Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kauno centro gyventojai nebeturi ramybės

Krepšini sirgaliai Kaune
Evaldo Šemioto/15min.lt nuotr. / Krepšini sirgaliai Kaune
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Po ilgokos pertraukos į Kauno Senamiestį ir Laisvės alėją sugrįžusi gyvybė jau įsipyko miesto centre gyvenantiems žmonėms. Jie tvirtina tapę vakarinio šurmulio ir iš užeigų sklindančio triukšmo įkaitais. Verslininkai ir valdžios atstovai pakęsti triukšmo negalintiems centro gyventojams siūlo išsikraustyti į ramesnį rajoną.

Daug metų merdėjęs Kauno centras pastaruoju metu išgyvena tikrą atgimimą. Ne tik savaitgaliais, bet ir darbo dienomis Senamiestį bei Laisvės alėją apgula kauniečiai, su draugais ar šeimomis čia leidžiantys vakarus. Miesto centre vieną šią vasarą atsidarė net keliolika įvairaus tipo užeigų.

Tačiau šurmuliuojantis miesto centras patinka ne visiems. Pagrindinėse miesto gatvėse, triukšmingų kavinių ir barų kaimynystėje gyvenantys kauniečiai naktimis negali miegoti.

Gyvenimas tarp barų

Laisvės alėjoje, 57-uoju numeriu pažymėtame name, kelis dešimtmečius gyvenantis verslininkas Ričardas Šimukonis savo kailiu patyrė, ką reiškia turėti triukšmingus kaimynus.

„Apačioje šią vasarą atsidarė baras „Republic“, priešais mūsų namą veikia „Pizza Jazz“, gretimame pastate – kitas baras „Džem'Pub“. Kiekvieną vakarą prasideda varžytuvės, kas garsiau paleis muziką ir kas garsiau rėks. Visas šitas malonumas tęsiasi iki antros, trečios, o kartais – net iki ketvirtos valandos ryto. Šį pavasarį nuo žemo dažnio garsų nuo sienos nukrito 20 metų ten ramiai kabojęs paveikslas. Kaip mums čia gyventi? Juk mes turime teisę į ramų poilsį. Mums skauda kiekvieną naktį. Mums skauda kiekvieną savaitę“, – emocingai kalbėjo kaunietis.

Evaldo `emioto/15min.lt nuotr./Ričardas `imukonis
Evaldo Šemioto/15min.lt nuotr./Ričardas Šimukonis

R.Šimukonis su kaimynais kreipėsi į daugelį institucijų, bet veltui: „Nors įstatymuose viskas labai gerai surašyta, mes nerandame teisybės.“

„Barų savininkai turi dvi skirtingas motyvacijas – tariamą ir tikrą. Tariama motyvacija yra atgaivinti miesto centrą, tačiau iš tikrųjų jų tikslas yra girdyti jaunimą ir iš jo išplėšti kuo daugiau pinigų“, – savo kaimynui antrino tame pačiame name gyvenantis Vytautas J.

Tos pačios bėdos – ir Senamiestyje

„Greta mūsų šią vasarą atsidarė naujas klubas „Mojo Lounge“. Iš jo naktimis sklinda toks triukšmas, kad mes savaitgaliais namuose būti negalime ir išvažiuojame. Tačiau yra gyventojų, kurie negali išvažiuoti. Kartu su kaimynais tikrai kovosime ir arba laimėsime, arba būsime priversti išsikraustyti“, – pasakojo V.Putvinskio gatvėje gyvenantis architektas Vytautas Miliūnas.

Panašių problemų patiria ir Senamiesčio gyventojai. Prieš savaitę Vilniaus gatvėje duris atvėrusi nauja picerija tame pačiame pastate gyvenančiai Aldonai Dzetoveckienei tapo tikru prakeiksmu.

„Mes, kaip ir visi kauniečiai, džiaugiamės, kuomet atsidaro tokios įstaigos, į senąją miesto dalį pritraukiančios daugiau žmonių. Vilniaus gatvėje veikia daug užeigų, tačiau jos savo darbo laiką derina gerbdamos gyventojų ramybę. Štai ta nauja picerija praėjusį sekmadienį dirbo iki 1 val., o antradienį – net iki 2 val. nakties. Visą savaitę esame priversti kęsti triukšmą. Visi mano buto langai yra į gatvę, tad tiesiog neturiu kur dingti. Net ir užsidarius langus, girdžiu iš lauke kabančių garsiakalbių sklindančią muziką. Aš į darbą keliuosi šiek tiek po 5 val. ryto. Kelias naktis iš eilės nepailsėjusi pasidarau nedarbinga“, – guodėsi dėl pervargimo vakar neplanuotų atostogų išėjusi moteris.

Evaldo `emioto/15min.lt nuotr./Aldona Dzetoveckienė
Evaldo Šemioto/15min.lt nuotr./Aldona Dzetoveckienė

Policija neturi reikiamos įrangos

Ar įmanoma suderinti gyvenimą vakarais šurmuliuojančiose centro gatvėse ir ramų poilsį? Senamiestyje veikiančio baro „Latino“ savininko Dariaus Budrio teigimu, triukšmingų įstaigų kaimynystėje gyvenantys kauniečiai atitinkamoms institucijos gali skųstis tuomet, kai triukšmas viršija nustatytas higienos normas.

Dar prieš 2 metus patvirtintose Kauno miesto triukšmo prevencijos taisyklėse numatyta, kad viešosiose vietose sklindantis garsas dienos metu negali viršyti 70 decibelų. Nuo 18 val. leidžiamo triukšmo norma sumažėja iki 65, o nuo 22 iki 6 val. – iki 60 decibelų.

„Žmonėms reikia namuose išsimatuoti triukšmą. Jei jis viršija normas, reikia skųstis. Tuomet arba barai turės sumažinti garsą, arba bus priversti stabdyti savo veiklą“, – tikino D.Budrys.

Pasak Kauno policijos Patrulių rinktinės vado Dano Česnausko, laikinojoje sostinėje dirbantys pareigūnai garsą matuojančių įrenginių neturi, o triukšmo lygį matuoja... iš klausos.

Anot Patrulių rinktinės vado, pareigūnai iš pradžių bando žodžiu raminti triukšmadarius, o jei jie nereaguoja, tuomet skiria nuobaudas. „Keliems barams jau yra tekę užsidaryti vien dėl to, kad nebuvo geranoriško bendravimo su kaimynais ir policija“, – pasakojo D.Česnauskas.

Save išreiškia rėkdami

Laisvės al. 57 gyvenantis R.Šimukonis pasakojo, jog problemų ramaus poilsio norintiems centro gyventojams kelia ne tik garsiai muziką leidžiantys barai, tačiau ir iš jų po Laisvės alėją pabyrantys įkaušę gerklingi jaunuoliai.

„Nežinau kodėl, bet mūsų jaunimas kažkodėl išsireikšti nori rėkimu ir triukšmu. Jie prisigeria baruose ir išėję lauk pradeda kaip skerdžiami klykti“, – jaunimo įpročiais baisėjosi verslininkas.

Kalbėdamas apie viešose vietose triukšmaujančius praeivius, viešbučio „Daugirdas“ savininkas, aktyvus Senamiesčio bendruomenės narys Vytautas Gustas pastebėjo, jog mieste yra per mažai policijos.

Siūlo kraustytis lauk

Miesto vicemeras Povilas Mačiulis pastebėjo, jog tylos ir ramybės vėlyvu metu dažniausiai nori vyresnės kartos Kauno centro gyventojai. Prie pat Laisvės alėjos gyvenantis jaunasis politikas tvirtino esantis labai laimingas, jog šurmulys ir naktinis gyvenimas po truputį persikelia į Kauno centrą.

„Tas šurmulys ar triukšmas nėra blogybė. Tai miesto gyvybės požymis. Kauniečiams, norintiems gyventi visiškoje tyloje, aš siūlyčiau persikelti į ramesnį rajoną“, – tvirtino vicemeras.

Vicemerui pritaria ir Laisvės al. 57 įsikūrusio baro „Republic“ bendrasavininkis Martynas Savickis. „Jei žmogus vis tik pasiryžta gyventi centre, jis turi toleruoti tam tikro lygio triukšmą ir susitaikyti su juo“, – teigė verslininkas.

Rado išeitį

Aplink Vilniaus gatvėje veikiantį restoraną „Avilys“ susispietusiems verslininkams kadaise pagalius į ratus kišdavo vienas šalia gyvenantis kaunietis. Negalėdamas pakęsti triukšmo, žmogus užeigų savininkus skųsdavo visoms institucijoms iš eilės. Galiausiai verslininkai rado išeitį. Jie viename Kauno gyvenamųjų rajonų nupirko panašios vertės butą ir jį perleido minėtam kauniečiui. Tuo tarpu į pastarojo namus atsikraustė gyventojai, kuriems triukšmas nebuvo toks baisus.

Senolė pasigedo žmonių

Kaunietės Monikos Jašinskaitės teigimu, centre gyvenančius ir dėl triukšmo besiskundžiančius žmones turėtų priversti susimąstyti jos draugo močiutės patirtis. 1933–1934 m. Laisvės alėjoje gyvenusi, tačiau vėliau į kitą šalies vietą persikrausčiusi moteris prieš kelerius metus po labai ilgos pertraukos išvydo naktinį Kauno centrą.

„Iš pradžių jie nepatikėjo, jog mes ją atvežėme į Laisvės alėją. Galiausiai ji paklausė, kur dingo visi žmonės. Tarpukariu, kai ji čia gyveno, kiekvieną vakarą į Laisvės alėją susirinkdavo masės žmonių. Be jokių abejonių, ten būdavo ir dainų, ir triukšmo. O tai, jos akimis, buvo kažkas fantastiško, romantiško ir labai svarbaus miestui“, – pasakojo M.Jašinskaitė.

Evaldo `emioto/15min.lt nuotr./Diskusijos Kas vyksta Kaune. Gyvai dalyviai: (ia kairės), renginių organizatorius Žilvinas `irka, vicemeras Povilas Mačiulis, Laisvės alėjos gyventojas Ričardas `imukonis, baro Latino savininkas Darius Budrys ir Kauno policijos Patrulių rinktinės vadas Danas Česnauskas.
Evaldo Šemioto/15min.lt nuotr./Diskusijos „Kas vyksta Kaune. Gyvai“ dalyviai: (iš kairės), renginių organizatorius Žilvinas Širka, vicemeras Povilas Mačiulis, Laisvės alėjos gyventojas Ričardas Šimukonis, baro „Latino“ savininkas Darius Budrys ir Kauno policijos Patrulių rinktinės vadas Danas Česnauskas.

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min