Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 31d. 11:43

Kauno stadioną statantys turkų darbuotojai po savivaldybės langais žada stovėti iki vėlyvo vakaro

Darbuotojai iš Turkijos skelbia bado streiką
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr. / Darbuotojai iš Turkijos skelbia bado streiką

„Sustabdytų nebent karas“, – apie Kauno stadiono statybas yra pasakęs meras Visvaldas Matijošaitis. Rodos, jas sustabdys streikuojantys rangovo darbuotojai. Jau devynis mėnesius algų nesulaukiantys turkai paskutinę metų dieną susirinko po savivaldybės langais ir paskelbė bado streiką. Iš Laisvės alėjos jie nesitrauks iki vėlyvo vakaro, o badaus tol, kol atgaus visus jiems priklausančius pinigus.

Šiuo metu streikuoja 53 darbuotojai, iš kurių kiekvienam įmonė „Kayi Construction“, laimėjusi Kauno stadiono statybos konkursą, skolinga nuo 7 iki 12 tūkst. eurų. Iš viso, Gegužės 1-osios profsąjungos išplatintais duomenimis, 51 darbuotojui neišmokėta apie 363 tūkst. eurų. Neskaitant kompensacijų.

51 darbuotojui neišmokėta apie 363 tūkst. eurų.

Prieš Kalėdas šios įmonės atstovai teigė, kad su darbuotojais yra pilnai atsiskaitę, tačiau nė vienas iš streikuojančių darbuotojų pinigų negavo. Anot jų, įmonė siūlė išmokėti tik po 500 eurų, tačiau darbuotojai reikalauja visos jiems priklausančios sumos, – antradienį pranešimu spaudai informavo Gegužės 1-osios profsąjunga.

Nuo 14 valandos Kauno miesto sodelyje, priešais miesto savivaldybę, susirinko apie 20 protestuojančių turkų darbuotojų. Jų žada prisijungti ir daugiau. Vyrai tikino čia sėdėsiantys iki 22 valandos, į Laisvės alėja sugrįš sausio 2 dieną. Darbai statybvietėje, anot jų, visiškai sustoję, pluša tik kitos bendrovės darbuotojai.

Grasina išmesti iš konteinerių

Iki šiol darbuotojai galėjo gyventi šalia stadiono statybvietės pastatytuose konteineriuose, jiems kasdien buvo tiekiamas maitinimas. Tačiau, anot jų, dabar įmonės vadovai grasina, kad gyvenamieji konteineriai bus nugriauti, nutrauktas maitinimas. Pasak darbininkų, įmonė siekia, kad jie paliktų Lietuvą ir siūlo konfliktą spręsti Turkijoje, kreipiantis į tos šalies institucijas.

Vienas darbuotojų teigia, kad taip kompanijai būtų lengviau išvengti konflikto: „Iš esmės mes nelabai ir pasitikime Turkijos teisine sistema, nes ten kas stipresnis, tas teisingesnis. Dėl to norim čia išsikovoti savo teises, nes jei grįšim į Turkiją, mes žinom, kad neaišku, kiek metų užtruks, kol atgausim savo pinigus“.

Turkų darbuotojus atstovaujančios ir bado streiką padedančios organizuoti Gegužės 1-osios profesinės sąjungos atstovas Jurgis Valiukevičius teigia, kad įmonė ne tik neatsiskaičiusi su darbuotojais, bet ir pažeidusi aibę kitų darbuotojų teisių.

„Jie ne tik nesumokėjo pinigų, bet iki šiol jiems nėra davę darbo sutarčių kopijų, tinkamai neapdraudę. Vienas iš darbuotojų, brigados vadovas, dėl nelaimingo atsitikimo darbe turėjo atsigulti į ligoninę, kurioje jam atlikta operacija. Ligoninėje jis ir sužinojo, kad yra neapdraustas. Kiti darbuotojai tvirtino, kad statant stadioną ne vienas susižeidė, o įmonės vadovai kaltino pačius darbuotojus ir liepė nesikreipti į medikus. O jeigu to pavykti neišvengdavo, atvykus policijai darbuotojai būdavo verčiami tvirtinti, kad susižeidė ne darbo metu“, – dėstė J.Valiukevičius.

Streikuojantys turkai, anot jo, pasakojo, kad „Kayi Construction“ artimai susijusi su Turkijos prezidentu Recepu Erdoganu, yra pusiau valstybinė bendrovė, tad, tikėtina, grįžę į gimtinę pinigų jie neatgautų.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Darbuotojai iš Turkijos skelbia bado streiką
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Darbuotojai iš Turkijos skelbia bado streiką

Savivaldybė įsipareigojimų laikosi

Gegužės 1-osios profesinė sąjunga kartu su Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija kreipėsi į Kauno miesto savivaldybę, reikalaudamos imtis visų įmanomų priemonių, kad su darbininkais būtų atsiskaityta. Rašte atkreipiamas dėmesys, jog už pigiausią kainą pasiūlyti projektai ne visada yra tinkamiausi ir savivaldybė turėtų atsižvelgti į viešuosiuose konkursuose dalyvaujančių įmonių socialinę atsakomybę.

Kauno miesto savivaldybė teigė su „Kayi Construction“ pilnai atsiskaičiusi gruodžio 20 dieną. Tačiau, anot darbuotojų, įmonės atstovai iki šiol teisinosi, kad neturi iš ko sumokėti atlyginimų, nes vėluoja atsiskaitymai iš užsakovų.

Pasak J.Valiukevičiaus, savivaldybės ir „Kayi Construction“ susitikimas planuojamas sausio 2 dieną.

Netrukus prie streikuojančių turkų priėjo Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Tadas Metelionis. Žurnalistams jis paaiškino, kad per šiuos metus „Kayi Construction“ savivaldybė jau yra sumokėjusi daugiau nei 6 mln. eurų, įgyvendinta maždaug ketvirtadalis projekto. Atsiskaitymai atliekami į Turkijos bendrovės filialą Lietuvoje, o su finansinėmis problemomis susiduria „motininė“ įmonė, registruota Turkijoje.

„Stebime situaciją. Dirba ne tik Turkijos darbuotojai, bet ir lietuvių subrangovai. Statybos nejuda taip greitai, kaip tikėtasi, tačiau darbai vyksta. Atsiliekama nuo grafiko, o tam yra daug priežasčių. Keičiamas pats projektas. Prireikė keisti cokolinio aukšto tam tikrus sprendinius. Kur keičiama, suprantama, darbai negali vykti“, – paaiškino T.Metelionis, patvirtinęs, kad su Turkijos įmone palaikomas nuolatinis kontaktas, šiandien įvyko susitikimas ir su Turkijos ambasados darbuotojais, kurie pažadėjo tarpininkauti.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Tadas Metelionis
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Tadas Metelionis

Jis tikisi, kad tai laikina problema, ir delsimas nesitęs daugiau nei keletą savaičių. Anot savivaldybės atstovo, numatytas sutartyje ir jos užtikrinimas – 2 mln. eurai. Būtent tokią sumą gresia prarasti „Kayi Construction“, jei įmonės paslaugų galiausiai bus atsisakyta. Sutartyje numatytos griežtos atsakomybės, didelės baudos, delspinigiai už kiekvieną nepagrįstai uždelstą dieną.

2 mln. eurai – būtent tokią sumą gresia prarasti „Kayi Construction“, jei įmonės paslaugų galiausiai bus atsisakyta.

„Jei matysime, kad rangovas nesuvaldo situacijos, po švenčių vyksime į statybvietę ir imsimės aktyvių veiksmų“, – žadėjo jis.

Paklaustas, ar yra tikimybė, kad rangovas bus pakeistas, T.Metelionis atsakė teigiamai.

Jis pabrėžė, kad rangovas buvo pasirinktas ne dėl to, kad pasiūlė darbus atlikti pigiausiai. Rinktasi pagal kainos ir darbų atlikimo termino kriterijų.

Aiškino, kad problema laikina

Anksčiau 15min kalbintas „Kayi Construction“ projektų vadovo pavaduotojas Alperas Dedeoglu teigė, kad atlyginimas vėluoja vos keliems darbuotojams ir tikino, kad tai tėra laikini nesklandumai. Panašios nuomonės jis laikėsi ir gruodžio 27-ąją, 15min paklaustas, kodėl Turkijos įmonė darbininkams nemoka algų, jis paaiškino, kad tai laikina problema, ir žadėjo ją išspręsti dar tą pačią dieną.

Tiesa, paklaustas, kiek tiksliai darbdavys skolingas Kaune dirbantiems turkams, pašnekovas tikino, kad pinigai vėluoja tik kiek daugiau kaip mėnesį.

Laikinais nesklandumais A.Dedeoglu vadino ir neseniai Alžyre kilusį „Kayi Construction“ darbuotojų streiką. Ar įmonė turi finansinių sunkumų? 15min kalbintas projektų vadovo pavaduotojas teigė, kad tai netiesa, todėl nėra pagrindo nerimauti.

Šiuo metu „Kayi Construction“ susiduria su darbuotojų pasipriešinimu ir Alžyre. Čia streikuoja per 150 darbuotojų, statančių karinę ligoninę. Pastarieji tvirtina, kad iš kompanijos atlyginimų negauna jau 13 mėnesių.

2018 metais „Kayi Construction“ laimėjus statybų projektą, Kauno miesto meras V.Matijošaitis teigė, jog pats asmeniškai prižiūrės statybų eigą ir užtikrins, kad viskas vyktų sklandžiai.

„Ar Kaune gali taip strigti statybos? Nebent prasidėtų karas“, – tuomet teigė V.Matijošaitis.

Pasak streikuojančių darbuotojų, statybos sustojo dar prieš gruodžio 20 dieną – pastarąjį kartą, kai savivaldybė pervedė pinigus kompanijai.

Dėl nemokamų atlyginimų Kauno miesto savivaldybė iki šiol laikėsi pozicijos, kad negalima kištis į rangovo santykius su darbininkais.

„Komentuoti rangovo santykius su darbininkais ir vidinę įmonės tvarką iš mūsų pusės būtų neetiška ir neatsakinga. Savivaldybei, kaip užsakovui, svarbiausia, kad darbai vyktų pagal grafiką ir kokybiškai. Šiuo metu jokių skolų rangovui savivaldybė neturi, viskas vyksta pagal sutartį, todėl pretenzijoms reikšti nėra jokio pagrindo… Tikimės, kad vidiniai klausimai bus greitai išspręsti ir tai netaps kliūtimi sėkmingai tęsti darbus“, – anksčiau teigė Kauno miesto savivaldybės administracijos Statybos valdymo skyriaus vedėjas Vigimantas Abramavičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min