Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 kovo 6d. 20:53

Kaziuko koronavirusas negąsdina: dėmesys aplinkosaugai ir kova už higieną

Penktadienį prasidėjo viena laukiamiausių metų švenčių – Kaziuko mugė. Nors visuomenės sveikatos specialistai rekomenduoja vengti masinių renginių, jau nuo penktadienio vidurdienio sostinėje prekystalius apžiūrėti rinkosi gausi minia. Mugės organizatoriai teigia, kad prekeiviams buvo išleistos rekomendacijos, kaip jie gali prisidėti prie viruso suvaldymo, bet jų laikosi ne visi.

Į Gedimino prospektą su kolega atvykome apie 13 valandą, pamatytas vaizdas nustebino. Žmonių tiek, lyg būtų penktadienio vakaras.

Akivaizdu, kad Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijos vengti masinių renginių nėra itin paveikios. Ypač, kai priešingą pavyzdį rodo prezidentas Gitanas Nausėda, praėjusią savaitę lankęsis Eurolygos rungtynėse Kauno „Žalgirio“ arenoje.

Prieš mugę Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) išleido rekomendacijas, kaip tvarkyti maistą, siekiant sumažinti taršą iš aplinkos. Tarnybos teigimu, maitinimą teikiančiose vietose turėtų būti suteikta galimybę dezinfekuoti rankas, o maistą gaminantys ar parduodantys turi užtikrinti vitrinų, paviršių, gaminimo įrankių švarą.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kaziuko mugė 2020
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kaziuko mugė 2020

VMVT taip pat pažymi, produkcija turėtų būti apsaugota nuo kontakto su prekeiviais ar jų apranga.

„Ant prekystalių išdėliotus maisto produktus rekomenduojama apsaugoti gaubtais ar pertvaromis“, – rašoma rekomendacijose. Tarnyba kartu pažymi, kad tas pats asmuo neturėtų liesti maisto ir pinigų, o jeigu nėra tokios galimybės, kaskart naudoti vienkartines pirštines arba dezinfekuoti rankas.

Švara rūpi ne visiems

Vaikščiojant po Kaziuko mugę matyti, kad ne visi prekeiviai atsakingai žiūri į VMVT rekomendacijas. Pavyzdžiui, buvo pastebėta, kaip viena pardavėja su ta pačia ranka ir mėsą pjausto, ir pinigus į kišenę deda, jos nedezinfekavusi.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kaziuko mugė 2020
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kaziuko mugė 2020

Kad problema yra, sutinka ir vienas iš mugės organizatorių Renaldas Gražys. Tiesa, jo teigimu, didžiajai daliai prekeivių higiena rūpi.

„Buvo prašoma, rekomenduojama atsidengti gaminius plastiku. Tikrai nemaža dalis yra tai padariusi. Toliau buvo sakoma, kad produktai, kurie yra valgomi, kaip riestainiai ar mėsos gaminiai, turėtų būti pakuotėje. (...) Tikime, kad kiekvienas yra sąmoningas ir stengiasi dėl bendro gėrio“, – kalbėjo jis.

15min kalbinti prekeiviai teigė turintys dezinfekcinių priemonių ir jas naudojantys. Štai vilnietis meduolius ir saldainius parduoda įpakuotus, kartu yra pasirūpinęs apsaugos priemonėmis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Kaziuko mugė 2020
Luko Balandžio / 15min nuotr./Kaziuko mugė 2020

„Buvo prašyta, kad skysčius, servetėlių turėtume, paprašyta buvo, kad saugotume. Pinigus dezinfekuojam, biškį pasisaugojam“, – kalbėjo jis.

Kita, sūrius parduodanti, prekeivė sakė naudojanti ne tik reikalingas apsaugos priemones, tačiau ir krūviu dalijasi su kolege – viena renka pinigus, o kita pjausto parduodamus gaminius.

„Ir rankas plaunam, ir dezinfekuojam, ir nosinaičių turim, ir pirštinyčių, ir dviese dirbam. Viena pinigus skaičiuoja, kita maistą tvarko“, – kalbėjo ponia.

Pasak VMVT, jeigu produkto kokybė kelia abejonių, prekeiviai yra raginami jo nepirkti. Iškilus klausimams ar problemoms dėl maisto, visas mugės dienas nuo 8 iki 17 val. galima skambinti budinčiam specialistui numeriu 8 659 87 458.

Lankytojų netrūks?

Vienas iš mugės organizatorių R.Gražys teigia besidžiaugiantis, kad nuo pat penktadienio mugė sulaukia daugybės lankytojų. Jo teigimu, geras oras yra stipresnis motyvas ateiti nei nerimas dėl vieno užfiksuoto koronaviruso atvejo Lietuvoje.

„Pagrindinis kriterijus, kas lemia lankytojų srautą, yra oras. Ar šie metai, ar kiti, jeigu oras būtų blogas, tikėtina, kad žmonių būtų mažiau. Jei oras bus geras, manau, kad koronavirusas didesnės įtakos tam neturės“, – kalbėjo organizatorius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Renaldas Gražys
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Renaldas Gražys

Jo teigimu, ar ateiti į Kaziuko mugę, turėtų spręsti kiekvienas asmeniškai. Kita vertus, jis pažymi, kad ši vieta nėra labiau išskirtinė nei, pavyzdžiu, prekybos centrai.

„Tikrai nerimauti galima tiek, kiek dėl lankymosi prekybos centre ar kitoje turgavietėje. Kaziukas vyksta po atviru dangumi. Visos rekomendacijos, kurios buvo pasakytos jau iki mugės, tiek prekeiviams, tiek svečiams yra žinomos ir kiekvienas žmogus pats pasirenka, ar atvykti“, – sakė jis.

Vilnietis meduolių ir saldainių pardavėjas tikino, kad nuogąstavimo dėl koronaviruso šiek tiek būta. Jis esą pastebėjo, kad šventėje mažiau senyvo amžiaus žmonių.

„Nematau, kad kas su maskėm vaikščiotų, senų žmonių biškį pasigedom. Būna anūkams, proanūkiams perka, truputį mažoka. Viskas bus matyti vakare, pagrinde – šeštadienį“, – pasakojo vyras.

Visgi yra ir priešingų nuomonių. Raugintų daržovių prekeiviai iš Kauno rajono teigia, kad „bailiukų“ yra mažiau nei tikėjosi.

„Apie tai pagalvojom, kad bus tokių bailiukų, bet kol kas nieko pavojingo nesijaučia, viskas gerai. Ir vyresnių yra tikrai nemažai, visi vaikšto“, – teigė prekeivė.

O kaip dėl kainų? 15min kalbinti pašnekovai tikino, kad per metus kainos nepasikeitė. O tie, kurie kainas pakėlė, esą „patys kalti“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tradicinė Kaziuko mugės atidarymo eisena
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tradicinė Kaziuko mugės atidarymo eisena

„Kaziukas tipo pabrango, bet man nepabrango, galiu nuoširdžiai pasakyti. Aš prie anų organizatorių mokėjau tikrai daugiau negu aš dabar moku šitiems. Ir tikrai labai jais patenkinta. Jeigu tu žioplas ir nesugebi susiorientuoti internetinėje erdvėje ir užsisakyti vietų, tai kieno problema? Man sekėsi jau antri metai gauti tą pačią vietą ir tikrai nesiskundžiam“, – pasakojo sūrių pardavėja.

Renginiai tik lauke, dėmesys ekologijai

R.Gražio teigimu, dėl viruso plėtros grėsmės buvo atšaukti suplanuoti dideli ir reikšmingi renginiai po stogu.

„Likus dviems savaitėms, kai renginys iš principo yra suplanuotas, paruošiamieji darbai yra baigti, įnešė sumaišties tiek organizatoriams, tiek, tikiu, prekybininkams. (...) Kalbant apie kultūrinę dalį, teko atsisakyti kelių projektų, kurie turėjo būti mugės puošmena.

Pagrindiniai akcentai, kaip Didžioji Kaziuko menė Katedros aikštėje, kur daugiau nei 1,5 tūkst. kv. m. paviljone turėjo vykti visi kultūriniai renginiai, kultūrinio paveldo demonstravimas. Bet nepaisant to, viskas keliasi po atviru dangumi“, – sakė jis.

Kita vertus, šiemet Kaziuko mugė išskirtinė yra ne tik dėl koronaviruso temos. Pasak R.Gražio, šie metai yra pirmieji, kuomet didelis dėmesys yra skiriamas aplinkosaugai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tradicinė Kaziuko mugės atidarymo eisena
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tradicinė Kaziuko mugės atidarymo eisena

„Pirmieji metai, kai kviečiam prekybininkus, tiek lankytojus rūšiuoti. Visoje mugėje išdėlioti rūšiavimo konteineriai. Visi lauko restoranai maistą pateikia ekologiškuose, suyrančiuose induose“, – 15min kalbėjo R.Gražys.

Šią savaitę, antradienį, Sveikatos apsaugos ministras (SAM) Aurelijus Veryga rekomendavo atšaukti visus masinius renginius. Jo teigimu, tai yra puiki terpė sklisti infekcijoms – ne tik koronavirusui, bet ir gripo bei kitiems virusams.

„Renginių organizatoriai privalo įvertinti, kiek jų renginys galėtų prisidėti prie epidemiologinės situacijos Lietuvoje pablogėjimo, o lankytojai – ar jiems tikrai būtina, ar jų sveikata leidžia būti dideliuose žmonių sambūriuose. Mes rekomenduojame kol kas tokių susibūrimų vengti“, – pranešime spaudai tvirtino ministras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Siekiant apsisaugoti tiek nuo COVID-19, tiek nuo kitų sezoninių virusų, SAM taip pat pataria plauti rankas, vėdinti patalpas, nevykti į nebūtinas keliones, o sergantys žmonės turėtų gydytis namuose ir neiti į darbą.

SAM penktadienio (12:30 val.) duomenimis, Lietuvoje yra vienas patvirtintas koronaviruso atvejis. Iš viso yra atlikti 243 tyrimai.

Kaziuko mugė nuo penktadienio tęsis iki sekmadienio.

Mugės tradicija kilo iš šventojo karalaičio Kazimiero procesijų, rengiamų nuo 1604 metų. Ji vyksta kasmet, artimiausią savaitgalį iki Šv. Kazimiero dienos, kovo 4 dienos.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Mėgaukis šiandien

Talentingi vaikai

Video

22:31
01:16
06:39

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min