Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kauno klinikose pirmą kartą Lietuvoje atlikta dalinė kelio sąnario operacija kartu su priekinių kryžminių raiščių implantacija

Operacija
dreamstime.com nuotr. / Operacija
Šaltinis: 15min
0
A A

Kauno klinikose ortopedų traumatologų komanda pirmą kartą Lietuvoje bei Baltijos šalyse vienu etapu atliko vienpusę kelio sąnario endoprotezavimo, panaudojant mobilią platformą, operaciją kartu su kryžminio raiščio rekonstrukcija.

Operacija atlikta jaunam vyrui,  kuriam po traumos buvo pažeista vidinio segmento kelio sąnario kremzlė ir plyšo priekinis kryžminis raištis. Tai medikai diagnozavo  artroskopinės operacijos metu. Esant priekinio kryžminio raiščio plyšimui, negalima atlikti dalinio kelio sąnario endoprotezavimo, panaudojant mobilią platformą, todėl iki šiol šiems pacientams būdavo atliekamas viso kelio sąnario endoprotezavimas ir pakeičiami net ir nepažeisti kremzlės segmentai.  Tačiau šiam jaunam pacientui išorinė kelio sąnario pusė buvo visiškai sveika ir esamą kryžminio raiščio plyšimą buvo nuspręsta rekonstruoti vienos operacijos metu, tuo sudarant sąlygas implantuoti dalinį kelio sąnario endoprotezą, pakeičiantį tik pažeistą vidinį kremzlės segmentą.

Operacijos metu buvo atlikta priekinio kryžminio kelio raiščio plastika, tos pačios operacijos metu implantuotas dalinis kelio sąnario protezas su mobilia platforma. Vienas iš svarbiausių tokia sudėtingos ir kompleksinės operacijos sėkmės garantų yra komandinis darbas. Priekinį kryžminį raištį implantavo gydytojai Valdemaras Loiba ir Vytautas Kimtys, o protezavimo operaciją atliko doc. Šarūnas Tarasevičius ir gydytojas-rezidentas Tomas Januševičius. Pacientas po operacijos jaučiasi gerai.

Pasak vieno iš operaciją atlikusio ortopedo traumatologo doc. Šarūno Tarasevičiaus, tokiems jauniems pacientams kaip šis, atlikti dalinę kelio sąnario operaciją panaudojant mobilią polimero platformą yra visos indikacijos. „Atlikę tokią operaciją mes vienu žingsniu aplenkėme laiką, kadangi vienos operacijos metu išsprendėme dvi problemas. Jei nebūtume implantavę kryžminių kelio raiščių, būtų reikėję atlikti standartinę endoprotezavimo operaciją, pilnai keičiant sąnarį, o visa tolimesnė eiga būtų sudėtingesnė. Atlikus viską vienu metu kompleksiškai, pacientas patiria mažesnę invaziją, pasiekiami geresni ilgalaikiai rezultatai“, – sakė doc. Š.Tarasevičius.

Atlikus šią operaciją, reabilitacija yra lengvesnė, į veiklą ir normalų gyvenimą grįžtama daug greičiau, kadangi pacientas patiria mažesnę intervenciją – mažiau trikdoma kelio sąnario kraujotaka, atliekamas dvigubai mažesnis nei įprastinis pjūvis. Tokiai operacijai pritaikyti naudojami specialūs-minimalios invazijos instrumentai.

Po tokios operacijos apie 95 proc pacientų po 15 metų jaučiasi gerai ir jiems nereikia pakartotinės endoprotezavimo operacijos. Implantavus dalinį kelio sąnarį, jei vėliau ir reikia atlikti pakartotinę endoprotezavimo operaciją, tai yra standartinė pirminė endoprotezavimo operacija. Taigi nereikia kartotinai operuojant naudoti sudėtingų sistemų ir nėra susiduriama du dideliu kaulinės masės netekimu, kas yra labai svarbu operuojant jaunus žmones, kurie tikėtina ateityje, nepriklausomai nuo implantuoto sąnario turės patirti kartotinę operaciją.

Tokį operacijos būdą, kai vienu metu atliekama dalinė sąnario endropotezavimo operacija kartu su kryžminių kelio raiščių implantavimu, ateityje planuojama plačiau įdiegti į kasdieninę klinikinę praktiką. Pasak doc. Š.Tarasevčiaus apie 5–6 pacientams per metus reikėtų tokios operacijos.

Pasaulyje vienpusis protezavimas sudaro apie 10 proc. visų protezavimo operacijų. Lietuvoje šis skaičius yra mažesnis, todėl kad Lietuvoje žmonės į gydytojus kriepiasi vėliau ir atvejai yra užleisti, todėl ne visiems galima pritaikyti tokį implantą. Sprendimas implantuoti vienpusį kelio sąnario endoprotezą su mobilia platforma, turi būti priimtas laikontis labai griežtų ir aiškiai apibrėžtų indikacijų ir tik tada galima  užtikrinti ilgą implanto tarnavimo laiką.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min