitė naktimis pradėjo šlapintis į lovą, kartais grįždavo iš mokyklos apsišlapinusi.

Skubiai kreipiausi į urologą. Po patirto streso urologo kabinete dukra galiausiai pasipasakojo, kad mokykloje nėra galimybės naudotis tualetu. Tualetai neturi plastikinių dangčių, viskas apdergta, smirda, kabinos neužsirakina, o tualetinio popieriaus nėra“, – tokio mokinės mamos Austėjos laiško sulaukė 15min redakcija.

Anot jos, mergaitei, į mokyklą atėjusiai iš tvarkingos šeimos, turinčios tvarkingą tualetą, buvo gėda pasipasakoti, kad oriai negali atlikti savo gamtinių reikalų, turi laukti, kada pasibaigs pamokos ir skubiai bėgti namo, kur jos laukia šis XX amžiaus išradimas.

„O juokingiausia, kad klasės auklėtoja, pasirodo, laiko savo nuosavą tualetinį popierių rašomajame stalčiuje. Drąsesnės merginos jos pasiprašydavo popieriaus, kai nebeiškęsdavo, kol grįš namo. Bet maniškė buvo per daug kukli...“, – tikino laiško autorė.

Teigia, kad vaikai viską gadina ir dergia

Dėl šios problemos Austėja kreipėsi į mokyklos administraciją, bet liko išjuokta, o atsakymas šokiravo: „Vaikai viską išlaužo, sugadina, apdirba, ko jūs norit, juk jie laukiniai.“

Išgirdusi tai, Austėja mintyse pagalvojo, kad prekybos centruose „susirenka kalnai laukinių, bet tvarka tokia, kad nuo tualeto beveik valgyti galima“.

Pamačiusi, kad nieko nelaimės, o dukros orumą išsaugoti juk turinti, kaunietė dukrą ėmė leisti į kitą – Vinco Kudirkos progimnaziją. Tualetų apžiūrėti dėl karantino ribojimų Austėja negalėjo, tad kliovėsi rekomendacijomis.

„Bet mane aplankė „deja vu“ jausmas. Tualetu vaikas vėl negali naudotis, nes „jie neturi plastikinių dangčių, viskas apdergta, smirda, kabinos neužsirakina, o tualetinio popieriaus nėra“. Vadovybė man atsakė, kad „vaikai viską išlaužo, sugadina, apdirba, ko jūs norit, juk jie laukiniai“. Dar paklausiau, ar ir čia mokytojos turi savo nuosavą tualetinį popierių, bet numetė ragelį, turbūt išsigando, kad žinau jų paslaptį.

Žiemos atostogų liko kelios dienos, vaikas verkia, nebenori į mokyklą, nebežinau, ką daryti ir kaip spręsti šią, atrodo, paprastą problemą, kuri ne tik kelia higienos klausimą, bet ir žmogaus orumo situaciją Kauno centro mokyklose“, – tikino kaunietė.

Ji viliasi, kad bus atkreiptas dėmesys į mokinių teisę turėti švarų ir higienišką tualetą.

Užsiminė laiško autorė ir apie tai, kad rankų higiena kovidiniu laikotarpiu be muilo ir šilto vandens yra neįmanoma, o apie rankšluosčius mokyklų tualetuose iš viso nėra kalbos.

Vaikas verkia, nebenori į mokyklą.

Kadangi laiško autorė neįvardijo pirmosios mokyklos, kurią lankė jos dukra, 15min užklausą nusiuntė tik Vinco Kudirkos progimnazijai, tačiau atsakymų dar nesulaukė.

O štai Kauno miesto savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Ona Gucevičienė patikino, kad dėl COVID-19 pandemijos valdymo, pašaliniai asmenys į ugdymo įstaigas neįleidžiami, todėl 15min fotografas ir žurnalistė negali patys savo akimis išvysti, kokie yra minimos mokyklos tualetai.

Vis dėlto, savivaldybė atsiuntė keletą darytų nuotraukų.

Kauno miesto savivaldybės nuotr./Vinco Kudirkos progimnazijos tualetai
Kauno miesto savivaldybės nuotr./Vinco Kudirkos progimnazijos tualetai

Pasak O.Gucevičienės, tiek Kauno Vinco Kudirkos progimnazijoje, tiek kitose Kauno mokyklose užtikrinamos visos būtinosios higienos sąlygos. Į žiniasklaidos pateiktos mažametės mamos istoriją neva sureaguota, informacija patikrinta, tačiau pažeidimų mokykloje nerasta, kitų tėvelių nusiskundimų nesulaukta.

Kauno miesto savivaldybės nuotr./Vinco Kudirkos progimnazijos tualetai
Kauno miesto savivaldybės nuotr./Vinco Kudirkos progimnazijos tualetai

„Mokykla pasirūpina, kad aplinka būtų tvarkinga, muilo ir tualetinio popieriaus atsargos neišsektų. Patalpų, priemonių ir procesų atitikimą higienos reikalavimams nuolat prižiūri mokyklose dirbantys Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai bei periodiškai ugdymo įstaigų priežiūrą vykdo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras.

Nesame sulaukę informacijos apie užfiksuotus pažeidimus, taip pat nusiskundimų nesulaukta ir iš kitų tėvelių“, – patikino savivaldybės atstovė.

Ministerija pateikė reikalavimus tualetams

Papildyta sausio 7 dieną 9 valandą. Komentarą kitą rytą po straipsnio publikacijos atsiuntė ir Švietimo, mokslo bei sporto ministerija.

Komentare pabrėžta, kad reikalavimai mokyklų tualetams nustatyti higienos normoje. Jose nustatyta, kad mokyklų tualetuose kabinos turi būti įrengtos su rakinamomis ar užkabinamomis durimis.

Tualeto patalpoje turi būti praustuvas ir asmens higienos priemonių (tualetinio popieriaus, muilo, vienkartinių rankšluosčių ar rankų džiovintuvas).

Visi sanitariniai įrenginiai turi būti veikiantys ir techniškai tvarkingi. Tualete turi būti tiekiamas karštas ir šaltas vanduo.

„Šių normų laikymąsi turi užtikrinti mokykla. Lėšų higienos priemonėms ir kitoms ūkinėms reikmėms skiria mokyklos steigėjas (dažniausiai tai savivaldybė), jis rūpinasi ir patalpų įrengimu, remontu. Mokykloje turi būti įrengti higienos normas atitinkantys tualetai, parūpinta asmens higienos priemonių. Jei taip nėra, mokinių tėvams reikia kreiptis į mokyklos vadovą, mokyklos steigėją, kad padėtis būtų kuo skubiau ištaisyta“, – rašoma Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos komentare 15min.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min