Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 balandžio 5d. 15:22 , Atnaujinta: 2019 balandžio 15d. 16:22

Kauno liberalas R.Mikaitis teisme pasakojo, kam buvo išleista iš „MG Baltic“ gauta parama

Rimantas Mikaitis
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Rimantas Mikaitis

Pirmadienį Vilniaus apygardos teismui, nagrinėjančiam politinės korupcijos bylą, liudijo dabar jau likviduojamos VšĮ „Laisvės studijų centras“ buvęs vadovas, Liberalų sąjūdžio narys Rimantas Mikaitis. Jam teko prisiminti apie 10 tūkst. eurų „MG Baltic“ įmonės paramą viešajai įstaigai.

Praėjusį penktadienį R.Mikaičio nespėta apklausti, todėl apklausa teisme tęsiama pirmadienį.

R.Mikaitis yra buvęs Kauno meru ir vicemeru, praėjusią kadenciją jis dirbo laikinosios sostinės taryboje, tačiau šie savivaldos rinkimai jam nebuvo sėkmingi – į tarybą nepateko nei vienas Liberalų sąjūdžio narys.

R.Mikaičio pavardė minima bylos epizode, kuriame buvęs Liberalų sąjūdžio narys, parlamentaras Gintaras Steponavičius kaltinamas davęs nurodymą Všį „Laisvės studijų centro“ vadovui kreiptis į R.Kurlianskį su prašymu skirti 10 tūkst. eurų paramą, kuri buvo panaudota G.Steponavičiaus ir partijos veiklos, susijusios su rinkimais į Seimą, finansavimu.

G.Steponavičius buvo vienas „Laisvės studijų centro“, įkurto liberalios minties sklaidai, steigėjų.

Kilus skandalui liberalų grietinėlę (Remigijų Šimašių, Eligijų Masiulį, Algį Kašėtą, R,Mikaitį) viešosios įstaigos dalininkų sąraše pakeitė jaunieji liberalai, 2017 metų lapkritį dalininkai nusprendė įstaigą likviduoti.

Pinigų prašė G.Steponavičius

Bylą tiriančių pareigūnų apklausiamas G.Steponavičius teigė, kad ne kartą privačių ir juridinių asmenų yra prašęs paremti šią įstaigą. Jis tyrėjams sakė, kad 2015 spalį įvykusio susitikimo restorane „Esse“ metu jis R.Kurlianskio abstrakčiai prašė koncerno paramos ne tik „Laisvės studijų centrui“, bet ir jo vardo labdaros fondui.

Jo apklausos protokole teigiama, kad R.Kurlianskis su tuo sutiko ir pokalbio metu taip pat pasakė, kad koncernas gali finansiškai paremti Liberalų sąjūdį.

Jis pareigūnams papasakojo iš E.Masiulio sužinojęs, kad R.Kurlianskis žada partijai skirti 50 tūkst. eurų. Ir esą todėl jis kreipėsi į R.Kurlianskį finansinės paramos asmeniškai kaip kandidatas būsimuose rinkimuose, tiek su juo susijusioms viešosioms įstaigoms.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintaras Steponavičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintaras Steponavičius

Jis teigė R.Kurlianskiui minėjęs, jog „Laisvės studijų centras“ esą šią sumą panaudos Lietuvos mokyklose vykdomoms pilietiškumo pamokoms.

„Tai va, ta prasme, viena iš potemių ir tuo pačiu klausimas yra – padėt“, – G.Steponavičiaus pareiškimą verslininkui „Esse“ restorane įrašė susitikimą fiksavę pareigūnai.

R.Kurlianskis į tai atsakė: „Supratau. Tai žiūrėk, pas mus čia gresia, nu, ta prasme, gresia, kalėdinė vakarienė, formate turbūt “trys-trys„ kažkur. Tai ten labiau partiniu tuo, bet... tau irgi bus, buvo (...) padėdavom, padėsim mes. Turi priemonių visokių, fondą turi.“ Pokalbyje G.Steponavičius verslininkui dėstė, kad „yra kas gali sugriūti, yra mini dalykai, kurie nėra tiesiogiai, žinai, rinkiminiai“.

R.Kurlianskis atsakė, kad tiesiogiai rinkimams „mes per juridinius tiktai.“ Vėliau politikas jam užsiminė apie projektus bei minėjo savo fondą ir R.Mikaičio vadovaujamą įstaigą.

Drąsiau apie pinigus politikas ir verslininkas kalbėjosi 2016 metų sausį restorane „Terrazza“.

„Eligijus (Masiulis) man truputį referavo, paprašė tęst pokalbį apie tą, ką jūs parūkyt išėję (...) Prieš šventes kalbėjote... Ir to vedinas aš irgi norėčiau truputį aptarti“, – verslininkui kalbėjo G.Steponavičius.

„Jei ką rašysim, va, tie du vaikinai nelabai patinka, bet jo, mes galim realizuotis“, – jam atsakė R.Kurlianskis. Kas yra jo minimi du vaikinai, iš tolesnio pokalbio nepaaiškėjo.

„Kad atskaitos taškas būtų, apie kokį dydį jūs, kad teisingai būtume supratę vieni kitus, kalbėjot?“ – apsimetė sumos nežinantis G.Steponavičius.

„Mes esam taip, mes esam taip sutarę, reiškias... Toliau aš, kaip čia pasakyt, sau prisirašiau, tiksliau, mes sau prisirašėm tavo personaliją. Tai, ta prasme, nežinau, kaip nori, bet personaliai yra taip“, – ištarė R.Kurlianskis.

Vėliau G.Steponavičius nuo pareigūnų neslėpė, kad verslininkas ant servetėlės užrašė 20 tūkst. sumą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Raimondas Kurlianskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Raimondas Kurlianskis

Pamačiusio skaičius G.Steponavičiaus nuotaika, galima manyti, iškart pagerėjo, nes jis neslėpė entuziazmo: „Gerai! Super! Tas vat, irgi svarbu ir tada...“

„Nežinau, tau tinka netinka“, – dar suabejojo verslininkas.

„Absoliučiai“, – jo abejones išsklaidė Seimo narys.

Skundėsi partijos kolega, bet teigia, kad ne R.Mikaičiu

G.Steponavičius pokalbyje taip pat svarstė, kad „to biudžetinio finansavimo mums tikrai neužteks“: „Ir tada čia yra klausimas, kaip tai turėtų tas vykt. Jeigu dabar mes, pavyzdžiui, turėtumėm galvot, nu, pavyzdžiui, Rimui Mikaičiui. Tai (...) dešimt... nu, į tą „Laisvės studijų centrą“. Pasakytumėt kam prašymus rašyt.“

R.Kurlianskis pasiūlė parašyti prašymus be adresato, o „jie įrašys“.

Tame pačiame pokalbyje G.Steponavičius skundėsi partijos kolega: „O kita vertus, kai kuriais epizodais neapleido jausmas, kad kai jis tvarko paramą, kad jis kaip sakant ir savęs nenuskriausdavo. Tai čia yra aspektas (...) Tai yra blogai. Ta savybė neleidžia jam stiprint pasitikėjimą juo, žinai. Kai čia rinkimai vyko, jis pradėjo vaikščiot, tu įsivaizduok (...) ir aiškinti, kad yra įgaliotas partijos tvarkyt finansus ir reikalus su stambiais rėmėjais (...) Pasirodo, ne, jokių nėra įgaliojimų ir jis labai supyko (...) Tai jūsų jus nepavedė?“.

Tačiau R.Kurlianskis į tai atsakė neigiamai – viskas tvarkingai.

Nors iš bylos duomenų galima būtų suprasti, kad G.Steponavičius skundėsi R.Mikaičiu, penktadienį teisme G.Steponavičius 15min tai griežtai paneigė, jis sakė, kad šioje dalyje jis kalbėjo ne apie R.Mikaitį, tačiau paklaustas, apie ką kalbėjo, jis nurodyti atsisakė.

Prokurorų duomenimis, iš bendros 20 tūkst. sumos sutarta, jog 10 tūkst. bus pervesta R.Mikaičio vadovaujamai VšĮ, ir po 5 tūkst. – G.Steponavičiaus vardo fondui bei per rinkimų kampanijai jam, kaip kandidatui į Seimą. Paskutinės įplaukos koncernas padaryti nespėjo, nes jau buvo kilęs skandalas dėl E.Masiulio.

G.Steponavičius bandė įrodyti, kad pinigai buvo ne jam, o partijai

Bendraudamas su tyrėjais G.Steponavičius visus šunis bandė sukarti ant partijos.

Jis aiškino, kad, jo įsitikinimu, 10 tūkst. kurį koncernas pervedė „Laisvės studijų centrui“, buvo dalis 50 tūkst. paramos partijai, dėl kurios E.Masiulis sutarė su R.Kurlianskiu.

G.Steponavičius pripažino, kad po šio pokalbio kalbėjosi su R.Mikaičiu ir jo vardo fondo vadovu Vytautu Toleikiu, kuriems pasakė susisiekti su R.Kurlianskiu dėl jo suderintos paramos.

Gavus pinigų – akyse šviesiau pasidarė

Paramą „Laisvės studijų centrui“ pervedė koncerno įmonė „MG Baltic Media“, tiesa, verslininkai to padaryti neskubėjo.

Pareigūnai tuo metu sekė R.Mikaičio ir G.Steponavičiaus susirašinėjimą elektroniniais laiškais ir SMS žinutėmis.

Iš jų matyti, kad abu liberalai nekantriai laukė, kada įkris pinigai. „Kaip su įplaukom?“, – 2016 metų sausio 20 dieną klausė G.Steponavičius. „Dar nejuda“, – jam SMS atrašė jam VšĮ direktorius. Nesulaukus paramos G.Steponavičius ragino R.Mikaitį dėl pinigų pasiteirauti paties R.Kurlianskio, ką šis ir padarė. „MG Baltic“ viceprezidentas pažadėjo „netrukus sutvarkyti iki galo“.

Įkritus į sąskaitą pinigams R.Mikaitis, kalbėdamas su G.Steponavičiumi džiaugėsi: „Dabar jau kaip sakant biškį akyse šviesiau čia pasidarė.“

„O tai žiūrėk, tu ten savo išsispręsk dabar nelaukdamas dalykus“, – jam nurodė Seimo narys, į ką R.Mikaitis atsakė, jog „dalį pasisprendė“ ir kad viskas žymiai optimistiškiau jam dabar atrodo.

Kodėl R.Mikaičiui pašviesėjo akyse, galima spręsti iš kitų pareigūnų surinktų duomenų.

Netrukus po to iš „Laisvės studijų centro“ sąskaitos į asmeninę R.Mikaičio sąskaitą penkis kartus pervesta po 1,7 tūkst. eurų, iš viso – 8,7 tūkst. eurų.

Mokėjimo paskirtis buvo nurodoma atlyginimas. Apklausiamas pareigūnų R.Mikaitis nurodė, kad įstaiga, kurios samdomas vadovas jis buvo, dėl pinigų trūkumo jam ilgai nemokėjo atlyginimo.

R.Mikaitis: VšĮ turėjo 20 paramos teikėjų

Penktadienį teisme klausiamas ar pažįsta kaltinamuosius, R.Mikaitis sakė, kad jam kelis kartus teko bendrauti su R.Kurlianskiu.

„Niekas, ta prasme, mes kolegos, bendrapartiečiai buvome“, – paklaustas, kas jam yra E.Masiulis, sakė jis. Liberalas sakė pažįstantis ir kitus buvusius partiečius, o V.Gapšio – ne.

Jis pasakojo, kad VšĮ „Laisvės studijų centas“ įsteigė penki liberalai.

Jos tikslas, anot jo, buvo ugdyti pilietinę visuomenę, stiprinti demokratiją, dirbti su jaunimu. Tai buvo realizuojama per įvairius projektus, pilietiškumo pamokas, viešas diskusijas.

Per trejų metų gyvavimo laikotarpį, anot jo, buvo virš 20 paramos VšĮ teikėjų.

Kalbėdamas apie koncerno paramą, jis sakė, jog dėl jos tarėsi G.Steponavičius su „MG Baltic“ atstovais.

„Na, ir jinai buvo gauta“, – sakė jis. Kuri tiksliai įmonė ją teikė, jis sakė neprisimenantis.

„Aš dėl jos nesitariau“, – klausinėjamas prokuroro Justo Lauciaus, tikino jis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Rimantas Mikaitis
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Rimantas Mikaitis

R.Mikaitis sakė tada nežinojęs, su kuo tarėsi G.Steponavičius, bet vėliau sužinojęs iš viešosios erdvės.

„Parama rūpinosi visa eilė žmonių, tą raštą galėjo paduoti paramos teikėjui be manęs. Tokių raštų buvau pasirašęs ne vieną, ne du“, – teisme kalbėjo R.Mikaitis, klausinėjamas apie paramos gavimo aplinkybes, jis tikino pats į R.Kurlianskį dėl paramos nesikreipęs.

Jis sakė, kad gauta parama ne tik iš „MG Baltic“ bet ir iš kito šaltinio buvo skirta skoloms likviduoti.

„Turbūt“, – klausiamas, ar iki „MG Baltic“ paramos VšĮ sąskaita buvo tuščia.

Jis pasakojo su G.Steponavičiumi ne kartą aptarinėjęs įstaigos situaciją.

„Atsidariau sąskaitą žiūriu dešimt tūkstančių, iš jų iškart nusirašė “Sodra„“, – klausinėjamas, kada sužinojo apie pervestus pinigus VšĮ, kalbėjo R.Mikaitis.

Jis sakė, kad jokiuose įstaigos renginiuose nebuvo minimas Liberalų sąjūdžio vardas.

G.Steponavičius klausė, kam buvo išleista parama

G.Steponavičius pirmadienį klausė, kam buvo išleista „MG Baltic“ parama – be jo atlyginimo.

„Man rodos aš minėjau, kad parama buvo išleista įstaigos veiklos įsiskolinimams apmokėti – honorarai lektoriams, atlyginimas įstaigos vadovui, mokesčiai, už buhalterinę apskaitą. Ir kitos veiklos išlaidos“, – kalbėjo buvęs VšĮ vadovas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintaras Steponavičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintaras Steponavičius

G.Steponavičius klausė, kokie asmenys gavo honorarus už pilietiškumo pamokas.

„Tai buvo žmonės mėgstami jaunimo, kuriuos mes kvietėme pravesti pamokas. Tuo metu politikams ar kitiems visuomenėje žinomiems žmonėms, nebuvo mokami jokie atlyginimai“, – teigė liudytojas, tačiau pavardžių neminėjo.

Pirmadienį teismas klausėsi R.Mikaičio ir G.Steponavičiaus pokalbių, kuriuose jie kalbėjosi apie paramą, kuri delsė įkristi į sąskaitą.

„Prašo parašyt, ar paklausti dėl paramos“, – klausiamas, apie ką kalbėjosi su G.Steponavičiumi, sakė jis.

R.Mikaitis sakė, kad tame pat pokalbyje kalbama ne tik apie R.Kurlianskį, bet ir apie vieno Kauno verslininko, kuris ir anksčiau yra rėmęs VšĮ, paramą.

„Šitam pokalby buvo kalba apie galimus kitus rėmėjus įstaigos veiklai“, – teigė jis.

R.Mikaitis sakė neprisimenantis, kad būtų pats atidavęs VšĮ prašymą skirti paramą.

Jis teisme pasakojo, kad buvo ieškoma paramos plačiau, ne tik iš koncerno. Pasak liudytojo, buvo gauta parama ir iš kitos įstaigos ir tai leido likviduoti 2015 metais patirtus įsiskolinimus.

Teisme taip pat pagarsinti R.Mikaičio pokalbiai su R.Kurnlianskiu ir partijos atsakinguoju sekretoriumi dirbusiu Raimondu Imbrasu.

Sulaukė klausimo apie prašviesėjimą akyse

„Akyse šviesiau pasidarė. Čia dėl ko?“, – jo paties frazę R.Mikaičiui pirmadienį priminė prokuroras Justas Laucius. Jis teiravosi, ką turėjo omenyje G.Steponavičius, paraginęs „išsispręsti savo dalykus.“

R.Mikaitis sakė, kad parlamentaras turėjo omenyje tai, kad jam ilgai nebuvo mokamas atlyginimas.

„Žinojo padėtį ir paskatino ar paragino žinodamas... Aš dirbęs nevyriausybiniame sektoriuje didžiąją dalį savo veiklos nuo pat 1988 metų, buvo visokių momentų. Būdavo, kad reikėdavo spręsti visokius dalykus, sumoki, tu lieki paskutinis. Šiuo atveju buvo labai panaši situacija“, – teigė R.Mikaitis.

Klausiamas, ar VšĮ organizuotoje diskusijoje buvo Liberalų sąjūdžio atributikos, ar dalyvavo partijos kandidatai, R.Mikaitis sakė, jog juose buvo ir LS atstovų. Jis neatmetė, kad liberalai galėjo atsinešti ir savo atributikos.

„Man sunku pasakyti, bet tai buvo diskusija apie liberalias nuostatas, iniciatyvas. Tam tikros programinės nuostatos, liberalų siūlymai buvo pristatomi, buvo diskutuojama“, – prokuroro paklaustas, ar buvo renginyje pristatoma partijos programa, liudijo jis.

R.Mikaitis teigė, kad renginiai nebuvo viešinami Liberalų sąjūdžio partijos interneto svetainėje. Jis tikino, kad su partijos atstovais finansinės VšĮ situacijos neaptarinėdavęs.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min