Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaunui brukama griuvena už milijoną

„Žalgirio“ draugijos prezidentas V.Nėnius tikisi kadaise iš valstybės veltui gautą prastos būklės sporto bazę brangiai parduoti Kauno savivaldybei.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / „Žalgirio“ draugijos prezidentas V.Nėnius tikisi kadaise iš valstybės veltui gautą prastos būklės sporto bazę brangiai parduoti Kauno savivaldybei.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
A A

Dar prieš trejus metus Kauno valdžiai pateiktas ir iki šiol galiojantis pasiūlymas už septynženklę sumą įsigyti apleistą pastatų kompleksą spėjo apaugti įtarimais. Nepaisant to, klausimas dėl šio stambaus sandorio yra įtrauktas į rytoj vyksiančio miesto tarybos posėdžio darbotvarkę.

Iš pradžių turtas neatlygintinai perimamas iš valstybės, vėliau jis perduodamas naujai įkuriamai įmonei, kuri galiausiai viską brangiai parduoda tai pačiai valstybei. Tobulas, tačiau, regis, neįmanomas verslo modelis? „15min“ surinkta informacija įrodo, jog Kaune – viskas įmanoma.

Kaina nukrito perpus

2008 m. Kauno miesto savivaldybė iš bendrovės „Olimpinės viltys“ sulaukė pasiūlymo už maždaug 2 mln. Lt įsigyti K.Baršausko gatvėje esančią sporto bazę. Jau tuomet buvo neslepiama, jog 1600 kv. m ploto statinys yra prastos būklės, jam būtinas kapitalinis remontas. Tiek dėl didelės kainos, tiek dėl būtinybės atlikti papildomas investicijas ekonominės krizės dantų aštrumą pajutusi tuometinė Kauno valdžia bokso bazės pirkimą atidėjo ateičiai.

Prie šio klausimo buvo sugrįžta praėjusių metų pabaigoje. Savivaldybėje buvo sudaryta speciali pirkimo komisija, kuriai buvo pavesta vesti derybas su bokso bazę valdančia bendrove „Olimpinės viltys“. Palyginti su 2008 m., šios bendrovės apetitas buvo sumažėjęs beveik perpus – už sporto bazę iš savivaldybės buvo prašoma 1,2 mln. Lt.

Nors pirkimo komisijos nariai dar bandė derėtis, „Olimpinės viltys“ kainos nuleisti nesutiko. Galiausiai buvo sutarta, jog savivaldybė už pastatų kompleksą prašomą sumą sumokės dalimis: 450 tūkst. Lt bus pervesti iki 2011 m. liepos mėnesio pabaigos, dar 450 tūkst. Lt – iki 2011 m. gruodžio pabaigos, o likusieji 300 tūkst. Lt bus sumokėti iki 2012 m. liepos pabaigos.

Praėjusios kadencijos valdžios sprendimu 900 tūkst. Lt sporto bazės pirkimui buvo numatyti šių metų Privatizavimo fonde. Norint galutinai patvirtinti šį sandorį, reikia sulaukti dabartinės miesto tarybos verdikto dėl likusiųjų 300 tūkst. Lt skyrimo iš 2012 metų miesto biudžeto.

Istorijos pradžia – prieš 20 metų

„15min“ pradėjus domėtis šia istorija, paaiškėjo daug keistų faktų, keliančių abejonių dėl šio savivaldybei siūlomo sandėrio skaidrumo. Prieš beveik du dešimtmečius, pačioje šalies nepriklausomybės pradžioje, tarp K.Baršausko gatvės ir Nemuno stovėjęs „Žalgirio“ stadionas bei greta jo buvę didžiuliai plotai su sporto bazėmis buvo perleisti Lietuvos sporto draugijai „Žalgiris“.

Praėjus beveik dviem dešimtims metų didžiulio stadiono nebėra nė kvapo, o milžiniškas sklypas padalintas į keturias dalis. Vienoje iš jų nuo 2003 m. stovi prekybos centras „Molas“, kitoje baigiamas statyti naujų daugiabučių namų kvartalas, trečioje veikia „Žalgirio“ sporto kompleksas, o likęs plotas priklauso anksčiau minėtai bokso bazei.

Istorija, kuomet 2002 m. didžioji dalis ten stovėjusio stadiono buvo perleista specialiai įkurtai bendrovei „Kauno Žalgirio stadionas“, kuri vėliau didžiulį sklypą už 1,2 mln. Lt pardavė JAV kompanijai, ten pastačiusiai prekybos centrą, žiniasklaidos buvo pavadinta viena iš didžiausių to meto aferų.

Jau patikrinta schema

Tarp šios istorijos ir šiuo metu vykstančio bokso bazės pardavimo galima rasti daug panašumų.
Lietuvos sporto draugijai „Žalgiris“ kadaise priklausęs milžiniškas pastatas galiausiai atsidūrė bendrovės „Olimpinės viltys“ rankose. Šis turto perleidimas bent jau iš pirmo žvilgsnio atrodo gana keistai, mat 73 proc. įmonės akcijų valdo būtent sporto draugija „Žalgiris“. Likusių akcijų paketas priklauso minėtoje bazėje veikiančiam bokso klubui „Gongas“.

„Norėdami apsaugoti boksininkų interesus, mes jiems davėme akcijų“, – taip turto perleidimo motyvus aiškino draugijos „Žalgiris“ prezidentas Vytas Nėnius.

Buvęs Kūno kultūros ir sporto departamento direktorius, kalbėdamas apie bokso bazės likimą, patikino iš verslininkų sulaukęs daugybės pasiūlymų pirkti statinį bei teisę valdyti iš valstybės ilgiems metams išsinuomotą žemės sklypą.

„Buvo daug pasiūlymų, bet mes jų atsisakėme. Kodėl? Nes derėjomės ir sutarėme su savivaldybe. Ten yra specializuota bokso salė. Ji tokia ir turi išlikti“, – tvirtino V.Nėnius.

Tiesa, „15min“ turima informacija leidžia manyti, jog ne visi šio prieštaringai vertinamo sporto veikėjo teiginiai atitinka tikrovę. Dienraščio žiniomis, prieš keletą metų V.Nėnius buvo sulaukęs greta gyvenamųjų namų kvartalą vystančios bendrovės „YIT Kausta“ pasiūlymo. Kadangi draugijos „Žalgiris“ vadovas tuomet tikėjosi iš Kauno valdžios gauti prašomus 2 mln. Lt, mažiau pelningas verslininkų pasiūlymas buvo atmestas. Vėliau dėl šalį apėmusios krizės savivaldybei atsisakius planų pirkti sporto bazę, ji buvo siūloma minėtiems verslininkams, tačiau pasikeitusi ekonominė situacija pakeitė ir jų planus.

Nukėlė svarstymą

Sprendimo projektas dėl K.Baršausko gatvėje esančios sporto bazės įsigijimo ir likusių 300 tūkst. Lt skyrimo turėjo būti įtrauktas dar į gegužės pabaigoje vykusio tarybos posėdžio darbotvarkę, tačiau daliai miesto politikų kilo abejonių dėl šio sandėrio skaidrumo, tad šio klausimo svarstymas buvo atidėtas. Praėjusią savaitę bazėje apsilankę Kauno politikai savo akimis įsitikino, jog savivaldybei siūlomi pastatai yra itin prastos būklės.

„Prieš pradedant bet kokias investicijas, reikia visada galvoti, kaip sutaupyti. Viso biudžeto mastu šis pirkinys nebūtų didelis, bet tai būtų dar vienas pastatas, kuris reikalautų papildomų išlaidų renovacijai. Jo dabartinė būklė nėra gera. Ten būtinas kapitalinis remontas. Padarę šią investiciją užsinertume dar vieną kilpą sau ant kaklo, – kalbėjo Kauno vicemeras Povilas Mačiulis. – Mes tikrai nesame nusiteikę prieš boksą ar kitas sporto šakas. Bet šiuo atveju, kuomet vyksta pirkimas iš „Žalgirio“ draugijos suformuotos bendrovės, jis kelia daug klausimų dėl paties proceso. Manau, kad sportininkams reikalingos vietos mes galėtumėme atrasti ir dabar turimose sporto bazėse.“

Neveikia šildymas

Bazėje sportuojantys boksininkai pastarąsias dvi žiemas patalpas šildo dujiniais šildytuvais, mat pastate išjungtas centrinis šildymas. Bendrovės „Olimpinės viltys“ direktorius Raimundas Loveikis, taip pat einantis ir bokso klubo „Gongas“ valdybos nario pareigas, kalbėdamas apie būtinas investicijas į apleistą sporto bazę, pripažino, jog pastato remontui reikėtų bent kelių šimtų tūkstančių litų.

Bokso bazės patalpas iš bendrovės „Olimpinės viltys“ šiuo metu nuomojasi savivaldybės įsteigta sporto mokykla „Gaja“, Lietuvos bokso federacija, įvairiais preparatais prekiaujanti įmonė bei kepykla. Nepaisant to, pasak R.Loveikio, už nuomą gaunamų pajamų neužtenka sporto bazės išlaikymui.

Tiesa, kiek kitokią nuomonę galima susidaryti išnagrinėjus specialiosios pirkimo komisijos ataskaitą, kurioje teigiama, jog vien savivaldybės finansuojamos sporto mokyklos „Gaja“ mokamas mėnesio nuomos mokestis viršija 6 tūkst. Lt. Ataskaitoje taip pat priduriama, jog bazę valdančios bendrovės mokami komunaliniai mokesčiai neviršija 4–5 tūkst. Lt  per mėnesį.

Neįtikėtina klaida

Praėjusių metų rudenį bokso bazės įsigijimą palaiminę Kauno politikai įsivėlė į kuriozinę istoriją. Politikams pateiktame sprendimo projekte įvardintame bazės adrese buvo įvelta klaida. Į dokumentus vietoj „K.Baršausko g. 66B“ buvo įrašyta „K.Baršausko g. 66A“. Ši klaida reiškė, jog siūlomam sprendimui pritarusi Kauno taryba iš tiesų nusprendė įsigyti prekybos centrą „Molas“, įsikūrusį būtent K.Baršausko g. 66A. Iki šiol ši klaida nėra ištaisyta. Į rytojaus darbotvarkę įtrauktame sprendimo projekte numatyta žodžius „K.Baršausko g. 66A“ pakeisti į „K.Baršausko g. 66B“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min