Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Keičiamas Darbo kodeksas (papildyta 16.52)

Derybos
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Darbdavių ir darbuotojų santykius daugiau reguliuos kolektyvinė sutartis.
Šaltinis: 15min
0
A A

Vyriausybė trečiadienį pritarė Darbo kodekso pataisoms, kuriomis siekiama didesnio lankstumo darbo rinkoje.

NUmatytos pataisos turėtų galioti iki 2010  metų ir palengvinti verslo sąlygas krizės laikotarpiu. Daugelis klausimų, liečiančių darbo sąlygas, perkelta į kolektyvines darbo sutartis taip siekiant kiekvienai įmonei lanksčiau spręsti problemas ir išvengti bankroto.

Daugiau laisvės darbdaviui

Nuspręsta leisti sudaryti terminuotas darbo sutartis, net jei dirbamas nuolatinis darbas, tačiau dirbantiems pagal tokias sutartis turi būti numatomos tokios pačios darbo sąlygos ir garantijos kaip nuolatines sutartis turintiems darbuotojams.

Darbdaviai galės laikinai perkelti darbuotojus į kitas pareigas kolektyvinėje sutartyje numatytais atvejais – iki šiol tai padaryti buvo galima tik esant ypatingoms situacijoms, išdėstytoms Darbo kodekse.

Remdamasis kolektyvine sutartimi darbdavys galės atleisti darbuotoją nepasibaigus terminuotai darbo sutarčiai išmokėdamas ne mažesnę nei vidutinės mėnesio algos dydžio išeitinę kompensaciją.  Apie nutraukiamą terminuotą darbo sutartį darbuotojui bus galima pranešti ne prieš du, o prieš vieną mėnesį.

Jei išeinančiam darbuotojui priklauso didesnė nei penkių mėnesinių darbo užmokesčių išeitinė kompensacija, darbdavys su juo galės atsiskaityti ne iš karto, bet ne vėliau nei per tris mėnesius.

Darbo kodeksas suteiks galimybę atleisti darbuotojus, jei jie nesutiks dirbti ne visą darbo laiką.

Nustatyta, kad viršvalandžių laikas negali viršyti 4 valandų per dieną (anksčiau buvo per dvi dienas) ir ne daugiau nei 120 valandų per metus.

Už prastovas ne dėl darbuotojo kaltės turės būti mokama ne mažiau nei 75 proc. Vyriausybės patvirtinto minimalaus valandinio atlygio.

R.Dagys: pataisos naudingos visiems

„Šitas paketas yra ilgo darbo rezultatas kalbantis ir derantis tiek su profesinėmis sąjungomis, tiek ir su verslo atstovais. Juo siekiame padaryti santykius lankstesnius, tokiais klausimais kaip darbo sąlygos, atleidimo sąlygos, viršvalandžiai, atleidimo sąlygos. Tai perkelta į kolektyvines sutartis, kuriose tuos dalykus bus galima lanksčiau apibrėžti“, – kalbėjo socialinės apsaugos ir darbo ministras Rimantas Dagys. Anot jo, tai palengvins sprendimus dabartinėje ekonominėje situacijoje. Šiam pataisų paketui pritarta Trišalėje taryboje.

„Skatinama eiti kolektyvinio susitarimo keliu, jei nenorima lankstesniu keliu, tai galioja darbo kodeksas. Nėra problemos sudaryti kolektyvinę sutartį kiekvienoje įmonėje“, – teigė ministras. Užsiminus, kad kolektyvinę sutartį įmonėse, kuriose nėra profsąjungos, paprastai primeta darbdavys, ministras pakartojo, jog sąlygos kurtis profesinėms sąjungoms yra sudarytos.

„Šitas paketas yra kompromisas. Kai kurios pataisos naudingesnės vienai, kitos kitai pusei. Jei nebus pasiektas kolektyvinis susitarimas, tai nebus jokio didesnio lankstumo. Darbuotojui nauda – jei jo įmonė nebankrutuoja, išsaugomos darbo vietos, dėl to, kad galima susitarti dėl lankstesnių darbo sąlygų. Man atrodo, kad nauda jam akivaizdi. O verslui tai palengvina manevravimą turimais resursais ir panašiai“, – pataisų privalumus vardino R.Dagys.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min