Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti
2009 01 06

Kauno klinikose gelbėjamos dvi šalčių aukos, Šiauliuose trijų išgelbėti nepavyko (atnaujinta 13.17 val.)

Į Kauno klinikas antradienį pateko du nuo speigo nukentėję žmonės, Šiauliuose iki pirmadienio medikams nepavyko išgelbėti trijų vyrų. Vilniuje ir Alytuje smarkiai nukentėjusių nebuvo.
Kauno klinikos
Kauno klinikos / Eriko Ovčarenko/15 min.lt nuotr.

Rankas ir kojas smarkiai nušalęs žmogus paguldytas į Kauno medicinos universiteto klinikų (KMUK) Reanimacijos skyrių. Jo būklė labai prasta, BNS antradienį sakė Kauno savivaldybės viešųjų ryšių specialistė Marijana Jasaitienė.

Pasak jos, antrasis į klinikas paguldytas gyventojas nuo speigo nukentėjo ne taip stipriai, tad jo reanimuoti neprireikė. Taip pat medikai suteikė pagalbą keletui nesmarkiai veidą ar rankas nušalusių žmonių, vėliau juos išleido gydytis namie.

„Raudonojo Kryžiaus klinikinėje ligoninėje šiandien (nustatyti – BNS) trys pirmo ir antro laipsnio nušalimai, kuriems nereikia stacionarinio gydymo. Užplūdo benamiai, norintys prieglobsčio, nes bijo nušalti. Žmonių ateina ne tiek dėl medicininių problemų, bet ir dėl socialinių, jei bijo nušalti arba nušalę labai nedaug – veidą, rankas. Tai pirmo, antro laipsnio nušalimai. Yra tikimybė, kad tokių daugės“, – kalbėjo M.Jasaitienė.

Kai kuriuose Lietuvos rajonuose, ypač aplink Kauną, pirmadienį temperatūra nukrito žemiau 20 laipsnių šalčio, tačiau pirmadienį, pasak Kauno savivaldybės atstovų, laikinojoje sostinėje speigo aukų į ligoninę nepateko.

Šiauliuose nei pirmadienį, nei antradienį nušalusių žmonių į ligonines nepaguldyta, tačiau, pasak apskrities ligoninės atstovės spaudai Nijolės Jurgilienės, per pirmąsias keturias 2009 metų dienas ligoninėje mirė trys smarkiai sušalę asocialūs vyrai, kurių medikai nebegalėjo išgelbėti, vienas kojas nušalęs žmogus tebegydomas.

„Nuo sausio 1-osios iki 4-osios į ligoninę pateko trys stipriai sušalę asmenys. Jie buvo gydomi Reanimacijos skyriuje, bet mirė dėl bendro kūno sušalimo. Tai buvo vidutinio amžiaus vyrai, visi jie – asocialūs asmenys. Dar vienas vidutinio amžiaus vyras šiuo metu gydomas Traumatologijos skyriuje. Jo kojos apšalusios – gal teks amputuoti pirštų galus, bet jis gydomas ir mirtis negresia“, – pasakojo N.Jurgilienė.

Kaip BNS informavo Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos skyriuje, pranešimų apie ligoninėse dėl nušalimų atsidūrusius gyventojus negauta. Į Alytaus apskrities ligoninę nušalusiųjų taip pat nepateko. Pasak medikų, pirmomis metų dienomis ligoninėje nepadaugėjo nei apsinuodijusių, nei traumuotų žmonių – vyksta įprastas darbas.

Klaipėdos apskrities ligoninėje nušalimų patyrusių pacientų kol kas nėra, uostamiesčio universitetinė ligoninė duomenų apie nuo speigo nukentėjusius gyventojus kol kas taip pat nepranešė.

Nušalimas – audinių pažeidimas žema temperatūra. Dažniausiai nušąlamos kojos, rankos bei veidas. Daug greičiau nušąla sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, vartojantieji kai kuriuos vaistus, išsekusieji, pavargusieji, neblaivūs. Nušalusias galūnes gali tekti amputuoti.

Jei šaltu oru tenka eiti į lauką, patariama avėti patogiais batais, vilkėti šiltais rūbais. Dirbant šaltyje patariama sočiai maitintis ir daryti pertraukas, per kurias reikia pabūti šiltoje patalpoje, pailsėti, išgerti karštos kavos ar arbatos.

Nušalusią vietą reikia atšildyti kambario temperatūros vandeniu, nukentėjusiajam duoti gerti karštos arbatos ar kavos. Negalima nušalusios vietos niekuo trinti ar šildyti karštu vandeniu. Jeigu atšildant atsiranda pūslių, reikia liautis šildyti, nušalusią vietą uždengti steriliu tvarsčiu, užkloti minkštu, bet ne šiltu audiniu ir vežti nukentėjusįjį į gydymo įstaigą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Užsisakykite 15min naujienlaiškius