Dabar populiaru
Publikuota: 2019 gruodžio 9d. 18:21

Kauno stadione plušantys turkai neapsikentė – negavę atlyginimų paskelbė bado streiką

Rekonstruojamas Kauno stadionas
Kauno miesto savivaldybės nuotr. / Rekonstruojamas Kauno stadionas

Keli Kauno S.Dariaus ir S.Girėno stadioną rekonstruojančios Turkijos įmonės „Kayi Construction“ darbuotojai nusprendė nebetylėti – mėnesių mėnesius nesulaukę atlyginimų jie ne tik kreipėsi į žurnalistus, bet ir ryžosi bado streikui. Įmonės atstovas 15min teigė, kad laikini nesklandumai jau išspręsti.

Liko be atlyginimų

Kauno stadione plušantys turkai jau daugiau kaip pusmetį nesulaukia atlyginimų. 15min žiniomis, „Kayi Construction“ pažadėto 2000 eurų atlyginimo darbuotojai nė akyse neregėjo – jiems skiriamas tik apie 500 eurų siekiantis avansas.

Deja, Lietuvos institucijos – mokesčių ir darbo inspekcijos – Turkijoje registruotos įmonės darbuotojams negali padėti, todėl kai kurie jų sugrįžo į tėvynę, tikėdamiesi, kad ten pavyks atgauti sąžiningai uždirbtus pinigus. Vis dėlto, Kauną palikę turkai liko nieko nepešę.

Bijo išvykti, nes tada pinigų išvis nepavyks išsireikalauti.

15min žiniomis, įmonę nesėkmės lydi ir kitose šalyse – šiuo metu streikuoja Alžyre dirbantys turkai. Primename, kad „Kayi Construction“ prieš dešimtmetį statė Vilniuje veikiantį prekybos centrą „Ozas“, bet ir tąkart nesklandumų išvengti nepavyko – spaudoje pasirodė pranešimų, kad kai kurios darbus atlikusios įmonės negavo atlygio, tad teko kreiptis į teismą.

Kaune apsistoję turkai gyvena laukimu ir nuolat girdi pažadus, kad netrukus atlyginimai bus išmokėti. Anot vardo nenorėjusio atskleisti 15min pašnekovo, darbininkai pakliuvo į nepavydėtiną situaciją – bijo išvykti, nes tada pinigų išvis nepavyks išsireikalauti.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ekskursija S. Dariaus ir S. Girėno stadiono statybvietėje
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Ekskursija S. Dariaus ir S. Girėno stadiono statybvietėje

Apie šią situaciją viešai prabilę darbininkai jaučiasi išnaudojami – jie ne tik negauna sutarto atlygio, bet ir dirba daugiau, negu turėtų. Neretai, anot jo, nuo 8 val. iki 20 val. turinti trukti darbo diena prailgsta, nes vadovai ragina dirbti ilgiau, kartais ir iki vidurnakčio.

Šiuo metu Kauno stadione darbuojasi 64 turkai, iš kurių 4 ryžosi nebetylėti – ne tik kreipėsi į žiniasklaidą, bet ir pradėjo jau kelias dienas trunkančią bado akciją. Taip darbininkai stengiasi atkreipti dėmesį į savo problemas. 15min žiniomis, 4-iems su žurnalistais bendravusiems turkams įmonės vadovybė pasiūlė grįžti į tėvynę ir prižadėjo, kad atlyginimai jiems bus pervesti dar šios savaitės viduryje.

Savivaldybė nesikiša

Anot S.Dariaus ir S.Girėno stadiono rekonstrukcijos projekto užsakovo – Kauno miesto savivaldybės Statybos valdymo skyriaus vedėjo Vigimanto Abramavičiaus, komentuoti rangovo ir darbininkų santykius – ne savivaldybės darbas. Jo teigimu, užsakovui svarbiausia, jog darbai vyktų pagal grafiką ir kokybiškai.

Šiai dienai jokių skolų rangovui savivaldybė neturi, viskas vyksta pagal sutartį.

„Šiuo metu jokių skolų rangovui savivaldybė neturi, viskas vyksta pagal sutartį. Iš viso statybvietėje dirba apie 100 darbuotojų (apie 60 iš Turkijos, likę subrangovai)“, – sakė jis.

15min pašnekovas pasakojo, kad stadiono VIP tribūnos beveik baigtos, šiuo metu montuojama stogo konstrukcija, požeminėje automobilių statymo aikštelėje darbai taip pat juda į pabaigą, iki metų pabaigos tikimasi pradėti lieti pagrindinį stadiono pamatą. Anot jo, terminai nusikėlė dėl projektui reikalingų papildomų grunto bei konstrukcijų tyrimų.

„Gavus tyrimų rezultatus, – paaiškino jis, – teko papildomai griauti gelžbetonines konstrukcijas. Kitais metais prasidės stadiono tribūnų rekonstrukcija, inžinerija, apdaila.“

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Kayi Construction“ plėtros prezidentas Mustafa Toprakas ir Visvaldas Matijošaitis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./„Kayi Construction“ plėtros prezidentas Mustafa Toprakas ir Visvaldas Matijošaitis

Problema išspręsta?

Pakomentuoti situaciją 15min paprašė įmonės „Kayi Construction“ projektų vadovo pavaduotojo Alpero Dedeoglu. Anot jo, dėl vėluojančių atlyginimų nesklandumų kilo tik su 5 darbuotojais, tačiau problema jau išspręsta. „Mūsų likę 59 darbuotojai, – kalbėjo jis, – tęsia savo darbą įgyvendinant Kauno stadiono projektą.“

Pasak pašnekovo, S.Dariaus ir S.Girėno stadiono rekonstrukcija vyksta sklandžiai. Į 15min klausimus apie kelis bado streiką paskelbusius darbuotojus ir įmonės finansinę situaciją A.Dedeoglu neatsakė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu
15min tema

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min