TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kauno savivaldybės kaimynams saulę užstojo stiklo juodulys

  „Stiklainio“ kaimynystėje gyvenanti D.Sangavičienė vaikšto užgriozdinta tarpuvarte.
A.Jančio nuotr. / „Stiklainio“ kaimynystėje gyvenanti D.Sangavičienė vaikšto užgriozdinta tarpuvarte.
Šaltinis: 15min
0
A A

Virš Laisvės alėjos 90-ojo namo iškilęs juodas stiklinis kupolas sukėlė galvos skausmą ne tik jos statytojams, architektui ir paveldosaugininkams. Skandalingojo statinio ir miesto valdžios pašonėje įsikūrę gyventojai kenčia triukšmą, springsta dulkėmis.

Kauno miesto tarybos narius geriausiai pažįsta pensininkės Danguolė Sangavičienė, Gražina Lebedienė ir kiti tarp Kauno savivaldybės rūmų ir 90-uoju numeriu pažymėto rekonstruojamo pastato Laisvės alėjoje būstą turintys gyventojai.

Tiesiausias kelias į platųjį pasaulį, kuris prasideda Laisvės alėjoje, veda pro savivaldybės rūmų koridorių. Tačiau Laisvės alėjos 92A ir L.Sapiegos 8-ojo namo gyventojai nesididžiuoja tuo, kad valdžios koridorius penkias dienas per savaitę tapo jų savotišku tranzito taku.

Mat savaitgaliais, kai savivaldybės rūmai uždaryti, garbaus amžiaus žmonėms iš statybų dulkių ir triukšmo zona virtusių jų būstų į gryną Laisvės alėjos orą tenka brautis užgriozdinta tarpuvarte. Jeigu smarkiau palyja, pensininkai susikaupę atsargiai tipena permestomis lentomis, tarsi alpinistai kybančiu kalnų tilteliu.

Be to, po rekonstrukcijos statiniui paaukštėjus, jo kieme esančio namo butų savininkės nebemato saulės šviesos. Tik sienas vienoje pusėje ir juodo stiklo bokštelį kitoje.

Dulkės sukėlė astmą

„Gerai būtų, jei vos prašvitus pažadintų gaidžio giesmė. Tačiau miegą nutraukia statybines medžiagas vežiojančių sunkvežimių bildesys“, – guodėsi Laisvės alėjos 92A name gyvenanti D.Sangavičienė.

Dar blogiau jos kaimynei G.Lebedienei. Jos buto langai atsiveria tiesiai į kiemą, kur atvežamos medžiagos dėl juodo stiklinio kupolo skandalingai pagarsėjusiam pastatui rekonstruoti. Po jos langais pastatytas konteineris, į kurį buvo verčiamos statybinės atliekos, keliančios dulkių debesis.

G.Lebedienė, žymaus lietuvių poeto Algimanto Baltakio sesuo, ir pati yra išleidusi ne vieną eilių knygą. Ji skundžiasi ne tik tuo, kad statybų triukšmas blaško jos dvasingas mintis.

„Nuo dulkių man paaštrėjo astmos priepuoliai. Karštą dieną negaliu atverti net orlaidės, štai kaip atrodo mano indai“, – skundėsi G.Lebedienė.

Beje, Laisvės alėjos 92A namo pirmajame aukšte įsikūręs ir stomatologijos kabinetas.

Ilgai kentėti nereikės

Laisvės alėjos gyventojus galima paguosti, kad daugiau didesnių darbų nenumatoma. Praėjusį penktadienį statybininkai baigė dažyti istorinės pastato dalies fasadą. Statinį valdančios „Eigulių topolio“ bendrovės akcininkas Remigijus Meška sakė: „Kai fasadas nudažytas, architekto Virginijaus Juozaičio projektuotas stiklinis antstatas nebeatrodo blogai. Tikiuosi, Kultūros paveldo valdininkai atšauks reikalavimą jį nugriauti.“

Jei nereikės griauti stiklinio kubo, nebus ir aplinkinius gyventojus trikdančio triukšmo, dulkių. Jie vėl galės ištrūkti į Laisvės alėją jiems įprastu keliu. Tiesa, statybvietės kaimynams dar teks truputį pakentėti, nes ketinama griauti greta savivaldybės esančiame kieme riogsančius mūrinius sandėliukus.

Vicemeras užsirūstino

Statybos šalia savivaldybės buvo supykdę ir Kauno vicemerą Stanislovą Buškevičių. Kartą, eidamas pro šalį, jis vos nepakliuvo po nuo sienos krintančio tinko gabalu.

S.Buškevičius tuomet kreipėsi į Kauno visuomenės sveikatos biurą, kuris pareikalavo statytojams skirti baudą. Tuomet statybininkai sieną mikliai uždengė apsauginiu tinklu.

Tačiau šio tinklo nepakanka apsaugoti kaimynystėje gyvenančius kauniečius nuo triukšmo. „Mūsų šalyje statybų kaimynystėje gyvenančių žmonių sveikatą saugančių įstatymų labai trūksta“, – kalbėjo vicemeras.

Skųstis jau per vėlu

S.Buškevičius iš dalies teisus: Lietuvoje nėra įstatymų bazės, kuri suderintų statytojų interesus ir gyventojų sanitarinės apsaugos reikalavimus. Ilgą laiką statybos darbų projektai privalėjo būti derinami su visuomenės sveikatos centrais, bet nuo praėjusiųjų metų šis reikalavimas panaikintas.

Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėja Aldona Luobikienė paaiškino, kad sudarant sklypo, kuriame numatomi statybos darbai, detaliuosius planus, būtina atsižvelgti į gretimas teritorijas, nepažeisti jų savininkų teisių.

Gretimų statybvietei teritorijų savininkai gali reikšti pretenzijas statybos darbų užsakovams. Geriausia tuomet, kai detalusis planas pristatomas viešai svarstyti. Jeigu užsakovas į pareikštas pastabas neatsižvelgia, galima kreiptis į valstybinę statybų inspekciją, o jeigu ir tai nepadeda, tada lieka minti administracinio teismo slenkstį.

„Laisvės al. 90-ojo namo sklypo detalusis planas viešai svarstyti buvo pateiktas dar 2006 metais. Jokių pretenzijų nesulaukta. Beje, kaimyninio 92A pastato sklypas net nėra suformuotas“,  – teigė A.Luobikienė.

Nori nemokamų paslaugų

„Eigulių topolio“ akcininkas R.Meška mano, jog moterų skundai dėl statybų joms sukeltų nepatogumų yra gerokai perlenkti. Tiesa, jis pripažino, kad statybines medžiagas pristatyti prie rekonstruojamo pastato galima ir važiuojant ne pro kiemus, o iš Laisvės alėjos pusės, tačiau už kiekvieną įvažiavimą reikia atskirai mokėti.

„Laisvės alėjos 90-ojo namo kaimynystėje gyvenanti moteris pareiškė, kad prasidėjus statybai jos bute pradėjo lėtai sruventi vanduo ir dujinė viryklė blogai veikia. Statybos čia tikrai niekuo dėtos. Mūsų darbuotojas apžiūrėjo kaimynės butą, pakeitė vandens filtrą, jis buvo užsikimšęs nuosėdomis“, – tikino R.Meška.

Gyventojai neretai stengiasi išpešti naudos iš visuomenės susidomėjimo sulaukiančių statybų.

Kai prieš keletą metų Savanorių prospekte buvo statomas prekybos centras, aplinkinių daugiabučių gyventojai pareikalavo, kad jų butuose statytojai įrengtų plastikinius langus.


Vaizdas pasikeitė į gerą pusę

Laisvės alėjoje 90-uoju numeriu pažymėto mūrinio dviaukščio šlaitinis stogas buvo nugriautas daugiau nei prieš metus.

Vietoje jo ant XIX amžiaus pastato išdygo du papildomi aukštai, kurie buvo padengti tamsiu stiklu. Kauniečių „stiklainiu“ pramintame antstate planuojama įrengti turistinės klasės viešbutį. Jo statybos iš dalies finansuojamos Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis.

Visuomenės nepasitenkinimą sukėlęs stiklinis antstatas sudomino ir Kultūros paveldo departamentą (KPD). Gegužės 13 d. KPD kreipėsi į prokurorus prašydamas kreiptis į teismą, kad būtų panaikintas sklypo detalusis planas ir išduoti statybos leidimai.

Tuo metu pastato savininkai toliau vykdo suplanuotus darbus: penktadienį atidengta dalis pastato apačios, tad pagaliau matyti, kad jis bus nudažytas tamsiai pilka spalva. Pastaroji mažiau kontrastuoja su stikliniu antstatu, jis mažiau rėžia akis.


 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min