Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kauno Aleksoto tilto sovietiniai herbai gali dar iki Kovo 11-osios atsidurti Grūto parke

Aleksoto tiltas Kaune
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Aleksoto tiltas Kaune
Šaltinis: BNS
0
A A

Nuo Vytauto Didžiojo (Aleksoto) tilto Kaune nuėmus sovietinius herbus, dalį jų svarstoma perduoti Grūto parkui. Šį klausimą trečiadienį aptarė Kauno miesto savivaldybės kolegija.

Fiziškai sovietinių simbolių nenaikinti, bet uždengti ar perduoti eksponavimui siūlė ir Kultūros paveldo departamento (KPD) Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba, kuri pernai gruodį panaikino teisinę apsaugą ant tilto esantiems sovietiniams simboliams.

Sulaukė parko prašymo

Savivaldybės Kultūros paveldo skyriaus vedėja Andrijana Filinaitė posėdyje sakė, kad dėl herbų saugojimo buvo kreiptasi į Kauno miesto muziejų, tačiau jie atsakė neturintys galimybės juos eksponuoti ir saugoti, nes masyvios ketaus plokštės netilptų į muziejaus patalpas.

Be to, savivaldybė gavo Grūto parko raštą, kuriame prašoma išmontavus perduoti sovietinius herbus jiems.

„Atliekant Aleksoto tilto remontą, buvo nuimti korozijos pažeisti sovietmečiu ant tilto sumontuoti ketaus turėklai su sovietine simbolika. Tuo pagrindu, kad mūsų muziejaus ekspozicijoje jau irgi yra minėti tilto fragmentai, o naujos šio objekto dalys prasmingai ir informatyviai papildytų turimus eksponatus, kreipiamės į Jus su prašymu perduoti Grūto parko muziejui kaip eksponatus šiuo metu demontuojamas Aleksoto tilto kolonų memorialines lentas“, – rašoma savivaldybės gautame Grūto parko rašte.

Savivaldybė skaičiuoja, kad sovietinių simbolių nukėlimo darbai gali kainuoti apie 30 tūkst. eurų, todėl svarstoma prašyti Grūto parko prisidėti prie šių darbų finansavimo.

Sukūrė precedentą

Planuojama, kad išmontavimo darbai bus įvykdyti iki Kovo 11–osios.

Kauno miesto savivaldybės taryba 2008 metais priėmė sprendimą, kuriuo suteikė Aleksoto tiltui Vytauto Didžiojo vardą ir pavedė demontuoti sovietinius simbolius bei perduoti juos Kauno miesto muziejui. Todėl nuspręsta teikti tarybai svarstyti koreguotą tarybos sprendimo projektą, jame nurodant galimybę perduoti simboliką Grūto parkui.

Planuojama, kad išmontavimo darbai bus įvykdyti iki Kovo 11–osios.

Kultūros ministras Šarūnas Birutis lapkritį pasirašė įsakymą, kuriuo sprendžiant dėl teisinės apsaugos nurodoma nevertinti objektų, kuriuose esama sovietinių ar nacistinių simbolių – SSRS ar nacistinės Vokietijos vėliava, herbas, svastika, SS ženklas, kūjis ir pjautuvas, penkiakampė žvaigždė ir pan. Taip pat okupacine simbolika pripažįstami nacionalsocialistų, SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdai, organizacijų ar į juos panašūs simboliai.

Šios naujos taisyklės leidžia vertinimo tarybai priimti sprendimus dėl minėtų objektų teisinės apsaugos panaikinimo.

Dabartinis tiltas su jį sovietine simbolika – žvaigždėmis bei pjautuvais su kūjais, sovietiniu herbu – pastatytas 1948 metais. Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, sovietinė simbolika iki 2005 metų rekonstrukcijos buvo pridengta. Tuomet buvo pakeisti sovietinės simbolikos taip pat turėję tilto turėklai, bet stalininė simbolika liko ant betoninių pilonų.

Kauno paveldosaugininkai teigia, kad jų sukurtas precedentas gali paskatinti priimti sprendimus, kurie leistų nukelti ir sovietines Žaliojo tilto skulptūras Vilniuje

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min