Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gegužės 29d. 16:50

Kauno mariomis plaukė „afganai“

Plaukdami Kauno mariomis Afganistane tarnavę G.Labanauskas (k.) ir R.Kazelis prisiminė ir grėsmingas, ir komiškas karo laikų akimirkas.
A.Jančio nuotr. / Plaukdami Kauno mariomis Afganistane tarnavę G.Labanauskas (k.) ir R.Kazelis prisiminė ir grėsmingas, ir komiškas karo laikų akimirkas.

Gegužės 28 dieną Afganistano karo siaubą patyrę kauniečiai ir iš kitų mūsų šalies vietų atvykę veteranai sunkiai gyjančias sielos žaizdas ramino iškyloje: plaukė laivu Kauno mariomis.

Apie pusšimtį sovietų laikais Afganistane tarnavusių karių praėjusį šeštadienį plaukė laivu „Algirdas“ Kauno mariomis. Jau tradicija tapusią išvyką surengė Afganistano karo veteranų organizacijos pirmininko pavaduotojas Gintautas Labanauskas, praėjusio amžiaus devintajame dešimtmetyje išsiųstas į Afganistano karo mėsmalę, ten pilotavo malūnsparnį.

Renginyje dalyvavo ir diplomatas, Ukrainos pasiuntinybės Lietuvoje pirmasis sekretorius Olegas Dolgichas.

Dabar Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytenio bendrosios paramos logistikos batalione vyresniuoju karininku tarnaujantis Raimundas Kazelis prisiminė, jog anuomet jis, vos dvidešimt metų perkopęs jaunuolis iš Afganistano grįžo pražilusiais smilkiniais.

Karininkas apgailestavo, jog  dalis visuomenės į Afganistane fizines ir moralines traumas patyrusius sovietų rekrūtus žiūri kaip į okupantų talkininkus, nors iš tiesų jie buvo totalitarinio režimo aukos, pakištos po beprasmiško karo kulkomis.

„Afganai“ tik palyginti neseniai išsikovojo nukentėjusių asmenų statusą, tačiau darbo biržoje net paleisti į laisvę kaliniai darbo biržoje turi daugiau privilegijų, nei Afganistano karo aukos.

Kalbėdamas apie dabartinių, gerą atlygį gaunančių taikos palaikymo pajėgose Afganistano Goro provincijoje esančių Lietuvos karių tarnybos sąlygas, ir tas, kuriomis teko išgyventi „sovietiniams afganams“, G.Labanauskas palygino skautų stovyklą su tikru frontu.

Laive susirinkę veteranai nesididžiavo jokiais žygdarbiais, bet su juodo jumoro atspalviu pasakojo apie patirtas tragikomiškas situacijas.

G.Labanauskas prisiminė, kaip jis pastvėrė ant žemės besivoliojančią gaivaus gėrimo skardinę: tokių gražiai blizgančių daikčiukų sovietinėje Lietuvoje jis nebuvo matęs.

„Šalia buvęs majoras suriko ant manęs ir pagriebė skardinę. Vos spėjo išmesti į orą, šioji sprogo. Skeveldra prakirto majorui žandą. Skrendame malūnsparniu, jis rūko, o dūmai pro skylę žande srūva. Mums ir baisu, ir juokas kartu ėmė. Taip buvo Afganistane, mirties siaubas ir kasdienio gyvenimo džiaugsmai mus lydėjo greta“, – pasakojo karo veteranas kaunietis.

Kiti veteranai neslėpė ir užkulisinių sovietų Afganistano kampanijos pusių. Jie prisiminė, kaip kareiviai vogdavo spiritą,  prekiaudavo šoviniais ir narkotinėmis medžiagomis. Už oficialų atlygį, čekius, būdavo galima įsigyti tik anuomet retenybe buvusių konservuotų žirnelių ir majonezo.

Iškylautojai taip pat atkreipė dėmesį, kad Kauno marios kasmet vis gyvybingesnės. Net vėjuotą, nešiltą praėjusį šeštadienį mariose plaukiojo daug jachtų, motorlaivių.
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min