Dabar populiaru
Publikuota: 2013 sausio 24d. 13:36

Kazys Starkevičius: „Ar Lietuvos žemdirbius tenkina vien tik asignavimų perskirstymas?”

Kazys Starkevičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Kazys Starkevičius

Lietuvos ir kitų Baltijos šalių žemdirbiai dabar gauna tiesiogines išmokas, sudarančias apie 50 proc. ES vidurkio.

Būsimoje finansinėje perspektyvoje jas numatoma jas padidinti iki 65 proc., tačiau žemdirbiai norėtų gauti bent ES vidurkį siekiančias išmokas. Siekiant bent iš dalies sumažinti šį skirtumą, ES valstybėms yra leidžiama mokėti papildomas tiesiogines išmokas iš nacionalinio biudžeto.

Praėjusių metų Lietuvos valstybės biudžeto asignavimų žemės ūkiui plane buvo numatyta papildomoms nacionalinėms išmokoms skirti 188 mln. litų. Rengiant 2013 m. valstybės biudžeto projektą, asignavimai šiam tikslui buvo numatyti 60 proc. mažesni – tik 75 mln. Lt.

Pasak Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario, Kaimo reikalų komiteto nario Kazio Starkevičiaus, vis dėlto svarstant 2013 metų valstybės biudžeto įstatymo projektą dar ankstesnėje Vyriausybėje, Seimo Kaimo reikalų komitetas priėmė sprendimą siūlyti Vyriausybei papildomoms nacionalinėms tiesioginėms išmokoms mokėti skirti papildomai 42 mln. litų, tada bendra suma būtų buvusi 117 mln. litų. Tokiam Kaimo reikalų komiteto sprendimui pritarė ir Seimo Biudžeto ir finansų komitetas.

K. Starkevičius atkreipė dėmesį, kad naujoji Vyriausybė tokiam siūlymui nepritarė ir 2013 m. valstybės biudžete papildomoms nacionalinėms tiesioginėms išmokoms liko 75 mln. litų.

„Žemdirbiams pradėjus reikšti nepasitenkinimą, naujoji Vyriausybė lyg ir rado išeitį – papildomoms nacionalinėms tiesioginėms išmokoms 2013 m. mokėti skyrė dar 31 mln. litų.

Paanalizavus paaiškėjo, kad šios lėšos atsirado tik perskirsčius žemdirbiams kitiems tikslams skirtus asignavimus: 6 mln. litų sumažinus asignavimus kaimo plėtros ir žuvininkystės priemonių bendrajam finansavimui; 15 mln. litų sumažinus kompensavimui už valstybės išperkamą žemę; 7 mln. litų sumažinus asignavimus biodegalų gamybai bei 3 mln. litų sumažinus asignavimus, skirtus draudimo įmokoms ir rinkos reguliavimo priemonėms kompensuoti“, – sakė parlamentaras, stebėdamasis tokia asignavimų perskirstymo logika.

K. Starkevičius apibendrino: „Manau, kad šis Vyriausybės veiksmas yra tik siekimas apraminti žemdirbius, kad nekiltų didesnis nepasitenkinimas dėl drastiškai sumažintų papildomų nacionalinių tiesioginių išmokų. Esant tokiai situacijai, galima prognozuoti, kad 2013 metais žymiai sumažės augalininkystės finansavimas už žemės ūkio naudmenų plotus, už karves žindenes, bulius, ėriavedes, skerdžiamus galvijus, išmokos gali sumažėti ir pieno gamintojams.

Toks dabartinės Vyriausybės sprendimas Lietuvos žemdirbių lūkesčių netenkina, manyčiau, kad naujajam žemės ūkio ministrui reikėtų ieškoti kitokių galimybių padėti žemdirbiams, ne tik perskirstant žemės ūkiui jau skirtas lėšas“.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Kviečiame anties

Video

00:51
01:18
01:26

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min