Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 25d. 18:58

Kauno mariose išgyvenimo trilerį patyręs chirurgas Martynas Norkus dėkojo gelbėtojams

Kaunietis dėkojo ugniagesiams
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kaunietis dėkojo ugniagesiams

Kauno Estetinės chirurgijos centro vadovas Martynas Norkus tik per plauką liko gyvas, kai vasario 15 d. važinėdamas ledrogėmis ant Kauno marių ledo įlūžo ir 45 minutes kovojo dėl gyvybės mirtinai šaltame vandenyje.

Ne mažiau įtempta buvo ir gelbėjimo operacija – į vandenį įlūžo patys gelbėtojai, jiems kartu su M.Norkumi reikėjo įveikti 900 metrų ruožą iki kranto, paskui dar puskilometrį iki atvykusių medikų.

M.Norkus yra aistringas buriuotojas. Važinėti ledrogėmis su bure Kauno mariose galima ir žiemą ant ledo. Tačiau vyras sako neįvertinęs, kad čia yra vietų, kur dėl srovių ledo storis tėra 2 ar 3 cm. Būtent į tokią vietą patekęs M.Norkus ir atsidūrė lediniame vandenyje.

Neprarado vilties

Įkritęs eketėn M.Norkus mėgino užšliaužti ant ledo, tačiau šis dėl plonumo vis lūžinėjo. „Bandyti išlipti buvo sudėtinga dar ir dėl to, kad prie pilvo buvau prisisegęs kablį, reikalingą buriavimui, todėl nesėkmingai mėginau užsiristi nugara“, – prisimena M.Norkus.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kaunietis dėkojo ugniagesiams
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kaunietis dėkojo ugniagesiams

Jis sakė, kad sudėtingiausia buvo, kai kūną pradėjo kaustyti šaltis: „Tačiau žinojau, kad jokiu būdu negalima panikuoti. Viltis man ir padėjo sulaukti gelbėtojų. Labai padėjo ir žmogus, nuolat man mojavęs ir šaukęs nuo kranto. Jis iškvietė telefonu pagalbą.“

M.Norkus atvyko padėkoti jį išgelbėjusiems pareigūnams, Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 5-osios komandos ugniagesiams gelbėtojams.

„Esu sužavėtas jūsų darbu, profesionalumu ir drąsa. Kol neatsiduriame tokioje situacijoje, kai žvelgi mirčiai į akis, ne visada įvertiname, kokių pasiaukojamai dirbančių savo darbą žmonių turime“, – kalbėjo medikas.

Per plauką nuo mirties

Gelbėjimo operacijoje dalyvavę Tomas Kaminskas, Tomas Vyšniauskas ir Tomas Marinskis susitikę su atvykusiu jiems padėkoti M.Norkumi pasakė, kad jam buvo likę gal kelios minutės. „Jūs jau alpėjote, dar 5 minutės, ir būtų tekę traukti negyvą kūną“, – teigė gelbėtojai.

Jūs jau alpėjote, dar 5 minutės, ir būtų tekę traukti negyvą kūną, – teigė gelbėtojai.

Skubant pas skęstantįjį įlūžo ir gelbėtojai. Bet jie vilkėjo hidrokostiumus (nors kai kuriuose kituose rajonuose pareigūnai priversti verstis be jų, pavyzdžiui, Prienuose, nes rajono valdžia tam sako neturinti lėšų).

T.Kaminskas užtempė ant specialių rogių M.Norkų. Šis dar sugebėjo paklausti, ar negresia pavojus kitiems pareigūnams.

Įveikė ilgą kelią iki gydytojų

Tuo metu medikai jau laukė kitame, artimesniame, priešais Grabuciškes esančiame krante.

Iki greitosios automobilio gelbėtojams ir nukentėjusiajam dar reikėjo įveikti apie 200–300 metrų laužiant ledus.

Paskui M.Norkus, padedamas gelbėtojų, pats įkopė į šlaitą. Nors krante būriavosi soduose šventę žmonės, tačiau gelbėtojų prašomi padėti užtempti ant stataus šlaito nukentėjusįjį, jie spoksojo lyg nesuprastų, ko iš jų prašoma.

Tiek nukentėjusysis, tiek gelbėtojas Tomas Kaminskas pademonstravo ypatingus fizinius ir psichologinius gebėjimus.

Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./Kaunietis dėkojo ugniagesiams
Eriko Ovčarenko/15min.lt nuotr./M.Norkus ir gelbėtojas T.Kaminskas

Užsiropštę į šlaitą vyrai dar puskilometrį bėgo iki medikų, kurie arčiau privažiuoti negalėjo. „Man atrodė, kad kelias buvo trumpesnis, nemažai epizodų nepamenu, nes, matyt, sąmonė jau buvo pradėjusi temti“, – prisimena M.Norkus.

Ligoninėje, intensyvios terapijos palatoje, chirurgas stebėtinai greitai atgavo jėgas.

„Kolegos mane pavadino antžmogiu, sakė, kad tiek ilgai išbuvę lediniame vandenyje žmonės paprastai neišgyvena. O man nekilo jokių komplikacijų, net nesusirgau“, – sakė M.Norkus. – Visąlaik stengiuosi gyventi sveikai, beveik nevartoju alkoholio, niekad nesu rūkęs, pernai įveikiau maratoną Vilniuje, stengiuosi skaityti ar žiūrėti tik teigiamą informaciją, rytais užsiimu joga.

Kauno mariose gelbėtojams darbo gausu

Pasak Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininko Vido Kerševičiaus, gelbėjant skęstančiuosius Kauno mariose labai sunku rasti vietų privažiuoti kuo arčiau kranto.

„Kviečiantieji pagalbą irgi sunkiai orientuojasi, iš kurios pusės patogiau ir greičiau galėtų atvykti gelbėtojai“, – kalbėjo V.Kerševičius.

Jis pataria, išėjus pavaikščioti, papramogauti, pažvejoti ant ledo, įvertinti jo būklę, storį, išsiaiškinti kuo tikslesnę geografinę vietą, o svarbiausia, atsitikus nelaimei, neprarasti vilties ir tikėjimo gelbėtojais. Būtent tai padėjo buriuotojui.

Plastikos chirurgui išlikti gyvam padėjo jo puikus fizinis ir psichologinis pasirengimas, nepanikavimas, labai svarbu buvo, kad laiku pagalbą iškvietė pakrantėje šunį vedžiojęs sodų gyventojas.

Šiais metais Kauno mariose, be M.Norkaus, pavyko išgelbėti 4 žvejus, kurie buvo likę ant atskilusios ledo lyties, dar vienas buvo ištrauktas, kai įlūžo.

„Gelbėtojai dirba iš pašaukimo, mato daug dramatiškų įvykių, rizikuoja sveikata, gyvybe. Trūksta ir įrangos. Kauno miesto ir rajono savivaldybės nemažai padeda, o kitose reikia ilgai prašyti, kad padėtų. Be to, gelbėjimo įranga greitai susidėvi, ilgai užtrunka jos įsigijimo procesas“, – pasakojo V.Kerševičius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min