Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 25, 16:34

Kazachstane iš naikinamų kapinių perlaidoti lietuvių palaikai

Iš naikinamų Rudnyko kapinių Kazachstane, Karagandos srityje, perlaidoti lietuvių politinių kalinių palaikai.
LGGRTC vyr.patarėjas A.Vyšniūnas 2018.05.20
LGGRTC vyr.patarėjas A.Vyšniūnas 2018.05.20 / Asmeninio archyvo nuotr.

„Baigta unikali lietuvių palaikų iškėlimo operacija. Kazachstane palaikai ekshumuoti iš naikinamų kapinių Rudnyke ir perlaidoti Spaske, už 700 kilometrų“, – sakė Kazachstane šiuo metu viešintis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vyresnysis patarėjas Algis Vyšniūnas.

Kitą savaitę, gegužės 31 dieną, Spaske bus atidengtas paminklas Kazachstane mirusiems tremtiniams ir politiniams kaliniams.

Šią dieną Kazachstane pagerbiamas politinių represijų aukų atminimas, pranešė Genocido centras.

Rudnyko kapinėse buvo palaidoti devyni lietuviai, jie gulėjo vienas greta kito, todėl šie kapai sudarė savotišką lietuvių memorialą. Jis buvo paženklintas betoniniu kryžiumi.

Šios kapinės baigia sunykti, nes toje vietoje aptikta vario gysla ir ten ketinama įrengti vario gavybos šachtas.

Palaikai perkelti į Spasko memorialinį kompleksą prie Karagandos, čia pastatyti paminklai daugelio Europos ir Azijos tautų politiniams kaliniams ir tremtiniams atminti.

Šią vietą norima padaryti vienu svarbiausių Kazachstane žuvusių ar mirusių lietuvių memorialiniu akcentu.

Kazachstanas, neskaitant Rusijos, buvo didžiausia represijas patyrusių lietuvių tremties ir kalinimo vieta. 1953 metų sausio 1 dienos duomenimis, Kazachstane buvo 75 tūkst. 24 suaugę lietuvių kilmės asmenys – tremtiniai.

Be tremties vietų, šioje respublikoje įkurtuose ypatinguose lageriuose kalėjo iki šiol tiksliai nenustatytas skaičius lietuvių politinių kalinių. Daug lietuvių ten mirė nuo bado ir įvairių ligų, žuvo lageriuose arba buvo tiesiog nužudyti.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min